ebook Cyberpunk Girls
3.7 / 5.00 (liczba ocen: 31)

Cyberpunk Girls
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.90
Audiobook - najniższa cena: 24.90
wciąż za drogo?
17.90 zł
27.19 zł Lub 24.47 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
-31% 21.90 zł
24.63 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Zbiór opowiadań cyberpunkowych polskich autorek. I tych znanych, i docenionych, i tych jeszcze nieodkrytych. Poznaj zawiłe ścieżki wyobraźni cyberpunk girls i wybierz świat dla siebie.

KEIRA
Pandemia wcale się nie skończyła. Półżywa po zakażeniu koronawirusem, spłukana, bez jakichkolwiek perspektyw na legalne zatrudnienie czy opiekę medyczną kurierka walczy o każde uderzenie serca.
RITA
Po odparciu inwazji Termeszów świat zmienił się na zawsze – pozostały po nich nie tylko tajemnicze struktury Kopców. Kiedy w Des Moines dochodzi do masowych porwań małych dzieci, sprawę przejmuje inspektor Rita McGee. By namierzyć sprawców, nagina procedury i decyduje się skorzystać z pomocy soreniczki – osoby posługującej się technologią obcych?
TYANA
Dziewczyna w króliczej masce jest kurierka, najczęściej nielegalnie przekazuje informacje, sama będąc ich nośnikiem. Pewnego dnia podczas zlecenia odkrywa dziwne załamanie i podąża jego tropem. Czy każda tajemnice zawsze należy odkryć?
AMBER
Obszar Europa, 2121 rok. Amber mieszka na wyspie odciętej od świata po wielkim tsunami, które zatopiło pół Europy. Zdobycze współczesnej cywilizacji są tylko nic niewartymi artefaktami wyławianymi spod wody niczym cudowne skarby. Czy Amber pisane jest szczęście u boku Milana?
RUBBLE
Zakazany świat podziemnych gangów i wyścigów motocyklowych. Rubble, należąca do gangu Chimer, zaryzykuje wszystko, by wygrać Dobówkę. Wszczepi sobie nawet niedozwolony dopalacz, byle tylko stać się legendą.

Cyberpunk Girls od praca zbiorowa możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Cyberpunk Girls to zbiór opowiadań napisany tylko i wyłącznie przez kobiety, dlatego pieszczotliwie nazywany jest Cyberpinkiem. Zawiera siedem różnorodnych utworów stworzonych przez sześć autorek, w których bohaterki stają przed wieloma wyzwaniami.

Martyna Raduchowska, niekwestionowana królowa polskiego cyberpunka, którą możecie znać z serii Czarne światła (składającej się z dwóch powieści: Łzy Mai i Spektrum), przygotowała dla nas dwie historie – Heartbyte i Mindblow, obie zdecydowanie warte przeczytania. W pierwszej z nich wyniku epidemii koronawirusa oraz załamania systemu gospodarczego Keira straciła swoją firmę, czyli główne źródło utrzymania. Podejmuje się więc niemal każdego zlecenia, by cokolwiek zarobić, a do tego częściowo na własne życzenie ma specyficzne kłopoty zdrowotne. I choć nawiązania do szalejącego właśnie Covidu nie do końca mi się spodobały, to świetna cyberpunkowa intryga i nieustające napięcie sprawiają, że czyta się ten utwór znakomicie. Podobnie dzieje się w przypadku Mindblow, gdzie pomysłowa hakerka składa nietypową propozycję pewnemu pułkownikowi – a konsekwencje dotkną nieświadomych niczego użytkowników netu.

Magdalena Kucenty w Dziewczynie, której nie było buduje opowieść o Tyanie, piętnastoletniej sierocie, która pracuje jako kurier i jak niemal wszyscy w jej świecie nosi na twarzy maskę, w jej przypadku przedstawiającą królika. Wykonując jedno z zadań wchodzi w posiadanie wyjątkowej złotej maski, a także trafia na informacje o Wybrańcach, które prowadzą ją w coraz bardziej niepokojącym kierunku... Pisarka ma tu pomysł na skomplikowany spisek na najwyższych szczeblach, który może spodobać się niejednemu miłośnikowi cyberpunka.

Jagna Rolska napisała dwa opowiadania – Spandau i Amber. Pierwsze z nich pokazuje uniwersum, gdzie obowiązuje dystans społeczny, ludzie szukają więc kontaktów w necie. Johann i Annika pracują dla szemranego biznesmena, który wysyła ich do zbadania sprawy kradzieży żelu jego pomysłu, stymulującego doznania zmysłowe. A rozwiązanie całej sprawy opiera się na całkowicie zaskakującym zwrocie akcji, tak więc polecam ten utwór waszej uwadze. Drugie opowiadanie dzieje się w świecie z SeeIT, choć można je czytać bez znajomości tej powieści. Po zalaniu Holandii na jej terenie pozostały głównie wyspy, a bohaterowie mieszkają w prymitywnych warunkach na jednej z nich. Ich świat wywraca się jednak do góry nogami, gdy przybywa wyprawa z odległej Ameryki. Widzę tu te same wady, co w przypadku SeeIT – zbyt dużo zbiegów okoliczności, dlatego też ten utwór niespecjalnie przypadł mi do gustu.

Krystyna Chodorowska do spółki z Gabrielą Paniką stworzyły Dotknąć ciemności, w którym inspektor Rita McGee zajmuje się sprawą zaginionych dzieci w świecie przez ponad 50 lat toczącym wojnę z mrówkopodobnymi istotami z kopców – Tremeszami. Policjantka podejmuje współpracę z soreniczką (odpowiedniczką telepatki) Wandą Dryden, a śledztwo prowadzi w zupełnie nieoczekiwanym kierunku... I o ile uważam, że pomysł na Tremeszów jest naprawdę udany, to początek utworu i przenoszenie się z miejsca w miejsce i od osoby do osoby wprowadza nieco niepotrzebnego chaosu. A zakończenie następuje moim zdaniem w najciekawszym momencie i jest w gruncie rzeczy idealnym otwarciem do kolejnej opowieści. Jestem naprawdę ciekawa, co mogłoby się wydarzyć dalej.

Agata Suchocka i jej Nitro to najbardziej kobiece ze wszystkich opowiadań. Rubble, członkini gangu Chimer chce jako pierwsza kobieta wygrać prestiżowy wyścig motocyklowy. Pomóc jej w tym może pewien nielegalny, niewykrywalny wszczep, a cena za jego wykonanie może być wysoka. A towarzyszy jej przy tym następująca myśl: Życie i śmierć to kwestia wyboru. Najważniejsze, by był to twój wybór, nie cudzy. To przepełnione emocjami i dramatyzmem opowiadanie zrobiło na mnie spore wrażenie, zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Podsumowując, antologia Cyberpunk Girls serwuje nam galerię intrygujących postaci kobiecych, które muszą radzić sobie z przeciwnościami losu i niejednokrotnie grają o najwyższe stawki. Znajdziecie tu szeroki zakres tematyczny – od mrożących krew w żyłach intryg przez odkrywanie prawdy, do szukania swojego miejsca w niekoniecznie różowym, zaawansowanym technologicznie świecie. Całkiem udana lektura na coraz zimniejsze wieczory.

Ocena: 4/6
©Głodna Wyobraźnia
Ostatnimi czasy na polskim rynku wydawniczym pojawia się wiele antologii, czyli zbiorów opowiadań pisanych przez kilku autorów. Jak już wiecie, Wigilijnymi opowieściami byłam zachwycona. Tym razem postanowiłam dać szansę gatunkowi, z którym do tej pory się nie spotkałam - cyberpunkowi, pisanemu przez kobiety, z kobiecymi bohaterkami.

Cyberpunk to odmiana fantastyki naukowej, która rozwinęła się w latach osiemdziesiątych XX wieku, skupiająca się głównie na negatywnych konsekwencjach funkcjonowania ludzi w otoczeniu zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej. Prekursorem gatunku określany jest amerykański pisarz William Gibson. Wydana w 1984 roku powieść autora, Neuromancer zawiera wszystkie elementy, które są charakterystyczne dla cyberpunku. Za extra.innpoland.pl: Gatunek ten skupia się przede wszystkim na relacji człowiek-technika. Pokazuje, jak pojedyncze jednostki i grupy reagują na dostępne w ich świecie urządzenia, w jaki sposób wpływa to na ich postrzeganie świata, poglądy i relacje z drugą osobą. Cyberpunk przywrócił losom człowieka naczelne miejsce w gatunku science fiction.

Biorąc pod uwagę definicję cyberpunku jako gatunku, stwierdzam, że autorki świetnie wywiązały się z postawionego przed nimi zadania. Omawiamy etyczne aspekty sztucznych zamienników organów, które posiadają własny program, wykorzystanie technologii obcych i tolerancję wobec wyborów innych, wybory między spokojnym życiem i bezpieczeństwem bliskich, a buntem wobec bezdusznego systemu, świat gier komputerowych, które dosłownie wciągają uczestników, próbę odnalezienia się w świecie po katastrofie ekologicznej oraz wyścigi motocyklowe powiązane ze wspomagaczami, za które cena potrafi być niewyobrażalna. Sięgając po tę książkę spodziewałam się raczej lekkiej, rozrywkowej historii, a dostałam niesamowite studium natury ludzkiej postawionej wobec nowej technologii, do której nie jesteśmy genetycznie i psychicznie przystosowani. Książkę czytałam z przerwami, przemyśliwując poszczególne zagadnienia, z którymi zmagali się bohaterowie w każdym z opowiadań. Stawiając sobie co rusz pytanie, jak wykorzystywać technologię, by była narzędziem łączącym, a nie dzielącym coraz bardziej.

Bohaterowie, czy to kobiecy czy męscy, są świetnie napisani, i co ciekawe, płeć w zmaganiach z cybernetycznym światem schodzi na dalszy plan. Emocjonalna i psychologiczna strona bohaterów w niczym nie ustępuje realizmowi technologicznemu, co pozwala spojrzeć na poszczególne historie na linii człowiek - technologia, rozróżniając płeć jedynie w przypadkach, gdzie mówimy o możliwości zajścia w ciążę. Wszystkie inne problemy i zmagania są identyczne, niezależnie od płci.

Jedyny minus jaki chcę zgłosić, to zbyt krótkie, jak na mój gust, opowiadania Pani Martyny Raduchowskiej. To były takie petardy, że z chęcią przeczytałabym rozwinięte historie Keiry i Rubble w dłuższej formie. Ostrzegam również wysoko wrażliwych czytelników - wszystkie opowiadania mogą mocno rezonować w waszych umysłach i emocjach.

Niesamowicie polecam tę antologię jako pozycję na rozpoczęcie przygody z cyberpunkowym światem. Sprawdzicie, czy forma oraz gatunek to coś dla Was i chcecie kontynuować tę przygodę. Ja z pewnością będę, zafascynowana oraz przygotowana emocjonalnie na to, co tam zastanę.

Ocena: 5+/6
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć