ebook 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 18271)

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 21.54
wciąż za drogo?
34.10 złpremium: 20.46 zł Lub 20.46 zł
21.54 zł Lub 19.39 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
35.90 zł
-33% 21.54 zł
25.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (9)
Inne proponowane

Czy wystarczy 10 minut i 38 sekund, aby opowiedzieć całe ludzkie życie? Powieść jednej z najważniejszych współczesnych pisarek. Uznana za najlepszą książkę autorki głośnego „Honoru”, znalazła się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera. „Historia kilkorga przyjaciół, których połączyła lojalność silniejsza niż śmierć. Opowiedziana z taką czułością i ciepłem, że trudno się od niej oderwać” – Joanna Bator

Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg jeszcze pracuje. Każda kolejna minuta przynosi ze sobą wspomnienie innych wydarzeń, smaków i zapachów. Obrazy pozornie wyrwane z kontekstu łączą się w zmysłową opowieść o życiu w świecie, w którym wielu ludziom nadal odbiera się prawo do bycia sobą.
Elif Shafak jest jedną z najważniejszych współczesnych pisarek, a „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” zostało uznane za jej najlepszą powieść i znalazło się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera.

„To piękna i odważna opowieść, która wychodzi daleko poza baśń i sięga tam, gdzie sięga tylko najlepsza proza – w najprawdziwsze życie” – Dominika Słowik

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie od Elif Shafak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Kiedy umierasz przed oczami przebiega ci nagle całe twoje życie. To obiegowe stwierdzenie stało się podstawą dla narracji najnowszej książki brytyjsko-tureckiej pisarki Elif Shafak. Pierwsza część całej powieści to właśnie owe tytułowe 10 minut i 38 sekund – czas, w którym umierający mózg wraca do zdarzeń najsilniej zapisanych w świadomości.

Pisze Elif Shafak o wszystkich niedoskonałościach tego świata. Za bohaterów wybiera sobie – i tu przypomina mi bardzo Johna Irvinga, choć w lepszym wydaniu – przetrąconych przez los. A raczej rzec by można wszystkich ustawicznie przez los doświadczanych. Ale jej książka to także portret wielkiego miasta. Obraz daleki jednak od przewodnikowych zachwytów. Stambuł jest tu molochem, który przeżuwa przybysza by zaraz bezlitośnie wypluć go ze swoich trzewi. Zamiast nadziei dającym tylko cierpienie.

Obraz lokalnej rzeczywistości nie jest w książkach Shafak zbyt różowy, a władze tureckie próbują pisarce za wszelką cenę uprzykrzyć za to życie. Cóż autorytarna władza nie lubi publicznego prania brudów. Uważa to za brak patriotyzmu (skąd my to znamy???). Woli z problemami rozprawiać się po cichu. Tak samo jak czynią to bliscy głównej bohaterki tej książki: nie wolno rozmawiać o tym z obcymi, to problem rodzinny i rozwiążemy go sami.

Nie jest zaskoczeniem, że ta książka pozostawia czytelnika w dość niewesołym nastroju. Fakt że każde społeczeństwo boryka się z problemami przeszłości i teraźniejszości nie dziwi, jednak ogrom zła tego świata – szczególnie w dzisiejszej, trudnej i niepewnej sytuacji – zaczyna coraz bardziej przerażać. Nie ma żadnego pocieszenia w tym że inne kraje także pogrążają się w umysłowej ciasnocie, nietolerancji i pogardzie.

Czy jest szansa na zawrócenie z tej drogi? Wolę chyba nie odpowiadać na to pytanie. Ale książkę przeczytajcie. Jest przerażająco aktualna. I chociaż nie znalazłem w 10 minutach i 38 sekundach na tym dziwnym świecie nic czego bym wcześniej o świecie nie wiedział – wybaczcie cyniczne podejście – to jednak literacką klasę Elif Shafak warto docenić. Dobrej prozy nigdy za wiele.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Słowem wstępu

Patrząc na najnowszą powieść Elif Shafak, brytyjsko-tureckiej pisarki, nie sposób nie skomentować przyciągającej wzrok okładki. Brawa dla Wydawnictwa Poznańskiego za dbałość o wydawane książki i ich estetyczny szlif.

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z twórczością autorki, pomimo tego, że jest pisarką nagradzaną na całym świecie i jednocześnie najbardziej poczytną autorką o tureckich korzeniach. Warto również wspomnieć, że jej 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie znalazła się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera 2019 (The Man Booker Prize).

Kilka słów o fabule

Powieść Elif Shafak to historia Leili, będąca retrospekcją snutą przez umierający umysł. Historia kobiety, która będąc dziewczynką, uciekła z rodzinnego domu do Stambułu. Powodem jej ucieczki był brak zrozumienia i postawa rodziców, którzy stanęli po przeciwnej stronie, po stronie kłamstwa. Zawalczyła o siebie, równocześnie wpadając w kolejne opresyjne ramiona. Szczęście kilkukrotnie uśmiechnęło się do niej, stawiając na jej drodze piątkę przyjaciół. Ludzi jak ona wyjątkowych, którzy również wybrali prawo do bycia sobą, wbrew temu, czego oczekuje społeczeństwo i rodzina.

Kilka słów o wrażeniach

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie to historia przyjaźni, odnajdywania się i przyciągania ludzi, których łączy samodzielność i życie na własnych warunkach. Pomimo tego kim są teraz, co robią, są wierni sobie.

Niecodzienna narracja i powroty do przeszłości tworzą bardzo ciekawy obraz. Chociaż nie jest on kompletny – umysł Leili wyświetla fragmenty z jej życia – przedstawia interesujący kolaż.

Powieść czyta się bardzo swobodnie, bez świadomości upływającej historii. 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie jest trochę baśniowa, ale porusza również trudne tematy. Ich przekaz nie ma dużej siły rażenia, jest raczej wyważony i podany w nierewolucyjny sposób.

Jedno ze słów, które będzie mi się kojarzyło z tą powieścią, to przyjemna. Czas spędzony z historią Leili i bliskimi jej sercu osobami uważam za bardzo udany. Fajna literatura środka.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć