ebook Córka
3.88 / 5.00 (liczba ocen: 356)

Córka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 32.07
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
32.07 zł Lub 28.86 zł
39.90 zł
39.90 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
-5% 32.12 zł
32.84 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Finał słynnej sagi norweskiej autorki Anne B. Ragde. W „Córce” łączą się wszystkie wątki historii rodziny Neshov. To księga Torunn: powieść o kobiecie, która przez całe życie uciekała, aż w końcu zdobyła się na odwagę, by wziąć odpowiedzialność, bronić tego, kim jest, i wybrać miłość.

Margido nie żyje. Torunn przejęła Biuro Pogrzebowe Neshov i jednocześnie próbuje uczynić stare, zaniedbane gospodarstwo swoim domem. Dla dziadka najważniejsze jest, aby nad Neshov w różnych wyjątkowych okolicznościach powiewała flaga, zawsze w zgodzie z przepisami, postanowił więc zafundować Torunn nowy maszt, chorągiewkę i flagę. Po postawieniu masztu podwórko nabiera innego charakteru i po raz pierwszy w życiu Torunn zaczyna odczuwać prawdziwe zobowiązanie. Ale kiedy postanawia dopełnić dzieła i przyjmuje nazwisko Neshov, dla jej matki jest to cios w samo serce i budowany mozolnie przez lata dobry kontakt między nimi zostaje w jednej chwili zerwany. Na ferie jesienne do gospodarstwa ma przyjechać Erlend i cała jego duńska rodzina. Torunn trochę obawia się tej wizyty. Sytuacji nie poprawia fakt, że Kaj Roger przywozi Torunn dwa prosiaki, które jego zdaniem mogą uatrakcyjnić pobyt trójce dzieci Erlenda. Torunn nie chce mieć świń, ma dość Erlenda i nie chce mieć nic wspólnego z Kajem Rogerem. Ale tym razem przekona się, jaki naprawdę jest Erlend. I być może koniec końców okaże się, że Kaj Roger miał rację…

„Nikt tak jak ona nie potrafi opisywać kruchych relacji rodzinnych. Owszem, pełno tu bólu i innych gwałtownych uczuć. A przeszłość i przyszłość zostają elegancko splecione ze sobą w tej ostatniej już książce opisującej historię, która zaczęła się w 2004 roku «Ziemią kłamstw». Anne B. Ragde ponownie udowadnia, że jest mistrzynią szczegółów… Jak zawsze u Ragde, znajdziemy tu mnóstwo urokliwych opisów otoczenia. Widać, jak gruntownie autorka przygotowała się do pisania tej książki. Potrafi jak nikt inny oddać klimat okoliczności i opisać kruche rodzinne relacje. W pełne ciepła opisy licznych ekscentrycznych członków rodziny, zarówno tych z Danii, jak i tych z Byneset, pisarka kunsztownie wplata podpowiedzi, co jeszcze może zdarzyć się w przyszłości – przykładem jest choćby czuły portret dziadka Tormoda… Historia rodu Neshov tutaj się kończy. Pięknie domknięta całość. Dzięki za tę wspólną podróż” – GURI HJELTNES, VG

„W tym pięknym zamknięciu serii rozpoczętej «Ziemią kłamstw» Anne B. Ragde dociera w końcu do celu… Ragde podjęła trudne wyzwanie, jakim było z pewnością napisanie szóstej i ostatniej części tej historii. Czytanie jej to prawdziwa radość, a Ragde po raz kolejny pokazuje, jak wspaniale potrafi opowiadać. Jej mistrzostwo widać szczególnie w pięknym i pełnym elegancji zakończeniu… I co najważniejsze: Ragde napisała finał, który nie tylko nas zaskakuje, ale też cieszy swoją finezyjną dramaturgią. Okazuje się, że potrafi w godny sposób domknąć po wielu latach tę tak lubianą przez czytelników historię. Brawo Ragde!” – CATHRINE KRØGER, DAGBLADET

„Anne B. Ragde pisze dobrze i potoczyście, a jej proza jest pełna humoru… Ragde zabawia swojego czytelnika, potrafi go zauroczyć, prowadząc jednocześnie w profesjonalny sposób ku zakończeniu… Również tym razem wielkimi atutami książki są język Ragde, jej pełen współczucia wgląd w zwykłe ludzkie losy, a także niekiedy humorystyczne podejście do problemów – relacje między matką a córką są chyba najlepszym tego przykładem” – LEIF EKLE, NRK

Córka od Anne B. Ragde możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Już ponad dwa lata minęły od momentu, kiedy miałam w swoich łapkach powieści Anne B. Ragde. Jest to bardzo długi czas, podczas którego najczęściej zapomina się wydarzeń przedstawionych w danej powieści. Kiedy zaczęłam lekturę Córki, czyli już szóstego (i niestety ostatniego) tomu Sagi rodziny Neshov, rzeczywiście miałam problemy z przypomnieniem sobie kilku wydarzeń, jednak już po drugim/trzecim rozdziale przypomniało mi się wszystko, o czym czytałam. No ale dobra, jak w takim razie podobała mi się ta książka?

Po śmierci Margida Toruun trudno jest odnaleźć swoje miejsce. Na szczęście może ona liczyć na wsparcie wielu osób. Kobieta nie ma również zamiaru się poddawać i z ogromną motywacją stara się ona przywrócić gospodarstwu Neshov świeży wygląd i rodzinną atmosferę. Dla dziadka z kolei ważne jest, by nad gospodarstwem powiewała flaga – jego marzenie także zostaje spełnione. Oprócz tego Toruun zmaga się z łatką starej panny oraz ciągłą samotnością. W tym zakończeniu serii autorka łączy wszystkie przedstawione wcześniej wątki i powoli zmierza ku nieuchronnemu końcowi.

Przyznam się szczerze, że zanim jeszcze zaczęłam lekturę tej powieści, obawiałam się, że może po tak długim czasie nie będzie już mi się podobać twórczość Anne B. Ragde. Z czasem zmienił mi się mój czytelniczy gust, więc rzeczywiście mogło się tak wydarzyć. Na szczęście, okazało się, że historia rodziny Neshov nadal bardzo mnie interesuje i okrutnie wciąga – tak więc moje obawy były całkowicie bezpodstawne.

Główną bohaterką tej części już bez wątpienia jest Toruun. To z jej perspektywy autorka przedstawia wszelkie wydarzenia oraz spostrzeżenia na temat różnych spraw. W poprzednich tomach ta bohaterka wzbudzała we mnie różne emocje: raz pozytywne, a raz negatywne. Tutaj jednak poczułam w stosunku do tej bohaterki samą sympatię, a momentami również i coś na kształt współczucia. Autorka ukazała tutaj, jak bardzo zmieniła się i dojrzała od wydarzeń z poprzedniej części. Moim zdaniem jest to naprawdę ogromna zaleta tej pozycji.

Córka to nie jest powieść, w której akcja pędzi na złamanie karku i sprawia, że czytelnik czuje się wbity w fotel. To jest raczej spokojna powieść, która opowiada o ludzkich dramatach i problemach, co oczywiście także znajduje swoich zwolenników - w tym i mnie. Mimo tego, że książka ta jest powieścią obyczajową, która skłania do wielu przemyśleń i każe zwolnić, to chwyciła mnie ona za serce i jako miłośniczka całej sagi czuję smutek na myśl, że było to moje ostatnie spotkanie z bohaterami.

Komu mogę polecić tę pozycję? Zdecydowanie czytelnikom, którzy lubią właśnie takie proste i pełne przeróżnych emocji powieści, a także historie skłaniające w pewien sposób do przemyśleń. Powieści Anne B. Ragde są jednak skierowane do każdego i jeśli tylko macie ochotę, śmiało możecie po nie sięgać. Jest to zdecydowanie jedna z moich ukochanych serii i jestem pewna, że za kilka lat do niej wrócę.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Inthefuturelondon
Kto z nas nie lubi wracać do znanego literackiego świata i bohaterów, których się polubiło? Takie powroty zawsze sprawiają mi wiele przyjemności. Dlatego, szybko po premierze, sięgnęłam po Córkę – szóstą część Sagi rodziny Neshov, autorstwa norweskiej pisarki Anne B. Ragde. Rodzinę Neshov poznałam czytając kolejno: Ziemia kłamstw, Raki pustelniki, Na pastwiska zielone, Zawsze jest przebaczenie, Kochankowie. Jako ciekawostka napiszę, że w zamyśle autorki, saga miała być trylogią. Jak widać, podwoiła swoją objętość.

Kilka słów o fabule

Główną bohaterką tej części historii rodziny pochodzącej z okolic Trondheim jest Torunn. Przypada jej do wypełnienia szereg ról. Jest panią na włościach, sama zarządza gospodarstwem, równocześnie stając na czele domu pogrzebowego. Jej życie upływa na wypełnianiu obowiązków wynikających z bycia szefową i właścicielką ziemską. Poza tym regularnie odwiedza dziadka w domu opieki i przygotowuje siebie i gospodarstwo na odwiedziny dużej rodziny z Danii.

Ale w długich, ciemnych wieczorach czaiło się szczęście. Mogła zapalić świeczkę, umościć się na sofie i spokojnie czytać książkę, ciemność nigdy jej nie przerażała, wręcz przeciwnie. Miała uczucie, że słoneczne dni i noce wywierają na nią jakąś presję, że należy wtedy o każdej porze być aktywnym, czujnym, zadowolonym i towarzyskim, tymczasem mrok dawał jej możliwość odpoczywania we własnym towarzystwie.

Kilka słów o wrażeniach

Ostatnia część sagi nie zawodzi. Ponownie żyjemy wydarzeniami w szalenie ciekawej i kolorowej rodzinie. Oprócz momentów zabawnych, wiele sytuacji jest emocjonalnych, celujących i uderzających w podstawowe potrzeby człowieka – miłości, bliskości i zrozumienia.

Jeśli lubicie rodzinne historie podane w skandynawskim stylu, z otwartymi, tolerancyjnymi bohaterami, to ta saga jest dla Was. Bardzo polecam i żałuję, że Córka jest ostatnią częścią serii.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć