ebook Noc w Lizbonie
4.18 / 5.00 (liczba ocen: 7707)

Noc w Lizbonie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 30.72
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
30.72 zł Lub 27.65 zł
33.92 zł
37.11 zł Lub 33.40 zł
39.90 zł
31.03 zł
31.92 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Ostatnia powieść Ericha Marii Remarque’a wydana za życia autora i jeszcze jeden dowód jego wielkiego talentu narracyjnego. Fabuła, która wciągnie nas bez reszty.

Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg jest już zamknięta. W Lizbonie znajduje się ostatnia brama do wolnego świata. Stojący w porcie uciekinier bezsilnie wpatruje się w statek, który następnego dnia ma popłynąć do Ameryki. Jego na nim nie będzie. Nagle podchodzi do niego człowiek, który chce mu oddać swoje bilety na ten rejs. Pod warunkiem że wysłucha jego opowieści...

Noc w Lizbonie od Erich Maria Remarque możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jesteśmy jak rozbitkowie, którzy utracili pamięć o przeszłości.Nie mają więc czego żałować, bo wspomnienie zawsze zawiera w sobie mniejszą czy większą dozę żalu - albo po utracie tego, co było dobre, albo po utracie możliwości naprawienia zła w odpowiednim czasie.
W rzeczywistości uczucie szczęścia uświadamiamy sobie zawsze dopiero później.
Nieprzyjemne wspomnienia mają jedną dobrą stronę i przekonują człowieka, że jest szczęśliwy, choć jeszcze przed chwilą nie był. Szczęście to kwestia porównania.
Jeżeli ktoś się poświęca, niech się potem nie dziwi, że do niego strzelają.
W miłości zawsze się pyta za wiele. I można się z nią pożegnać, jeżeli będziemy chcieli dociec, jak brzmiałaby odpowiedź zawierające samą tylko prawdę.
Los tylko raz pozwala człowiekowi bezkarnie popełnić jakieś głupstwo, potem ostrzega i karze. Niekiedy człowiek czuje, że właśnie nadszedł ten moment.
Noc w Lizbonie to ujmująca historia Józefa Schwarza, który pewnej nocy w Lizbonie opowiada swoje losy pewnemu mężczyźnie. Schwarz w zamian za wysłuchanie swojej opowieści zapewnia, go, że podaruje mu bilety na statek, który popłynąć ma do Ameryki. Ten z chęcią przystaje na jego propozycje, gdyż bilety te są dla niego przepustką do nowego, lepszego życia. Akcja rozgrywa się na tuż przed II wojną światową, w czasach, gdy wrogowie Trzeciej Rzeszy zmuszeni są do ucieczki z Europy. Zatem propozycja jaką otrzymał mężczyzna jest dla niego uśmiechem od losu. Otrzymał szansę ucieczki z Europy stojącej w obliczu wybuchu wojny. Józef Schwarz opowiada, jak po ucieczce z Niemiec, zmuszony był ukrywać się w Europie. Jednak pragnąc odnaleźć swoją żonę Helenę, postanowił powrócić do kraju, narażając się na schwytanie przez hitlerowców. Gdy udaje mu się odnaleźć ukochaną, decydują się na wspólną ucieczkę do Szwajcarii. Jednak Schwarz nie zna całej prawdy o swej żonie. Okazuje się, że Helena jest chora, a jej brat zaciekły nazista nie spocznie, póki ich nie odnajdzie.

To, co maksymalnie ujmuje w tej powieści, to historia człowieka, którego losy są niejako odzwierciedleniem życia tych ludzi, którym wojna odebrała możliwość czerpania radości z życia u boku ukochanej osoby. Wojna rozdzieliła tysiące ludzi, a historia Józefa, pokazuje, że potęga miłości dodaje sił, by w obliczu śmierci podjąć próbę ocalenia miłości. Erich Maria Remarque stworzył historię wzruszającą, opisując ją z niebywałym talentem narracyjnym, sprawiając, iż czytając książkę czułem, że nie jestem czytelnikiem, lecz słuchaczem Józefa Schwarza. Styl Autora spowodował, że w pełni odczuwałem emocje głównego bohatera. Będąc słuchaczem tej opowieści, często stawiałem się w jego sytuacji, zadając sobie pytanie, czy poradziłbym sobie będąc poddany takim życiowym doświadczeniom. Warto sięgnąć po tę powieść, by przeżyć te emocje i zadać sobie wiele pytań, na które odpowiedzi mogą skłonić nas do weryfikacji tego, co w życiu jest najważniejsze. Myślę, że Erich Maria Remarque ukazując tę historię, przelewał również własne doświadczenia oraz emocje, gdyż Autor należał do pokolenia, którego młodość stracona została w wyniku I wojny światowej. Noc w Lizbonie to doskonała powieść, będąca świadectwem życia człowieka, któremu wojna zabrała najszczęśliwsze chwile.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć