ebook Okudżawa. Życie, piosenki, legenda
3.78 / 5.00 (liczba ocen: 31) Ilość stron (szacowana): 608

Okudżawa. Życie, piosenki, legenda
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 36.90
wciąż za drogo?
Virtualo#BF2020
Virtualo#BF2020
36.90 zł Lub 33.21 zł
36.96 zł Lub 33.26 zł
43.50 zł
Inne proponowane

E-book dostępny już dziś w Publio, w pozostałych księgarniach od 2 grudnia 2020

Rozstrzelany ojciec, matka dwukrotnie skazana na łagier i zesłanie, wojna, szykany, cenzura, zmaganie się z nagonką na poezję, która broniła prawa człowieka do bycia uczciwym, niezależnym i myślącym – Bułat Okudżawa jest znany ze swych pieśni, ale czy znany jest jego prywatny mikrokosmos, w którym te słynne utwory miały swe źródło? Oto pierwsza w Polsce tak obszerna biografia rosyjskiego śpiewającego poety, napisana również przez człowieka pióra, propagującego niezależną myśl i kulturę.

„Okudżawa” Dmitrija Bykowa to pierwsza w Polsce obszerna biografia rosyjskiego śpiewającego poety (obrażał się, gdy nazywano go bardem). Chociaż od lat sześćdziesiątych piosenki Okudżawy (1924–1997) cieszą się w Polsce niezmiennym powodzeniem, prawie nic nie wiemy o życiu ich autora. Sam starał się mówić o nim jak najmniej. A jest to życiorys tragiczny, będący odzwierciedleniem całej epoki porewolucyjnej Rosji od lat represji stalinowskich po epokę „zastoju” Breżniewa i upadek ZSRR. Rozstrzelany ojciec, matka dwukrotnie skazana na łagier i zesłanie, wojna, szykany, cenzura, bezustanne zmaganie się z nagonką „prawdziwych partyjnych patriotów” na poezję, która tylko broniła prawa człowieka do bycia uczciwym, niezależnym i myślącym…
Kilkanaście piosenek, od lat znanych polskiemu słuchaczowi, nie oddaje tragizmu losów ich twórcy, rozpaczliwie broniącego swojego człowieczeństwa w nieludzkim ustroju. Tę lukę wypełnia ponad sto wierszy, po raz pierwszy prezentowanych w książce Bykowa – wielu z nich nigdy nie publikowano nawet w Rosji, zachowały się tylko w rękopisach, przechowywanych przez przyjaciół Okudżawy. Za każdym kryje się pasjonująca historia, która pozwala zagłębić się w sowiecką codzienność, poznać donosy na poetę, a także jego burzliwe życie osobiste – od łobuzerskiej młodości na podwórku moskiewskiego Arbatu po liczne romanse i działalność opozycyjną. Bułat był wielkim przyjacielem Polski. To w Polsce ukazała się jego pierwsza płyta, a „Modlitwy François Villona” z niezmiennym zachwytem słuchają kolejne pokolenia. Niech więc biografia poety wzbogaci naszą wiedzę o nim i o Rosji, a Czytelników umocni w przekonaniu, że „trzy siostry”, wierne towarzyszki twórczości Okudżawy – Wiara, Nadzieja i Miłość – zawsze zwyciężają.

Okudżawa. Życie, piosenki, legenda od Dmitrij Bykow możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć