Wrony
4.07 / 5.00 (liczba ocen: 6239)

Wrony
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 12.15
Audiobook - najniższa cena: 20.08
12.15 zł
24.30 złpremium: 16.20 zł Lub 16.20 zł
16.74 zł
22.94 zł Lub 20.65 zł
21.47 zł
23.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kameralna opowieść o świetle i mroku. Bestseller, który nie ma nic wspólnego z komercyjną literaturą! Petra Dvořáková – jedna z najważniejszych czeskich pisarek współczesnych – porusza w swojej książce niezwykle ważne tematy społeczne, ubierając je w świetną fabułę. Jej „Wrony” to lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy pragną znaleźć klucz do świata nastoletnich emocji.

„W gałęziach starego wiązu zagnieździła się wrona. Wiosną planuje po raz pierwszy zwabić samca. W dużym domu naprzeciwko stoi w oknie dziewczyna z krótkimi włosami. Obserwuje czarną wronę. Przyciska czoło do chłodnej szyby. W dolnym oknie właśnie zapaliło się światło. Przy stole siedzą dziewczyna z długimi włosami, mężczyzna i kobieta. Krótkowłosa dziewczyna wciąż obserwuje wronę. Mogłoby się nawet wydawać, że wrona rozumie to, co widzi” – fragment powieści

Dwunastoletnia Basia, jej starsza siostra Kasia oraz rodzice tworzą na pozór typową i szczęśliwą rodzinę. Jednak pod powłoką tak zwanej normalności skrywają się wzajemne pretensje, problemy i brak zrozumienia.
Dojrzewająca Basia odkrywa w sobie talent plastyczny, lecz im bardziej próbuje żyć w zgodzie z własną naturą, tym usilniej rodzina ściąga ją ku przeciętności i życiowej bierności.
Czy tak młoda dziewczyna ma szansę ucieczki z życiowej pułapki? Czy jako społeczeństwo wykształciliśmy odpowiedni system pomocy dzieciom? Czy przepaść między córką i rodzicami jest możliwa do przeskoczenia?

O e-booku Wrony blogerzy napisali: 

Wrony są kameralne i skondensowane, ale nieciche. Tutaj krzyczy wiele osób, w tym czytelnik protestujący przeciwko krzywdzie dziecka. Bardzo mi się ta powieść podobała. Do tego stopnia, że nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam na raz. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Emocjonalna, niesamowita historia, która zapada w pamięć i daje do myślenia. Gorąco polecam. -  Opowiedziane.pl Stanisława Pakoca

Wrony od Petra Dvořáková możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nie wszyscy muszą mieć dzieci, a niektórzy na pewno nie powinni mieć dzieci. Taka oto niewesoła myśl przyszła mi do głowy po lekturze powieści Wrony. Bohaterką tej historii jest dwunastoletnia Basia, dziewczynka bardzo wrażliwa i plastycznie utalentowana. Basia ma rodziców, którzy nie potrafią się wzajemnie zrozumieć. Nie potrafią też wychowywać dzieci i jest to zdecydowanie eufemistyczne stwierdzenie.

Wrony mają fabułę prowadzoną dwutorowo w sposób równoległy. Jedną z narratorek jest matka, a drugą jej córka, bohaterka powieści. Można mieć wrażenie, że to będzie początek historii, której podwójna narracja wprowadzi element obiektywizmu. Od początku bowiem widzimy, że dwunastoletnia bohaterka nie rozumie wielu rzeczy z otaczającego ją świata. Jednak wkrótce przekonujemy się, że narracja matki jest zaskakująco infantylna i egocentryczna. Czytelnik zaczyna rozumieć, że to jest jazda po równi pochyłej.

Problemem widocznym od początku jest faworyzowanie przez rodziców starszej córki. To Basia ma prawdziwy talent, lecz rodzice robią wszystko, by ją zniechęcić i uniemożliwić jego rozwijanie. Młody nauczyciel plastyki próbuje dziewczynce pomóc, lecz przez to staje się tylko obiektem nienawiści jej matki. Narracja matki zasługuje zresztą na osobną ocenę. Jest napisana świetnie. Egocentryczna, infantylna i ograniczona kobieta w każdym zdaniu pokazuje patologię swojej rodziny, nie mając o tym pojęcia. Jest to narracyjny majstersztyk autorki.

Petra Dvořáková pokazuje nam nieoczywistą, choć dramatyczną historię. Czy nie powinniśmy się czasem przejrzeć w lustrze, czytając tę książkę? Przeciętność bowiem wcale nie stanowi bezpiecznego stanu, w którym nie może się zdarzyć nic ekstremalnie złego. Nie powinno, ale zdarza się. A zło po prostu jest złe i dzielenie go na mniejsze i większe, stanowi tylko usprawiedliwiający chwyt psychologiczny.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Czy wrzask zabija siłę twórczą? Jak ciężkie jest bycie tą gorszą? Kto komu zazdrości? Kto kogo woli? Zaklęty krąg uwziął się i nie chce puścić. Kto ma rację? Ile trzeba poświęcić siebie, by ustał ten krzyk, wieczny krzyk?... Głowa pęka, nic już nie wiadomo, i może faktycznie... Może, może... Na końcu jest aż ulga i strach, po uświadomieniu... Emocjonalna, niesamowita historia, która zapada w pamięć i daje do myślenia. Gorąco polecam.Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Opowiedziane.pl
Mając za sobą kolejną powieść czeskiej pisarki, zaczynam utwierdzać się w tym, że świetnie idzie im pisanie o rodzinie. Rodzinie szpetnej, z wieloma wadami i dysfunkcjami. Doskonale czyni to Petra Soukupová. Nie mniej elektryzująco i porywająco – Petra Dvořáková.

Kilka słów o fabule

Wrony to krótka historia, której bohaterką jest nastolatka zmagająca się z permanentną dezaprobatą, wręcz odrzuceniem przez rodziców i siostrę. Poza tym, że jest niebywale uzdolniona plastycznie, jest zwyczajną dziewczynką zabiegającą o uwagę otoczenia i najbliższych, którzy jej tej troski skąpią. Jedyne co widzi w niej mama jest niebycie doskonałą, perfekcyjną, bezproblemową. Każde niedociągnięcie w ogarnianiu domowego porządku skutkuje karczemnymi awanturami. Dziewczynka jest pozostawiona sama sobie. Cichymi obserwatorami i świadkami scen rozgrywających się w czterech ścianach są wrony.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Petry Dvořákovej jest bardzo żywa. Wyzwala mnóstwo emocji dalekich od komfortu i aprobaty. Stawiając się w roli Basi, toczymy walkę z brakiem zrozumienia oraz niemożności odnalezienia stabilnego i szczęśliwego miejsca w rodzinie. A przecież to rodzina i najbliżsi – rodzice – powinni być kołem ratunkowym dla nastolatki w trudnych dla niej chwilach. W rodzinie Basi i jej starszej siostry Kasi jest niestety inaczej.

Wrony są kameralne i skondensowane, ale nieciche. Tutaj krzyczy wiele osób, w tym czytelnik protestujący przeciwko krzywdzie dziecka.

Bardzo mi się ta powieść podobała. Do tego stopnia, że nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam na raz. Będę wypatrywała innych powieści autorki, bo jej zmysł obserwacji oraz kreowania sytuacji i bohaterów bardzo przypadł mi do gustu. Polecam!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    W ostatnim czasie przeczytałem kolejną książkę o przemocy. Wcześniej było to: Tu nic nie ma Krystiana Janika. I gdybym chciał porównywać Wrony do tamtych bzdur, to po porównaniu mogę tylko polecić Krystianowi Janikowi lekturę książki Dvorakowej. Tak właśnie powinna wyglądać książka o przemocy! Zatrważająca, nie przerysowana i prawdziwa do bólu.

Warto zerknąć