ebook Wigilijne opowieści
E-book - najniższa cena: 19.90
Audiobook - najniższa cena: 23.90
wciąż za drogo?
19.90 zł
27.19 zł Lub 24.47 zł
28.79 zł Lub 25.91 zł
22.90 zł
25.59 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

12 opowiadań i 12 przepisów na popisowe świąteczne dania świetnych polskich autorów.

Ktoś zginie otruty barszczem wigilijnym, czyjaś paczka na święta zgubi się w paczkomacie, ktoś upuści karpia na tory tramwajowe, ktoś się nieszczęśliwie zakocha, do kogoś w zastępstwie Mikołaja przyjdzie diabeł, a ktoś inny odkupi swoje winy bohaterskim czynem. To wszystko w niesamowitym zbiorze wigilijnych opowieści okraszone smakowitymi przepisami pasującymi do treści opowiadań. Smakowite historie na każdy dzień adwentu.

Rekomendacje:

Trudno znaleźć mi minusy w zbiorze opowiadań zawierającym spektrum gatunków i spojrzeń na świat. Czasem brakowało mi tła historii, czasem żałowałam, że to tylko krótkie opowiadanie, czasem to nie był mój gatunek. Jednakże taka była idea zbioru - króciutkie opowiadania w stylu autora - i to udało się w dziesiątkę. - Zaczytana Majka

Wigilijne opowieści są swoistą literacką bombonierką, znalazłam w niej humor, magię, zadumę, ciepło, świąteczny klimat oraz przede wszystkim niebanalność w podejściu do motywu. To, co znane wcale nie musi być oklepane i oczywiste, czasem wystarczy zdjąć pierwszą warstwę, zajrzeć pod maskę i spojrzeć na grudniowe święta z innej niż zazwyczaj perspektywy. - Taki jest świat

Wigilijne opowieści od Tomasz Betcher, Jacek Galiński, Karolina Głogowska, Jagna Kaczanowska, Agnieszka Lis, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Magdalena Majcher, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Alek Rogoziński, Małgorzata Oliwia Sobczak, Milena Wójtowicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Powiedzcie mi, jak mam ocenić dwanaście zupełnie różnych opowiadań w jednej recenzji? Albo przepisów? Nie zdążyłam wszystkich wypróbować! Ale do rzeczy, spróbuję dać z siebie wszystko!

Z pewnością książka sprawdzi się w szalonym, nie tylko przedświątecznym czasie, gdy na czytanie nie mamy zbyt wiele czasu i potrzebujemy krótkiej historii, aby zaspokoić czytelniczy głód, a przy czytaniu po kilkanaście stron opasłego tomiszcza, po trzech tygodniach gubimy wątek. Każda historia, to konkretni bohaterowie, zamknięty wątek, miks gatunków połączony świątecznych klimatem. W końcu w każdym zakątku mogą być Święta Bożego Narodzenia, przeżywane zupełnie inaczej i postrzegane z innej perspektywy przez pryzmat przeszłych doświadczeń. Każda z historii wniosła świąteczną perełkę do mojego życia, ale moim absolutnie ulubionym zostało opowiadanie Śledzie ze słoika. Zmusiło mnie do refleksji, przełamania sztuczności i wejrzeniu w siebie. Ciekawi mnie, w którym z nich odnajdziecie siebie, choć we fragmencie.

Trudno znaleźć mi minusy w zbiorze opowiadań zawierającym spektrum gatunków i spojrzeń na świat. Czasem brakowało mi tła historii, czasem żałowałam, że to tylko krótkie opowiadanie, czasem to nie był mój gatunek. Jednakże taka była idea zbioru - króciutkie opowiadania w stylu autora - i to udało się w dziesiątkę. Jeśli chcecie sprawdzić czy styl danego autora Wam odpowiada, w Wigilijnych opowieściach znajdziecie charakterystyczne próbki. Niesamowite jest to, jak można pokazać tak wiele w jednym opowiadaniu - chylę czoła.

Niesamowicie polecam i z pewnością będę wracać do tych opowiadań w świątecznym czasie. Albo do przepisów. Zobaczę. W każdym razie, czytajcie.

Ocena: 5+/6
©Zaczytana Majka
Wigilia to dzień cudów, mniejszych, większych, tych, które zauważamy i tych wtapiających się w świętowanie. Ten dzień ma też swoje opowieści, takie, do jakich wraca się z rozrzewnieniem lub te z kategorii zepchniętych w najdalsze zakamarki pamięci. W wigilijny wieczór podobno wszystko jest możliwe.

Niekiedy wszystko zaczyna się i kończy na … karpiu, symbolu świąt. Jeśli go zabraknie niektórzy zdolni są do wszystkiego, bo kto to widział by nie zawitał na stole. Nie ważne jak, lecz ma być i basta, a co gdy wyląduje na torach tramwajowych i rozpocznie się dopiero heca? Nie takie rzeczy starsza pani widziała, ale jedno jest pewne cokolwiek by się nie działo doprowadzi do tego, że karpia posmakuje! Zastępstwo za Mikołaja? Oczywiście, a dlaczego by nie? W końcu droga do piekła dobrymi chęciami wybrukowana jest, więc wystarczy chcieć, a resztą zajmie się diabelski zmiennik. Czy da radę? Co jest najważniejsze w Wigilię? Prezenty, rodzina, wspomnienia? Te ostatnie bywają wsparciem, ale niekiedy … niekiedy sprawiają, że zapomina się o tym, co tu i teraz. Paweł pamięta tak wiele, chociaż to, co najważniejsze chyba gdzieś mu umyka. Czyjeś słowa są dla nie go znakiem, ale czy będzie dla niego kierunkiem? Zguba przed świętami nie wróży dobrze, zwłaszcza jeśli miała być prezentem, co zrobić w takiej sytuacji? Poszukać go? Odnalezienie może okazać się najlepszą decyzją jaką się podjęło, a co będzie jej efektem to już zależy od szukającego.

Dwanaście smakowitych potraw, smakujących najlepiej w ten jeden wieczór w roku, dwanaście miesięcy kiedy czeka się na nie i dlaczego by nie dwanaście intrygujących opowiadań? Te ostatnie oczywiście ze świątecznym motywem, będącym nie tylko źródłem inspiracji, ale także drugim planem i elementem odczarowującym proste założenia co do tego, czego możemy spodziewać się po nich. Najlepiej nie zakładać niczego z góry, bo szybko może okazać się, że nasze przypuszczenia nie dorastają do twórczej wyobraźni pisarzy, bo ta jest nad wyraz barwna i lubiąca zaskakiwać. Czego nie można opowiedzieć o tej antologii? Na pewno tego, że czytelnicy poczują nudę, co to to nie, urozmaicenie tematyczne, wbrew planowi czasowi, na to nie pozwoli w jakiejkolwiek minucie lektury. Wspólny temat okazał się niezwykle dopingujący dla pisarek i pisarzy, a efektem tego jest dwanaście historii, które pochłaniałam jedno po drugim i ani jedno nie rozczarowało mnie w najmniejszym stopniu. Każda inna, każda mająca w sobie to „coś”, powodujące, że bez jakiejś naprawdę ważnej przyczyny nie odkłada się książki na później. Zgodnie z okładką, opowiadania kryją w sobie wiele różnorodnych emocji, czasem powodujących śmiech, niekiedy skłaniających do refleksji, bywa, że stajemy się podczas ich czytanie swego rodzaju spowiednikami lub wprost przeciwnie wspólnikami w zbrodni. Zaskakujący zbiór? Z pewnością, a nawet więcej, można by powiedzieć, iż bywa przewrotny, oczywiście w najlepszym tego słowa znaczeniu. Wigilijne opowieści są swoistą literacką bombonierką, znalazłam w niej humor, magię, zadumę, ciepło, świąteczny klimat oraz przede wszystkim niebanalność w podejściu do motywu. To, co znane wcale nie musi być oklepane i oczywiste, czasem wystarczy zdjąć pierwszą warstwę, zajrzeć pod maskę i spojrzeć na grudniowe święta z innej niż zazwyczaj perspektywy. Cała reszta to talent do opisywania słowami tego, co ma miejsce w grudniowe dni, a jego na pewno nie zabrakło autorom. Duch świat ma wiele twarzy, w tym przypadku poznajemy dwanaście z nich, pełne indywidualizmu, ze smaczkami i na pewno dalekie od wyświechtanych i odgrzewanych wątków.

Ocena: 6/6
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć