ebook Wyborny trup
3.97 / 5.00 (liczba ocen: 5015)

Wyborny trup
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Mova
Kategoria:  /
najlepsza cena! w tym tygodniu
E-book - najniższa cena: 16.45
Audiobook - najniższa cena: 30.92
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
20.43 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
-21% 16.45 zł
18.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Inne proponowane

Elektryzująca, nagradzana, jedna z najlepiej sprzedających się na całym świecie powieści o dystopijnym świecie, w którym wymordowano zwierzęta, ludzi zbiera się na pożywienie, a społeczeństwo podzielono na tych, którzy jedzą, i tych, którzy są zjadani .„Wstrząsająca historia o tym, że gdy budzą się w nas demony, wyzbywamy się wszelkich skrupułów. Przeczytajcie, jak wygląda piekło zgotowane ludziom przez innych ludzi. Robicie to jednak na własną odpowiedzialność” – Adam Szaja

Dystopijna, prowokacyjna i niezwykle ważna powieść o moralności i ludzkich żądzach. Dla czytelników o mocnych nerwach.

Po Przemianie kwitnie handel „mięsem specjalnym”. Marco, syn rzeźnika, wie, jakimi prawami rządzi się ta branża. Pogrążony w rozpaczy po stracie ukochanej osoby z goryczą obserwuje upadek ludzkiej moralności. Pewnego dnia otrzymuje prezent od jednego z kontrahentów – żywą samicę, perfekcyjny okaz wart fortunę. Wie, że domowe hodowle są surowo zakazane. Może ją sprzedać. Może zrobić ucztę. Albo może też...
Gdy wzgarda i bunt wezmą górę nad rozsądkiem, zacznie łamać zasady, które sam stworzył.

„Kiedy zdrowy rozsądek zastępuje ślepe dążenie do osiągnięcia celu, nawet ludzkie mięso może być smaczne. Przerażająca, dystopijna opowieść o zasadach i o tym, co się stanie, kiedy je złamiemy. Oby książka Agustiny Bazterriki nie okazała się profetyczna” – Sylwia Chutnik

Rekomendacje e-booka Wyborny trup: 

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy przebrnie przez tę lekturę. Że wielu na wstępie odrzuci tę książkę. Jedni powiedzą, że nie są w stanie czytać o kanibalizmie, a inni stwierdzą, że absurdy ich nie interesują. Tym drugim chciałabym przekazać jedno moje spostrzeżenie. Kiedy w 1985 roku opublikowano Opowieść podręcznej Margaret Atwood, wówczas też nikt nie spodziewał się, że dojdzie do momentu, w którym ta historia stanie się bardzo aktualna - Ania - Spadło mi z regała

Wyborny trup będzie przeze mnie polecany, ale tylko i wyłącznie dla osób o naprawdę mocnych nerwach i z niskim poziomem wrażliwości. Jeżeli należycie do którejś z tych grup i interesuje Was ta pozycja, to myślę, że śmiało możecie po nią sięgać. Natomiast osobom, które mają wysoki próg wrażliwości i nie są odporne na tak kontrowersyjny temat - radziłabym odłożyć tę lekturę na później. - Natalia Świętonowska - Inthefuturelondon

Wyborny trup od Agustina Bazterrica możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Akcja powieści Wyborny trup toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości, gdzie po Przemianie związanej z wszechobecnie panującym wcześniej wirusem, atakującym zwierzęta, jedynym dostępnym i dozwolonym mięsem na rynku, jest mięso ludzkie. W jednej z rzeźni pracuje Marco, mężczyzna zmagający się z traumą po śmierci dziecka, a także zarabiający na utrzymanie swojego schorowanego ojca. Zna branże jak własną kieszeń. Jest cenionym rzeźnikiem. Wie które mięso zaliczane jest do cennych i jak się z nim obchodzić. Kiedy jeden z kontrahentów w ramach podzięki ofiarowuje mu samicę z najlepszego chowu, życie Marco zaczyna się przewartościowywać.

Wyborny trup to powieść wielowymiarowa, zawierająca w sobie ogrom metafor na temat ludzkich zachowań. Klasyfikująca ludzi na lepszych i gorszych. To nie tylko obraz braku moralności, etyki czy zasad. To książka o upadku człowieczeństwa. Również o tym, jak łatwo dajemy sobą manipulować.

Pierwszym moim spostrzeżeniem po lekturze książki jest fakt, że nie jest to powieść odpowiednia dla każdego. Czytelnik o słabych nerwach może mieć problem z przyswojeniem szczegółowych i drastycznych opisów z ubojni. A jest tu ich sporo. Człowiek staje się uprzedmiotowiony niczym zwierzyna. Warto jednak zastanowić się chwilę nad tym, skąd na naszym talerzu uwielbiany tak przez nas schabowy. Jaką drogę musiał przejść, by ostatecznie znaleźć się w naszym żołądku. Opisy zawarte w książce nie są dziełem wyobraźni autorki. Są one wyjęte rodem z rzeźni dla zwierząt. Warto poddać to czasem przemyśleniom.

Podobała mi się przemiana głównego bohatera. Nieustanne rozterki, które pojawiały się w jego głowie. Autorka na jego przykładzie zobrazowała, ojcowskie cierpienie po stracie dziecka. Ból Marco aż bił po oczach.

Samo zakończenie mimo, że mnie nie zaskoczyło, pozostawiło we mnie pustkę... I na tym zakończę. Każde kolejne słowo może zepsuć przyszłym czytelnikom lekturę Wybornego trupa.

Ocena: 6/6
©Kasia i Książki
Tytuł Wyborny trup przykuł moją uwagę już od momentu, gdy wypatrzyłam go w zapowiedziach. Nie da się ukryć, że okładka bardzo przyciąga wzrok i daje duże pole do popisu dla naszej wyobraźni. Z czystej ciekawości postanowiłam sięgnąć po tę książkę, by sprawdzić, co kryje ona w swoim wnętrzu. Jak myślicie, czy ta pozycja przypadła mi do gustu?

Wyobraźcie sobie świat, w którym ludzie dzieleni są na tych przeznaczonych na ubój, oraz na tych, którzy te ubite ludzkie mięso będą spożywać. Wyobraźnia podsuwa dość obrzydliwe i straszne obrazy, prawda? Jednak Marcos musi pracować przy zabijaniu kolejnych okazów, by samemu nie zostać przeznaczonym do zabicia. Stara się on ignorować myśli o tym, w jaki sposób zarabia na życie i po prostu robi to, co do niego należy. Pewnego dnia otrzymuje on prezent - “specjalnej jakości” samicę, którą zostawia w stodole. Chce o niej zapomnieć, ale jej wzrok stale podąża za Marcosem. Mężczyzna wie, że wszelki kontakt z ludźmi przeznaczonymi na ubój jest zabroniony, ale nic nie poradzi na to, że ten egzemplarz zaczyna traktować jak normalnego człowieka...

Kiedy zaczęłam lekturę tej pozycji, nie miałam pojęcia, czego mogę się spodziewać. Jednak z każdą kolejną stroną moje zniesmaczenie i coś na kształt przerażenia rosło, ja zaczęłam dystansować siebie i swoją uwagę od tej historii – inaczej nie dałabym rady jej skończyć. Uważam się za dość twardego czytelnika, którego brutalne sceny nie zniszczą, natomiast tutaj było to bardzo trudne. Samo wyobrażenie takiego świata budziło we mnie grozę - i raczej nie jest to dziwne.

Główny bohater, Marcos, nie pozwolił mi na to, bym jako czytelniczka za bardzo się do niego zbliżyła. Odniosłam wręcz wrażenie, że autorka sama stworzyła jego postać na wzór właśnie takiego wycofanego, załamanego wręcz mężczyzny, który żyje z dnia na dzień, nie zwracając już na nic uwagi. Dlatego też nie jestem w stanie określić, czy wzbudził on we mnie pozytywne, czy też bardziej negatywne uczucia.

Autorka ma niesamowity dar – jej styl pisania sprawia, że tę książkę czyta się bardzo szybko i całkiem przyjemnie, choć przedstawiana historia absolutnie nie jest wesoła. Naprawdę straszna dystopijna wizja świata, w której nie można jeść zwierząt, natomiast ludzkie mięso jest jak najbardziej odpowiednie, sprawiła, że mój żołądek z każdą kolejną stroną ściskał się bardziej. Podejrzewam, że nie byłam jedynym czytelnikiem, którego dotknęła taka reakcja organizmu. Brutalne opisy, świadomość tego całego procesu... No nie, to nie jest na moje nerwy.

Jednak nie chciałabym, żeby to zostało odebrane jako negatywna recenzja. Absolutnie nie! W tej historii jest, owszem, sporo kontrowersji, ale czy literatura grozy nie jest od tego, by przerażać? Wydaje mi się, że właśnie tak jest. Dlatego też Wyborny trup będzie przeze mnie polecany, ale tylko i wyłącznie dla osób o naprawdę mocnych nerwach i z niskim poziomem wrażliwości. Jeżeli należycie do którejś z tych grup i interesuje Was ta pozycja, to myślę, że śmiało możecie po nią sięgać. Natomiast osobom, które mają wysoki próg wrażliwości i nie są odporne na tak kontrowersyjny temat - radziłabym odłożyć tę lekturę na później.

Ocena: 5+/6
©Inthefuturelondon
Rozprzestrzeniający się wirus, na którego nie ma antidotum. Panika, której efektem są coraz to nowe działania rządu starającego się zapobiec katastrofie. Niby wszystko jest dziełem przypadku, a jednak pojawiają się opinie, że tak naprawdę ktoś za tym wszystkim stoi. Kolejno wprowadzane zmiany w funkcjonowaniu ludzi prowadzą do stworzenia systemu, który nie miał prawa powstać. Brzmi znajomo?

Agustina Bazterrica przenosi nas do niedookreślonej w czasie przyszłości, w której świat opanowany został przez wirusa roznoszonego za pośrednictwem zwierząt. W Wybornym trupie przedstawia nam rzeczywistość, w której mięsożerni mają do dyspozycji jedynie mięso ludzkie, bowiem zwierzęta wybito, aby ustrzec się przed chorobą. I choć brzmi to straszliwie i obrzydliwie, być może nawet odstraszająco, to jednak wspomniana książka jest czymś, co zostaje w czytelniku na długo (o ile nie na zawsze) nie tylko z uwagi na swoje okrucieństwo. Okrutne opisy spożywania mięsa są rzeczywiście wyzwaniem dla wrażliwej duszy, jednak w moim przypadku nie to przykuło uwagę. Czytając o całym systemie panującym w świecie Marco (głównego bohatera) oraz o obowiązujących zasadach i normach, zastanawiałam się, jakim cudem można doprowadzić do czegoś takiego. Jednak z każdą stroną docierało do mnie, że jeszcze rok temu wiele z naszej aktualnej rzeczywistości również wydawać mogłoby się wymysłem. A jednak funkcjonujemy według nowych zasad, poddajemy się nowym regułom, przyjmujemy zmiany, bo wiemy, że tak będzie lepiej, że to uratuje nasze życie.

Autorka bardzo dosłownie przedstawia nam wyobrażony świat – wstrząsający i absolutnie nieakceptowalny dla nas w tym momencie. A jednak, jeśli zastanowimy się nad tym głębiej, zobaczymy, że to nie jest tylko bujna wyobraźnia, ale efekt obserwacji współczesnego ładu, który może zostać w każdym momencie zaatakowany i ulec rozpadowi. Świat musi trwać i tak czy inaczej znajdzie sposób, by dostosować się do panujących warunków. Choć rozwiązanie, które przyjmie, nie musi być wcale spójne z naszymi wyobrażeniami.

Bardzo ciekawa jest też postać Marco, który z jednej strony jest całkowicie podporządkowany obowiązującym zasadom, a z drugiej posiada wiele wątpliwości i niewypowiedzianej goryczy. Pomimo tego, że żyje w alternatywnym dla nas świecie, jego problemy, emocje i stan duszy wcale nie różnią się tak bardzo od naszych. Tragedia, którą przeżył, może być tragedią każdego z nas. Wydaje się, jakby Bazterrica chciała zasugerować, że niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz, pewne sprawy są niezmienne, a człowiek zawsze zostanie człowiekiem. Taka sugestia towarzyszy nam przez prawie całą powieść. A potem… Potem dzieje się coś, co powoduje, że odkładasz Wybornego trupa i z niedowierzaniem kręcisz głową. Bo wiele rzeczy, które zadziały się w tej książce, nie miały prawa się wydarzyć, ale po ostatniej stronie zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet to, co wydawało się akceptowalne, było tylko mirażem.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy przebrnie przez tę lekturę. Że wielu na wstępie odrzuci tę książkę. Jedni powiedzą, że nie są w stanie czytać o kanibalizmie, a inni stwierdzą, że absurdy ich nie interesują. Tym drugim chciałabym przekazać jedno moje spostrzeżenie. Kiedy w 1985 roku opublikowano Opowieść podręcznej Margaret Atwood, wówczas też nikt nie spodziewał się, że dojdzie do momentu, w którym ta historia stanie się bardzo aktualna. Nie chciałabym, żeby Bazterrica okazała się drugą Atwood, ale skąd wiemy, co będzie za 30-40 lat? A jeśli będzie właśnie tak? I to jest dla mnie najstraszniejszy wniosek po przeczytaniu Wybornego trupa.

Ocena: 6/6
©Spadło mi z regała
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć