ebook Niech stanie się światłość - audiobook
4.04 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 1969)

Niech stanie się światłość - audiobook
audiobook (mp3)

E-book - najniższa cena: 32.90
Audiobook - najniższa cena: 32.90
wciąż za drogo?
46.41 złpremium: 29.94 zł Lub 29.94 zł
32.90 zł
39.92 zł Lub 35.93 zł
49.90 zł
34.90 zł
41.02 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jest rok 997 naszej ery, koniec wieków barbarzyństwa. Anglia na zachodzie mierzy się z atakami Walijczyków, a na wschodzie – wikingów. Lokalni przywódcy naginają królewskie zarządzenia do swoich celów, sprzeciwiając się władzy i nie dbając o los prostych ludzi. Ponieważ w kraju nie ma ściśle wytyczonego prawa, króluje chaos.

W tych burzliwych czasach splatają się losy trójki bohaterów. Życie młodego szkutnika zmienia się w chwili, gdy jego dom zostaje zniszczony przez wikingów, a jego rodzina musi uciekać do miejsca, w którym traktowani są jak intruzi… Pewna kobieta wychodzi za mąż z miłości i płynie z Normandii do Anglii, kraju swojego małżonka. Szybko jednak przekonuje się, że wśród zupełnie innych obyczajów i ludzi stale zaangażowanych w walkę o wpływy musi uważać na każdy swój krok… Mnich marzy o przekształceniu opactwa w centrum nauki, które będzie podziwiane w całej Europie.

Każde z nich wejdzie w niebezpieczny konflikt z przebiegłym i bezwzględnym biskupem, który złamie każde przykazanie, aby zwiększyć swoją władzę i bogactwo.

O audiobooku Niech stanie się światłość blogerzy napisali: 

Ken Follet po raz kolejny stworzył niesamowitą opowieść, pełną bohaterów z krwi i kości, a czytana przez Krzysztofa Gosztyłę to prawdziwe majstersztyk. Polecam! - Łukasz Marciniak 0 Świat fantasy

Niech stanie się światłość - audiobook od Ken Follett możesz już bez przeszkód słuchać w formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W książce Niech stanie się światłość przenosimy się 100 lat wcześniej niż akcja Filarów Ziemi i będziemy mieli okazję poznać początki Kingsbridge, jak wyglądał rozwój tamtejszego opactwa i wiele więcej. Autor bardzo dobrze i ciekawie oddaje realia przełomu X i XI wieku – jak wyglądało życie prostych ludzi, z jakimi problemami musieli się borykać i jak wielkim zagrożeniem były najazdy wikingów. Te ostatnie pozostają bardziej w tle przez większość czasu, ale mają duży wpływ na niektóre wydarzenia. Powoduje to, że akcja powieści jest mocno osadzona w realiach historycznych, dzięki czemu powieść ma niepowtarzalny klimat.

Siłą tej powieści, jak i innych Kena Folleta, są bohaterowie z krwi i kości oraz ich losy. Autor poświęca bardzo dużo czasu postaciom, ich przeszłości, planom i marzeniom. Głównie śledzimy losy trójki bohaterów, czyli Lady Ragny, Edgara i brata Aldreda, ale również szeregu postaci pobocznych, których losy się przeplatają przez całą książkę i są związane z Kingsbridge. Bohaterowie muszą się mierzyć z niesprawiedliwością, przeciwnościami losu i walczyć o swoje prawa, niekiedy nie mogąc nawet liczyć na niczyją pomoc. Nie brak tutaj również czarnych charakterów, którzy są bezwzględni w dążeniu do własnych celów, o nieokiełznanej żądzy władzy, dla których nie liczą się inni. Jest to zatem pięknie napisana książka o miłości, ale i nienawiści, o walce o władzę, ale i o niesprawiedliwości. Autor bardzo dobrze i z wyzuciem przedstawia losy i uczucia bohaterów – smutki i radości, dzięki czemu można poczuć z nimi więź i pilnie śledzić ich przygody.

Niech stanie się światłość jest prequelem Filarów Ziemi, w którym poznamy początki Kingsbridge i tamtejszego opactwa. Ken Follet po raz kolejny stworzył niesamowitą opowieść, pełną bohaterów z krwi i kości, a czytana przez Krzysztofa Gosztyłę to prawdziwe majstersztyk. Polecam!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  3,5
  To moje pierwsze spotkanie z twórczością Kena Folletta chociaż o cyklu Filary Ziemi słyszałam już wielokrotnie i dawno.
  Pod względem fabularnym historia jest bardzo ciekawa, rozbudowana i wciągająca, dlatego książka trafia do moich ulubionych.
  Mam natomiast kilka zasadniczych uwag, które nie pozwalają mi dać tej opowieści maksymalnej oceny.
  Język powieści jest do bólu współczesny, a jedyne staroświeckie słowo to odmieniane przez wszystkie przypadki, z dużą lubością "chędożyć". W prawdziwym średniowiecznym życiu osoby takie jak Ragna i Edgar nie miałyby prawa się spotkać ze względu na podziały klasowe, nie mówiąc już o takiej zażyłości. Gdyby nawet doszło do ich poznania, to na pewno szlachetnie urodzona panna nie traktowałaby zwykłego robotnika w sposób jaki tutaj jest traktowany Edgar: od osób niższego stanu nie przyjmuje się rad, nie rozmawia się z nimi jak równy z równym, nie zwierza się z sekretów i nie przyjmuje pomocy.
  Postacie poznajemy poprzez zachowanie i postępowanie w różnych sytuacjach, natomiast nie mają one żadnej warstwy psychologicznej. Jedyne rozważania, które snują dotyczą przeszłej lub obecnej miłości i w tym kontekście planowania dalszego życia. W większości postacie są jednowymiarowe: od początku do końca takie same, nie zachodzą w ich postępowaniu i przekonaniach żadne zmiany, nie wyciągają wniosków z przeszłości. Co prawda główne postacie dopuszczają się karygodnych czynów, ale i tak w podtekście dostajemy informacje, że zrobiły to w obronie własnej lub w jakże słusznym odwecie za wcześniejsze upokorzenia.
  Książkę słuchałam jako audiobook w w interpretacji Krzysztofa Gosztyły i muszę stwierdzić, że obok Andrzeja Mastalerza jest to mój ulubiony lektor. Z punktu widzenia słuchacza audiobooka przeszkadzało mi tylko, że kilka osób nosiło dość podobne imiona i czasem musiałam jeszcze raz odsłuchać, albo się zastanowić o kim właśnie jest mowa, albo kto uczestniczy w konkretnej scenie.
  Ogólnie książkę polecam miłośnikom rozbudowanej prozy historycznej. Sama również sięgnę po kolejne tomy "Filarów ziemi".

Warto zerknąć