ebook Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski
3.56 / 5.00 (liczba ocen: 120) Ilość stron (szacowana): 320

Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 16.95
wciąż za drogo?
-35% 16.95 zł Lub 15.26 zł
31.53 złpremium: 20.34 zł Lub 20.34 zł
-35% 20.34 zł Lub 18.31 zł
33.90 zł
33.90 zł
24.20 zł
26.37 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Reportaż o „polskich” Niemcach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy. Nie zamierzali uciekać, bo nie mieli na sumieniu zła wyrządzonego Polakom. Piotr Pytlakowski opisuje losy mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy, Opola i Szczecina i stawia pytania o rozrachunek z przeszłością.

1945. Koniec wojny, początek tragedii.

W reportażu Piotra Pytlakowskiego jest historia zbrodni na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy, dokonanej przez samozwańczych milicjantów. Są losy Siegfrieda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina. Są też relacje Niemców z okolic Opola, Zielonej Góry i Szczecina, którzy wraz z matkami (bo ojcowie z wojny nie wrócili) pozostali w Polsce. Mieli wtedy po 5–8 lat. Co zachowali w pamięci? Czy noszą w sobie poczucie krzywdy doznanej od nowej ojczyzny? Czy wybaczyli?

Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski od Piotr Pytlakowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W ostatnim zdaniu swojej książki Piotr Pytlakowski wprost zadaje następujące pytanie: ile pokoleń musi przeminąć, aby następne zrozumiały, że żadna doznana krzywda nie daje prawa do krzywdzenia innych?. Historia pokazuje, że chyba nie zbadaliśmy jeszcze wystarczającego przedziału czasowego.

Cały czas akceptujemy istnienie granica po przekroczeniu której można mówić o usprawiedliwionej zemście, a ewentualne zaistnienie takiego aktu chętnie potem ukrywamy, dając w ten sposób – w swoim przekonaniu – wyraz zrozumienia dla ofiar szukających zadośćuczynienia swojej pierwotnej tragedii.

Piotr Pytlakowski w swojej książce, opisuje historie osób, które musiały zmierzyć się z piętnem niemieckości. Opowieści zdumiewająco różne. Ukazujące umykający w szerokim historycznym spojrzeniu indywidualizm poszczególnych spraw. Nie zabrakło w niej przypadków już dość dobrze znanych: obozów dla ludności niemieckiej, wysiedleń, mordów. Jednak gdy autor opowiada losy konkretnych osób, wtedy właśnie powoli dociera do świadomości czytelnika, jak bardzo potrzebne są takie publikacje. Pozwalające by owe jednostkowe historie nie zginęły w mroku zapomnienia. By służyły za przestrogę i ku rozwadze. Choć wrodzony pesymizm podpowiada mi, że pozytywnych nauk z historii ludzkość raczej nie ma ochoty czerpać.

Znajdziemy więc w książce Pytlakowskiego opowieść o Polaku, którego bieg dziejów uczynił Niemcem. Losy Niemca, z którego za wszelką cenę próbowano zrobić Polaka. Przypadki autochtonów, „tutejszych” którzy swojej ojczystej ziemi nie wiązali z żadną państwowością, pozostając przy tym i chcąc pozostać lojalnym obywatelami Państwa pod rządami którego przyszło im żyć. Paradoksy i niuanse na które walec historii nie zwraca uwagi. Kapitalną puentą całej książki jest fragment rozmowy z Gerhardem Bartodziejem, senatorem RP I kadencji, który pokazując historyczną perspektywę regionu w którym mieszka (Śląsk) stwierdza, że miejsce to najbardziej związane jest z Czechami. Sytuując tym samym odwieczne spory o te tereny pomiędzy Niemcami i Polską w dość intrygującej perspektywie.

W naszym kraju, aspirującym do bycia znaczącym członkiem zbiorowości świata i kultury chrześcijańskiej nadal wrogo przyjmuje się próby wyrażenia skruchy za poczynione krzywdy, a niekiedy wręcz zbrodnie. Z niechęcią patrzy się nawet na ich ujawnianie. Dobrze że dystans – czasowy i pokoleniowy – w przypadku lat tuż po II wojnie światowej, pozwala na coraz śmielsze eksplorowanie tematu i przygotowywanie kolejnych opisujących go publikacji. Ta napisana przez Piotra Pytlakowskiego bez wątpienia stanowi cenny wkład w rzeczywiste odkłamywanie naszej Historii.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć