ebook Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli
3.74 / 5.00 (liczba ocen: 33)

Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.66
wciąż za drogo?
30.30 złpremium: 18.18 zł Lub 18.18 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
31.90 zł
31.90 zł Lub 28.71 zł
22.66 zł
22.85 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (9)

Z tej książki dowiesz się:
• Czego komputery mogłyby nauczyć się od ptaków?
• Czy świat, który widzimy, istnieje naprawdę?
• Dlaczego w ciągu milisekundy jesteśmy w stanie rozpoznać w tłumie znajomą twarz?
• Czy świat widzimy oczami, czy mózgiem?

Mózg wydaje się najbardziej skomplikowaną strukturą na świecie. Od stuleci ludzie próbują go poznać, zdefiniować, odkryć mechanizmy jego działania. Richard Masland postanowił przyjrzeć mu się pod kątem zmysłu wzroku. I już we wstępie pisze: „świat, który widzicie, wcale nie jest identyczny z tym, który nas otacza!”.
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że proces widzenia nie jest niczym skomplikowanym. Bodziec wpada do oka, do siatkówki, i uruchamia mózg, a ten przetwarza to na obraz, który widzimy w głowie. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej. Percepcja, sieci neuronowe, przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi neuronami, różnice między zmysłami wzroku, dotyku, słuchu – to wszystko składa się na fascynującą podróż w głąb ludzkiego umysłu. Przekonaj się, czego oczy nie widzą!

Książki dobre nie tylko w teorii!

Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli od Richard Masland możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jeśli zapytacie się mnie, jakie książki z tego roku były najlepsze, to na pewno na tej liście znajdzie się seria Zrozum Wydawnictwa Poznańskiego. Już wielokrotnie o tym pisałam, ale wykorzystuję każdą okazję, żeby jeszcze raz to napisać. Do tej pory wyszły cztery książki i każda z nich jest świetna! Każda porusza inne zagadnienia, są z różnych dziedzin nauki, co też świetnie podkreśla uniwersalność tej serii.

Richard Masland to profesor okulistyki, który niestety zmarł w grudniu 2019 roku, więc książka Czego oczy nie widzą jest ostatnią rzeczą nad jaką pracował. To opowieść o tym, jak ludzie widzą. Wydawałoby się, że jest to dość oczywisty proces – mamy przecież oczy, które wysyłają to, co widzą do mózgu, i już. Ale jeśli czytaliście chociaż jedną książkę o mózgu, to wiecie, że nic, co dzieje się w naszym ciele nie jest proste i oczywiste.

Z książki Maslanda dowiemy się tego, jak działają oczy, jak współpracują z mózgiem, jak widzi sam mózg. Autor opowiada nam o historii badań, co jest o tyle fajne, że wyraźnie widać, co dał człowiekowi postęp w nauce. Rzeczy, które kiedyś były absolutnie nie do pomyślenia, nierealne i niemożliwe, dzisiaj są robione rutynowo. Człowiek sięga coraz dalej i nad tym Masland też się pochyla – nauka cały czas się rozwija i warto zadawać sobie pytać, dokąd nas to zaprowadzi jako ludzkość. Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza to podstawy biologiczne widzenia – to jak zbudowane jest oko, jak to się w ogóle dzieje, że widzimy, jakie mamy neurony i za co odpowiadają, jak informacje przepływają z oka do mózgu. Druga część to głębsze zbadanie tematu i pokazanie tego, co potrafi współczesna nauka. Poznamy sieci neuronowe, maszynowe uczenie, nowe odkrycia i badania, które pozwalają poznać proces widzenia w najmniejszych szczegółach, Ale co ciekawe, Masland opisuje również to, czego jeszcze nie wiemy i czego tylko możemy się domyślać, mimo tak intensywnego rozwoju nauki. Trzecia część to sięganie za horyzont – jak będzie wyglądała nasza przyszłość, jak sztuczna inteligencja wpłynie na świat i ludzi, co jeszcze naukowcy mogą odkryć. Te rozważania na koniec są fascynujące i sprawiają, że Czego oczy nie widzą zdecydowanie nie jest książką tylko o wzroku.

Dodatkowo Masland opowiada nam o pracy w laboratorium – pokazuje jak wygląda dzień z życia neuronaukowca. To jest bardzo ciekawe, bo faktycznie, jak sam autor wspomina, nie ma zbyt wielu miejsc, w których można o tym przeczytać. I tak jak sobie czasami myślę, że mogłabym być takim naukowcem, to takie książki sprowadzają mnie na ziemię – nie, nie mogłabym być naukowcem. Pozostaję zatem przy czytaniu o nich – i Wam też polecam! Ilość rzeczy, jakich dowiecie się z tej książki jest ogromna! Nie jest ona najłatwiejsza w lekturze (chyba najtrudniejsza ze wszystkich czterech wydanych do tej pory), ale w dalszym ciągu nie można się od niej oderwać! To najlepsza postać literatury popularnonaukowej – dobrze napisana, jasno i zrozumiale, ze szczyptą poczucia humoru i przede wszystkim bez naukowego zdęcia.

Czego oczy nie widzą to wspaniała okazja do zajrzenia w głąb naszego mózgu i zrozumienia procesów, które w nim zachodzą. Mam wrażenie, że ze zmysłu widzenia autor zrobił coś niezwykłego (czym rzeczywiście jest, ale po prostu nie myślimy w ten sposób). Po jej lekturze czytelnik będzie zachwycony swoim mózgiem – a mam wrażenie, że to największy komplement dla takiej książki.

Ocena: 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć