ebook My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych
4.1 / 5.00 (liczba ocen: 1169)

My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 49.45
wciąż za drogo?
83.61 złpremium: 53.94 zł Lub 53.94 zł
59.44 zł
62.93 zł
67.43 zł Lub 60.69 zł
71.92 zł Lub 64.73 zł
-44% 49.45 zł
58.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)

Nowe, intrygujące spojrzenie na dzieje Ameryki autorstwa wybitnej i nagradzanej historyczki. Jill Lepore przedstawia historię USA w zaskakującej interpretacji. Wychodząc od głównych amerykańskich idei, o których mówił Jefferson – politycznej równości, praw naturalnych i suwerenności narodu – autorka zadaje podstawowe pytanie: czy burzliwa historia Ameryki dowodzi tych prawd, czy też im zaprzecza?

Jill Lepore śledzi obecność głównych amerykańskich idei w dziejach USA od czasów pierwszych pionierów po izolacjonistów, od właścicieli niewolników po obrońców praw człowieka, od początków prasy drukarskiej po Facebooka. Stwierdza też, że sprzeczności w nich zawarte budują naród, który chce walczyć o sens swojej historii.
Wciągająca narracja i oryginalna konstrukcja czynią „My, naród” jedną z najciekawszych i najbardziej nowatorskich opowieści o amerykańskiej historii. Wobec konfliktów, które aktualnie wstrząsają Ameryką, książka Jill Lepore znakomicie wyjaśnia źródła ich pochodzenia oraz daje nadzieję na ich twórcze przełamanie.

„To historia na miarę XXI wieku. W przeciwieństwie do wielu starszych książek nikogo nie wyklucza” – „The Guardian”

„Jill Lepore uosabia rzadkie w dzisiejszych czasach połączenie intelektu, oryginalności i dobrego stylu” – „The Times Literary Supplement”

My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych od Jill Lepore możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Amerykańska historyczka i publicystka, wykładowczyni Uniwersytetu Harvarda, laureatka American History Book Prize, Jill Lepore w swojej najnowszej książce przedstawia historię Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w nowatorskim, intrygującym i niezwykle ciekawym ujęciu.

Książkę podzieliła autorka na cztery części, które mają odzwierciedlać kolejne etapy tworzenia się państwa i narodu amerykańskiego. Czytelnika zaskakuje Jill Lepore już od samego początku, rozpoczynając narrację od roku 1492. Od narodzin Idei – tak notabene zatytułowana jest część pierwsza książki. Publikacja kończy się na roku 2016 i objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa.

My naród koncentruje się na politycznej historii Stanów Zjednoczonych. Bardzo obszernie opisuje autorka kwestie legislacyjne i wyborcze. Znakomicie śledzi się przy tym zmiany jakie zachodziły w tych obszarach. Stosunkowo często poświęca Jill Lepore wagę kwestii mediów – szczególnie, choć nie tylko, w części opisującej lata 1946-2016. Kapitalnie odnotowując niuanse na styku tych dwóch światów – tu świetnym przykładem może być opisanie negocjacji sztabów wyborczych przed telewizyjną debatą Nixon vs. Kennedy.

Jill Lepore opowiada jednak przede wszystkim – to deklaracja samej autorki z epilogu książki – o równości, suwerenności i zgodzie. Fundamentach na jakich oparła się Ameryka. O tym jak faktycznie wyglądała realizacja praw obywatelskich i jak zmieniało się ich rozumienie. Kraj lubiący przedstawiać się jak kolebka demokracji i równouprawnienia, miał przecież i nadal ma w tych zakresach sporo do nadrobienia.

Nie ma w My naród ogromu dat i szczegółowych opisów „wielkich” wydarzeń: wojen czy też bitew. Te najbardziej znane w dotychczasowym nurcie pisania o historii, autorka niekiedy jedynie zaznacza. Kluczowe w opowieści Jill Lepore jest to co dzieje wokół nich i z ich powodu. Paradoksalnie dopiero takie podejście pozwala zobaczyć pełnię obrazu pokazywanego wycinka dziejów.

My naród można rzeczywiście nazwać NOWĄ historią Stanów Zjednoczonych. Opowiedzianą nowoczesnym atrakcyjnym językiem, liczącą ponad 700 stron (bez przypisów i indeksów!) książkę, nie tyle czyta się co wręcz pochłania. Wzorcowa literatura historyczna. Kolejną świetna pozycja w na „amerykańskiej” półce Wydawnictwa Poznańskiego.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć