ebook Zasłona dymna
3.82 / 5.00 (liczba ocen: 205)

Zasłona dymna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 20.99
Audiobook - najniższa cena: 35.99
wciąż za drogo?
32.54 złpremium: 20.99 zł Lub 20.99 zł
20.99 zł Lub 18.89 zł
26.94 zł Lub 24.25 zł
-5% 19.24 zł
25.89 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Noc sylwestrowa. Alexander Blix patroluje ulice Oslo, gdy na Rådhuskaia, w środku tłumu, wybucha bomba. W chaosie, który powstaje, Blix ratuje z basenu portowego nieprzytomną, mocno poparzoną kobietę. Gdy poznaje jej nazwisko, przypomina mu się dawna sprawa zaginięcia dziecka.

Roczna Patricia została porwana razem z wózkiem, w którym leżała. Dziesięć lat później, podczas gdy w Oslo zostaje podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego, jej skazany za zabójstwo ojciec dostaje pocztą zdjęcie dziewczynki w wieku szkolnym. Jest przekonany, że to zaginiona Patricia.

Dziennikarka Emma Ramm przeżywa osobistą tragedię w związku z zamachem bombowym i próbuje się z tego otrząsnąć w jedyny znany sobie sposób: angażując się w dziennikarstwo śledcze. Drogi Blixa i Ramm znowu się krzyżują. Blix prowadzi śledztwo konsekwentnie podążając własnymi ścieżkami, a Emma przez cały czas depcze mu po piętach.

"Zasłona dymna" to powieść o brzemiennych w skutki wyborach i o tym, do czego może doprowadzić desperacja, kiedy sieć kłamstw zaczyna się rwać.

Zasłona dymna od Thomas Enger, Jørn Lier Horst możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zasłona dymna to kolejna książka, kryminalna historia, która wyszła spod piór dwóch norweskich pisarzy. Panowie chyba świetnie się się dogadują i nadają na podobnych falach, bo czytając ich wspólne dzieło nie mamy ani przez chwilę odczucia, że jest efektem pracy i literackiej wyobraźni dwóch osób. I już na wstępie warto napisać, że Zasłonę dymną bardzo dobrze się czyta, podobnie jak Punkt zero. Fabuła mocno przykuwa uwagę, a kryminalna zagadka, która jest kwintesencją powieści, jest przemyślana i frapująca.

Kilka słów o fabule

Jeśli czytaliście wspomniany Punkt zero, to wiecie, że głównymi bohaterami powieści Jorna Liera Horsta i Thomasa Engera są inspektor Aleksander Blix i dziennikarka Emma Ramm. Ale nie są to osoby, które na co dzień ze sobą współpracują. Pokrętny los stawia tę dwójkę na jednej drodze, która ma na celu doprowadzenie do rozwiązania kryminalnej łamigłówki.

Tym razem będą musieli zmierzyć się konsekwencjami zamachu bombowego, który paraliżuje miasto w sylwestrową noc i w czasie którego giną ludzie. Blix staje się bezpośrednim świadkiem wybuchu, zaś Ramm dostaje emocjonalnym rykoszetem – wśród ofiar jest jej narzeczony.

Tragiczne wydarzenia w mieście swobodnie wystarczyłyby na materiał do pracy dla wielu specjalistów, ale jest początkiem zakrojonego na szeroką skalę śledztwa, które bez pardonu sięga w przeszłość. Czy Blix doprowadzi do rozwiązania sprawy, która od dawna spędzała mu sen z powiek? Czy Ramm upora się z traumą straty bliskiej osoby?

Kilka słów o wrażeniach

Nie często sięgam po kryminały, bo zaspokoiłam swój głód fikcji z dreszczykiem. Ale od czasu do czasu podążam tropem przestępców, próbując odgadnąć ich motywy, a przede wszystkim odkryć, kto jest tym złym. O skuteczności moich dociekań lepiej nie mówmy.

Horst i Enger zafundowali nam kryminał obyczajowy, gdzie życie pisze pokrętne scenariusze, a nie chory umysł zwyrodnialca. Wartością dodaną takich historii jest ich niebezpieczne prawdopodobieństwo wystąpienia.

Podsumowując – lubię powieści, które tworzy duet norweskich specjalistów od kryminałów. Abstrahując od treści, ładunku i skali przestępstw – fajna lektura. Polecam.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć