ebook Chłopaki Anansiego
4.01 / 5.00 (liczba ocen: 148593)

Chłopaki Anansiego
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo MAG
Kategoria:  / /
E-book - najniższa cena: 23.04
wciąż za drogo?
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
34.35 złpremium: 22.16 zł Lub 22.16 zł
27.20 zł Lub 24.48 zł
31.40 zł Lub 28.26 zł
32.00 zł
23.04 zł 20% rabatu
26.60 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (13)
Inne proponowane

Chłopaki Anansiego  to szalona przygoda, popis biegłości literackiej i urocza, zwariowana farsa, opowiadająca o tym, skąd pochodzą bogowie – i jak przeżyć we własnej rodzinie.

Czytelnicy z Ameryki i całego świata po raz pierwszy poznali pana Nancy’ego (Anansiego), pajęczego boga, własnie w innej powieści Neila Gaimana pt. Amerykańscy bogowie. Chłopaki Anansiego  to historia o jego dwóch synach, Grubym Charliem i Spiderze.

Gdy ojciec Grubego Charliego raz nadał czemuś nazwę, przyczepiała się na dobre. Na przykład, kiedy nazwał Grubego Charliego „Grubym Charliem”. Nawet teraz, w dwadzieścia lat później, Gruby Charlie nie może uwolnić się od tego przydomku, krępującego prezentu od ojca – który tymczasem pada martwy podczas występu karaoke i rujnuje Grubemu Charliemu życie.

Pan Nancy pozostawił Grubemu Charliemu w spadku różne rzeczy. A wśród nich wysokiego, przystojnego nieznajomego, który zjawia się pewnego dnia przed drzwiami i twierdzi, że jest jego utraconym bratem. Bratem tak różnym od Grubego Charliego, jak noc różni się od dnia, bratem, który zamierza pokazać Charliemu, jak się wyluzować i zabawić... tak jak kiedyś ojciec. I nagle życie Grubego Charliego staje się aż nazbyt interesujące. Bo widzicie, jego ojciec nie był takim zwykłym ojcem, lecz Anansim, bogiem-oszustem. Anansim, buntowniczym duchem, zmieniającym porządek świata, tworzącym bogactwa z niczego i płatającym figle diabłu. Niektórzy twierdzili, że potrafił oszukać nawet Śmierć.

To zabawna i straszna historia, nie będąca do końca thrillerem i nie do końca horrorem, nie pasująca też do szufladki opowieści o duchach (choć występuje w niej co najmniej jeden duch) ani komedii romantycznej (mimo że pojawia się w niej kilka romansów i z pewnością jest komedią, no, prócz tych strasznych kawałków). Jeśli musicie ją jakoś zaklasyfikować, to jako magiczno-komiczno-rodzinno-obyczajowy-horroro-thrillero-romans-z duchami, choć w ten sposób pominiecie elementy detektywistyczne i kawałki o jedzeniu.

Chłopaki Anansiego od Neil Gaiman możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Tak po prostu działa świat, nie przejmując się przyzwoitością i pragnieniami jednostek.
Życie jest jak piosenka. Choć czasem ze zdartej płyty.
Charlie to zwyczajny mężczyzna jakich wielu. Prowadzi w miarę ustabilizowane życie - ma cudowną narzeczoną Rosie, mieszkanie i monotonne, ale na szczęście w miarę stabilne zatrudnienie. Jednak życie Charliego, przez splot przeróżnych dziwnych wydarzeń, wywraca się do góry nogami i nic nie jest już takie samo. W drzwiach jego domu pojawia się mężczyzna podający się za jego brata. Nie spodziewa się, że ta wizyta tak bardzo zmieni jego życie. Charlie będzie musiał zmierzyć się z wieloma trudnościami i spróbować od nowa je poukładać. A to chyba nie jest łatwe, gdy ojciec okazuje się być pająkiem? Ba, nawet pajęczym bogiem o imieniu Anansi,
i na dodatek niezłym oszustem! Chodzą słuchy, że potrafił oszukać nawet Śmierć...

Istnieją trzy rzeczy i tylko trzy, które mogą złagodzić ból śmiertelności i zaleczyć rany zadane przez życie - odparł Spider. - Te rzeczy to wino, kobiety i śpiew.

Książki Neila Gaimana są niesamowite. O jego twórczości nie dało się nie słyszeć. Przez wszystkie po które sięgniemy przewijają się nieograniczone ilości magii i wspaniałe, nieszablonowe fabuły. Niektóre zostały nawet zekranizowane, choć ekranizacja tak dziwacznych, a zarazem fascynujących powieści, mija się raczej z celem. Autor sięgając do przeróżnych mitologii wręcz czaruje słowem. Tym razem wybór padł na mitologię afrykańską, co czyni książkę jeszcze bardziej egzotyczną i intrygującą. Chłopaków Anansiego nie da się również zaszufladkować do odpowiedniego gatunku. To przemieszanie fantasy z horrorem, romansu z komedią, thrillera z książką dla młodzieży. Ciężkie jest opisanie fabuły tej książki - nawet w krótki sposób. Bo tu tyle się dzieje! Ciągle wychodzą na jaw nowe fakty, pełno zwrotów akcji, humoru, jest też miejsce na wiele innych emocji.

Gdy dzielisz się bólem, bracie mój nie podwajasz go, lecz zmniejszasz o połowę.
Żaden człowiek nie jest samotną wyspą.

Książka Neila Gaimana Chłopaki Anansiego zauroczyła mnie przede wszystkim swoim baśniowym klimatem i tym, na jak dużych obrotach pracuje wyobraźnia w trakcie jej czytania. Gaiman ma niesamowity dar do snucia opowieści i przenoszenia ich na kartę książki. Choć powieść jest długa, to ani na moment nie zanudza czytelnika - wręcz przeciwnie. Od książki nie sposób się oderwać. Każde słowo jest ucztą dla duszy. Styl autora jest porażająco dobry i wyjątkowy. Po sięgnięciu po książkę od razu widać, że wyszła spod pióra Neila Gaimana. Powrót do rzeczywistego świata po tak magicznej, wręcz bajecznej krainie jest bardzo bolesny. Po Chłopaków Anansiego szczególnie warto sięgnąć, gdyż to komiczna lektura. Tym właśnie wyróżnia się na tle innych książek Neila. Koniecznie przeczytajcie. Cudowna! Polecam!

Ocena: 6/6
©Książkomaniacy Recenzje
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Jak na Gaimana przystało, jest i piękny język, i dobra fabuła - jak się zacznie czytać, trudno jest przerwać. Choć i tak "Amerykańscy bogowie" bardziej wciągali.

Warto zerknąć