ebook Hłasko. Proletariacki książę
3.91 / 5.00 (liczba ocen: 8)

Hłasko. Proletariacki książę
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.13
wciąż za drogo?
Ebookpoint#Urodziny 9
Ebookpoint#Urodziny 9
-21% 26.92 złpremium: 16.15 zł Lub 16.15 zł
-26% 25.13 zł Lub 22.62 zł
27.64 zł Lub 24.88 zł
27.44 zł
27.62 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)

Największy buntownik PRL-u, piękny dwudziestoletni, pisarz-legenda, autor prozy zadającej kłam socrealizmowi, niespełniony talent – jaki naprawdę był Marek Hłasko? Radosław Młynarczyk demaskuje kreacje i obala mity. Tropi wątki autobiograficzne w utworach i odkrywa zmyślenia, które Hłasko wplótł w swój życiorys. Pokazuje, że zarówno prawda, jak i zmyślenia są w przypadku tej niezwykłej osobowości równie pociągające.

Urodził się w 1934 roku w Szczakach. Zmarł w 1969 w Wiesbaden. Aż trudno uwierzyć, że żył tylko trzydzieści pięć lat, bo zdarzeniami z jego życia można by obdzielić kilka osób. Do tego jeszcze mistyfikacje, pozy i autokreacja. Marek Hłasko, ikona buntownika polskiej literatury, debiutował wcześnie i szybko zyskał rozgłos. Wiedział, jak wywołać zainteresowanie i podtrzymać uwagę. Znał wszystkich i wszyscy znali jego. Jego narzeczoną była Agnieszka Osiecka, jego opowiadaniami interesowali się filmowcy, wśród nich Has, Ford i Wajda, w jednej z ekranizacji zagrał Cybulski i Sonja Ziemann, przyszła żona pisarza. Był o krok od zrobienia kariery w Hollywood, dokąd pojechał, jak twierdził, za namową Polańskiego. Nie został jednak sławnym scenarzystą. Zyskał za to przyjaciół, wśród nich był Komeda.
Żył szybko i intensywnie. Wbrew woli stał się obywatelem świata. Wszystkie doświadczenia, nawet te najbardziej skrajne i tragiczne, z niewątpliwym talentem przekuwał w literaturę. Nieposkromiony temperament i wyobraźnia nie mieściły się jednak w samym pisaniu – w literacki mit przemieniał również swoje życie i to tak skutecznie, że uwierzono, że jest prostym chłopakiem z Marymontu…

Hłasko. Proletariacki książę od Radosław Młynarczyk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Marek Hłasko. Pisarz którego bez najmniejszych wątpliwości nazwać możemy kultowym. Mnie udało się trafić na drugą falę popularności Hłaski, w latach 1980, kiedy w obiegu oficjalnym ukazały się wznowienia jego dzieł, uzupełnione częściowo edycją bezdebitową.

Życiorys Hłaski, wówczas utkany z wielu przekazów w różnorakich publikacjach, zawsze wydawał się niesamowity. W swojej książce, Radosław Młynarczyk pokazuje na ile była to historia rzeczywista, a w jaki stopniu składała się z legend, mitów i zwyczajnych zmyśleń. I szybko okazuje się, że to konfabulacje dominowały w powszechnie znanym obrazie pisarza.

Dziś być może nazwać by to można sprawnym działaniami public relations. Patrząc jednak na fakty można się szybko wyzbyć znacznej części sympatii dla Hłaski. Dekonstrukcja udała się Radosławowi Młynarczykowi znakomicie. I nie jest to bynajmniej zarzut do autora biografii. Nie da się bowiem znaleźć w treści negatywnego nastawienia do bohatera książki. Niestety – dla Hłaski – same fakty stawiają go w świetle nienajlepszym.

Oczywiście trudno nie przyznać, że był też Hłasko ofiarą tamtych czasów. Niezaprzeczalnie brak politycznej pokory i bezkompromisowość utrudniały mu pisarską działalność w Ojczyźnie. Z drugiej strony sam – brakiem dojrzałości, sumienności i roszczeniową postawą – niezbyt pomagał w rozwoju swojej kariery zarówno jeszcze w Polsce, jak i później na emigracji. Na „przygody” życia osobistego warto jedynie spuścić zasłonę milczenia.

To oczywiście moje subiektywne odczucia, a ocenić Hłaskę każdy z czytelników może sobie sam. A książka Radosława Młynarczyka w ocenie tej pomoże. I tak jak można nabrać po lekturze wątpliwości co do postaci pisarza, tak publikacja mu poświęcona zdecydowanie na polecenie i pochwały zasługuje. Wyczerpująca, dokładna, solidna, wciągająca. Czytaliście Hłaskę? Musicie przeczytać Młynarczyka.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć