ebook Okudżawa. Życie, piosenki, legenda
3.79 / 5.00 (liczba ocen: 32) Ilość stron (szacowana): 608

Okudżawa. Życie, piosenki, legenda
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 36.96
wciąż za drogo?
44.64 złpremium: 28.80 zł Lub 28.80 zł
36.96 zł Lub 33.26 zł
48.00 zł Lub 43.20 zł
36.90 zł
37.92 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Rozstrzelany ojciec, matka dwukrotnie skazana na łagier i zesłanie, wojna, szykany, cenzura, zmaganie się z nagonką na poezję, która broniła prawa człowieka do bycia uczciwym, niezależnym i myślącym – Bułat Okudżawa jest znany ze swych pieśni, ale czy znany jest jego prywatny mikrokosmos, w którym te słynne utwory miały swe źródło? Oto pierwsza w Polsce tak obszerna biografia rosyjskiego śpiewającego poety, napisana również przez człowieka pióra, propagującego niezależną myśl i kulturę.

„Okudżawa” Dmitrija Bykowa to pierwsza w Polsce obszerna biografia rosyjskiego śpiewającego poety (obrażał się, gdy nazywano go bardem). Chociaż od lat sześćdziesiątych piosenki Okudżawy (1924–1997) cieszą się w Polsce niezmiennym powodzeniem, prawie nic nie wiemy o życiu ich autora. Sam starał się mówić o nim jak najmniej. A jest to życiorys tragiczny, będący odzwierciedleniem całej epoki porewolucyjnej Rosji od lat represji stalinowskich po epokę „zastoju” Breżniewa i upadek ZSRR. Rozstrzelany ojciec, matka dwukrotnie skazana na łagier i zesłanie, wojna, szykany, cenzura, bezustanne zmaganie się z nagonką „prawdziwych partyjnych patriotów” na poezję, która tylko broniła prawa człowieka do bycia uczciwym, niezależnym i myślącym…
Kilkanaście piosenek, od lat znanych polskiemu słuchaczowi, nie oddaje tragizmu losów ich twórcy, rozpaczliwie broniącego swojego człowieczeństwa w nieludzkim ustroju. Tę lukę wypełnia ponad sto wierszy, po raz pierwszy prezentowanych w książce Bykowa – wielu z nich nigdy nie publikowano nawet w Rosji, zachowały się tylko w rękopisach, przechowywanych przez przyjaciół Okudżawy. Za każdym kryje się pasjonująca historia, która pozwala zagłębić się w sowiecką codzienność, poznać donosy na poetę, a także jego burzliwe życie osobiste – od łobuzerskiej młodości na podwórku moskiewskiego Arbatu po liczne romanse i działalność opozycyjną. Bułat był wielkim przyjacielem Polski. To w Polsce ukazała się jego pierwsza płyta, a „Modlitwy François Villona” z niezmiennym zachwytem słuchają kolejne pokolenia. Niech więc biografia poety wzbogaci naszą wiedzę o nim i o Rosji, a Czytelników umocni w przekonaniu, że „trzy siostry”, wierne towarzyszki twórczości Okudżawy – Wiara, Nadzieja i Miłość – zawsze zwyciężają.

Rekomendacje: 

Poetycka opowieść o życiu i twórczości Bułata Okudżawy. Rodzinne i osobiste dzieje poety pokazuje w szerokim, historycznym ujęciu. Atutem książki jest ponad 100 wierszy (w tym wiele wcześniej niepublikowanych) wplecionych w tekst opowieści o życiu wielkiego poety. - Krzysztof Komorek - donos kulturalny

Okudżawa. Życie, piosenki, legenda od Dmitrij Bykow możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Długo trzeba był o czekać na biograficzną książkę o Okudżawie. Czekano najpierw w Rosji, a jeszcze dłużej czekać musieliśmy na nią w Polsce, choć przecież w naszym kraju Bułat Okudżawa był postacią wyjątkową, poetą cenionym czy wręcz uwielbianym.

Należę do pokolenia, dla którego wiersze Bułata Okudżawy były czymś specjalnym. Piękne i ważne teksty, które bawiły, wzruszały, zmuszały do zastanowienia. Które z pasją śpiewane były przez tysiące domorosłych pieśniarzy na domowych spotkaniach, przy ogniskach, ale także wykonywane były przez znakomitych artystów. Bo przecież znaliśmy te wiersze przede wszystkim jako piosenki. Przekłady autorstwa Wiktora Woroszylskiego, Andrzeja Mandaliana, Andrzeja Drawicza, Ziemowita Fedeckiego czy też Wojciecha Młynarskiego zachwycały na równie z oryginałami. Okudżawa był ikoną tamtych czasów. Miałem szczęście zamienić z nim kilka słów podczas jego ostatniej wizyty w Polsce.

Po książkę sięgnąłem więc z ogromnym zainteresowaniem. Jej autor, Dmitrij Bykow, jest poetą, prozaikiem, literaturoznawcą, publicystą, autorem programów literackich. Napisał szeroko dyskutowane biografie Borysa Pasternaka, Maksyma Gorkiego, Włodzimierza Majakowskiego oraz opisywaną tu właśnie biografię Bułata Okudżawy.

Okudżawa był poetą, Bykow jest poetą, a więc trudno się dziwić że i książka pełna jest poezji. Zresztą już jej podtytuł sugeruje to wprost. Bykow często powraca do wierszy Okudżawy. Co więcej, pośród ponad setki wierszy, wielu prezentowanych jest publicznie po raz pierwszy (w oryginale oraz polskich przekładach tłumacza całej książki, Michała B. Jagiełły). Dotąd leżały pochowane w domowych archiwach, biurkach i szufladach przyjaciół Okudżawy. Teraz wpasowane w życiorys komentują, uzupełniają, pokazują na nowo losy swojego autora. Warto również nadmienić, że stara się Bykow przypomnieć o prozatorskich dziełach Okudżawy, które nie miały szczęścia zdobyć tak szerokiego uznania jak utwory poetyckie.

Okudżawa Bykowa to opowieść poetycka, pełna odniesień do twórczości bohatera książki, literackich analiz i komentarzy. Nie ma w sobie nic z suchej relacji, bezstronnego obserwatora. Jest opowieścią pełną emocji i osobistego zaangażowania. Przy tym wszystkim Bykow dość szczegółowo relacjonuje sam życiorys. Począwszy jeszcze od antenatów Okudżawy i dalszej jego rodziny. Pokazując rodzinne i osobiste dzieje w dość szerokim, historycznym ujęciu. Od historii trudno było bowiem uciec pisząc o życiu człowieka, który przeżył je w Związku Sowieckim, przechodząc i doświadczając wszystkich etapów sowieckiego totalitaryzmu. Ustroju, który doświadczał go dając jednocześnie tematy i natchnienie do twórczości.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć