ebook Wrony
4.36 / 5.00 (liczba ocen: 1164)

Wrony
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 12.96
Audiobook - najniższa cena: 21.53
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
25.11 złpremium: 13.50 zł Lub 13.50 zł
18.90 zł
27.00 zł Lub 24.30 zł
12.96 zł
-37% 16.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Kameralna opowieść o świetle i mroku. Bestseller, który nie ma nic wspólnego z komercyjną literaturą! Petra Dvořáková – jedna z najważniejszych czeskich pisarek współczesnych – porusza w swojej książce niezwykle ważne tematy społeczne, ubierając je w świetną fabułę. Jej „Wrony” to lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy pragną znaleźć klucz do świata nastoletnich emocji.

„W gałęziach starego wiązu zagnieździła się wrona. Wiosną planuje po raz pierwszy zwabić samca. W dużym domu naprzeciwko stoi w oknie dziewczyna z krótkimi włosami. Obserwuje czarną wronę. Przyciska czoło do chłodnej szyby. W dolnym oknie właśnie zapaliło się światło. Przy stole siedzą dziewczyna z długimi włosami, mężczyzna i kobieta. Krótkowłosa dziewczyna wciąż obserwuje wronę. Mogłoby się nawet wydawać, że wrona rozumie to, co widzi” – fragment powieści

Dwunastoletnia Basia, jej starsza siostra Kasia oraz rodzice tworzą na pozór typową i szczęśliwą rodzinę. Jednak pod powłoką tak zwanej normalności skrywają się wzajemne pretensje, problemy i brak zrozumienia.
Dojrzewająca Basia odkrywa w sobie talent plastyczny, lecz im bardziej próbuje żyć w zgodzie z własną naturą, tym usilniej rodzina ściąga ją ku przeciętności i życiowej bierności.
Czy tak młoda dziewczyna ma szansę ucieczki z życiowej pułapki? Czy jako społeczeństwo wykształciliśmy odpowiedni system pomocy dzieciom? Czy przepaść między córką i rodzicami jest możliwa do przeskoczenia?

O e-booku Wrony blogerzy napisali: 

Wrony są kameralne i skondensowane, ale nieciche. Tutaj krzyczy wiele osób, w tym czytelnik protestujący przeciwko krzywdzie dziecka. Bardzo mi się ta powieść podobała. Do tego stopnia, że nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam na raz. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Wrony od Petra Dvorakova możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Mając za sobą kolejną powieść czeskiej pisarki, zaczynam utwierdzać się w tym, że świetnie idzie im pisanie o rodzinie. Rodzinie szpetnej, z wieloma wadami i dysfunkcjami. Doskonale czyni to Petra Soukupová. Nie mniej elektryzująco i porywająco – Petra Dvořáková.

Kilka słów o fabule

Wrony to krótka historia, której bohaterką jest nastolatka zmagająca się z permanentną dezaprobatą, wręcz odrzuceniem przez rodziców i siostrę. Poza tym, że jest niebywale uzdolniona plastycznie, jest zwyczajną dziewczynką zabiegającą o uwagę otoczenia i najbliższych, którzy jej tej troski skąpią. Jedyne co widzi w niej mama jest niebycie doskonałą, perfekcyjną, bezproblemową. Każde niedociągnięcie w ogarnianiu domowego porządku skutkuje karczemnymi awanturami. Dziewczynka jest pozostawiona sama sobie. Cichymi obserwatorami i świadkami scen rozgrywających się w czterech ścianach są wrony.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Petry Dvořákovej jest bardzo żywa. Wyzwala mnóstwo emocji dalekich od komfortu i aprobaty. Stawiając się w roli Basi, toczymy walkę z brakiem zrozumienia oraz niemożności odnalezienia stabilnego i szczęśliwego miejsca w rodzinie. A przecież to rodzina i najbliżsi – rodzice – powinni być kołem ratunkowym dla nastolatki w trudnych dla niej chwilach. W rodzinie Basi i jej starszej siostry Kasi jest niestety inaczej.

Wrony są kameralne i skondensowane, ale nieciche. Tutaj krzyczy wiele osób, w tym czytelnik protestujący przeciwko krzywdzie dziecka.

Bardzo mi się ta powieść podobała. Do tego stopnia, że nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam na raz. Będę wypatrywała innych powieści autorki, bo jej zmysł obserwacji oraz kreowania sytuacji i bohaterów bardzo przypadł mi do gustu. Polecam!

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć