ebook Wachmistrz
3.96 / 5.00 (liczba ocen: 518)

Wachmistrz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad), pdf

E-book - polecana oferta: 19.95
Audiobook - najniższa cena: 17.96
wciąż za drogo?
-46% 19.95 złpremium: 11.97 zł Lub 11.97 zł
17.96 zł
31.92 zł Lub 28.73 zł
33.90 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
32.81 zł
34.42 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Krew, zdrada i tajemnica. Pierwsze wspólne śledztwo radcy Abella i wachmistrza Kukułki. Rasowy thriller kryminalny z najwyższej półki. Literacka uwertura do bestsellerowej serii z radcą Abellem.

Grudzień 1929, czas Wielkiego Kryzysu. W Wolnym Mieście Gdańsku bez śladu znikają młode, atrakcyjne kobiety. Wszystkie są biedne i pochodzą z nizin społecznych. Śledztwo prowadzi młody radca Abell. Kierownictwo Kripo do pomocy przydziela mu doświadczonego policyjnego wygę - wachmistrza Kukułkę.
Obaj policjanci są tak różni od siebie jak woda i ogień. Początki współpracy nie są więc łatwe. Zwłaszcza, że w tym śledztwie nic nie jest oczywiste, a pytań jest więcej niż odpowiedzi. Chodzi o obsesyjny seks, seryjne morderstwa, handel żywym towarem - a może o coś więcej?
Gdzie szukać klucza do rozwiązania zagadki? Członkowie tajnej sekty, oszalali naukowcy eksperymentujący z ludzkim ciałem, zakonnice, które minęły się z powołaniem, szmuglerzy trzęsący gdańskim portem… Kto skrywa prawdę? A może jest ona bardziej okrutna niż podejrzewa Abell? I czy może w pełni zaufać Kukułce?
Na drugim planie sugestywny obraz miasta walczącego o przeżycie oraz pieczołowicie oddany klimat tamtych niezwykłych lat.

Wachmistrz od Krzysztof Bochus możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Jak ja czekałam na tę książkę! Dlaczego? A dlatego! Na początek trzy cytaty z moich recenzji książek o radcy Abellu:

A wachmistrz Kukulka jest moim ulubieńcem! Co za gość! - Martwy błękit K. Bochus, z 27.01.2019

Niezrównany jest wachmistrz Kukulka. Postać drugoplanowa, ale pierwszorzędna. Cóż to by było z naszym radcą, gdyby nie on. Jego oddanie dla Abella jest niesłychane! - Szkarłatna głębia K. Bochus z 29.01.2019

Pomaga mu niezastąpiony Kukulka, mądry, sprytny, uczciwy ale i brutalny, gdy wymaga tego sprawa. - Miasto duchów K. Bochus 28.08.2020

Historia w której to Kukulka gra pierwsze skrzypce była dla mnie zatem fantastycznym prezentem. To postać, która zasługiwała na swoją książkę.

Trafiamy do Gdańska, w listopadzie 1929 roku. Mroczny czas wielkiego kryzysu daje się we znaki ubożejącym mieszkańcom miasta. Każda praca jest na wagę złota. Nędza zmusza do życia na krawędzi. Szara strefa, rosnąca przestępczość, pogłębiająca się przepaść między biednymi a nieustająco bogatymi.

W krótkim czasie do policji trafiają informacje o zaginięciu kilku młodych, ładnych kobiet. Blondynki, z nizin społecznych, pozbawione rodzin, które mogłyby ich poszukiwać. Jedno z zawiadomień składa kolejna piękna, młoda blondynka. Trafia na zniecierpliwionego i zmęczonego życiem wachmistrza Kukulkę. On bagatelizuje jej zgłoszenie.
Sprawę zaginięć będzie prowadził młody radca Abell, któremu do pomocy przydzielono właśnie Kukulkę, zatem wachmistrz zagłębia się w sprawę. I szybko orientuje się, że błędem było jej lekceważenie.

Wachmistrz jest zgorzkniały, nadużywa alkoholu, brutalnie traktuje podejrzanych i kieruje się własnym kodeksem, gdyż nie lubi czekać, i nie wierzy w skuteczność wymiaru sprawiedliwości.

W sprawie pojawia się wiele tropów, zarówno przemyt, handel żywym towarem, prostytucja i czerpanie zysków z niej.
A we wszystko wmieszane są konkurencyjne gangi przemytnicze i obywatele ze śmietanki towarzyskiej Gdańska. Radcy, naukowcy, lekarze, donatorzy lokalnych organizacji dobroczynnych a nawet przeorysza klasztoru.

Radca Abell jest zwolennikiem chłodnej dedukcji i analizy zgromadzonych faktów. Wachmistrz Kukulka emocjonalnie podchodzi do ofiar, świadków i sprawców. Różni i nie darzący się sympatią, ale szanujący prawość i uczciwość drugiego.
Czy odnajdą zaginione kobiety? Czy zdążą odnaleźć je żywe?

Jak zwykle u Autora, otrzymujemy klimatyczny obraz Gdańska, jego paskudnych, szemranych zaułków, zrujnowanych portowych doków czy lochów w twierdzy Wisłoujście, ale też widzimy dobrobyt i przepych w jakim nurzają się bogaci i rządzący miastem. Jak lekceważą zwykłych ludzi, jak żyją w przeświadczeniu, że są lepszą kastą i powszechne reguły ich nie dotyczą.

Mnogość przypisów wskazuje na staranny research i dokładne zbadanie wszystkiego przez autora, a końcowe wyjaśnienia pokazują nam koszmar jaki faktycznie miał miejsce tam i wtedy. I który zapewne stanowił inspirację…

Zagadka kryminalna wodzi czytelnika za nos, podejrzenia snują się od osoby do osoby, a faktyczne rozwiązanie zaskakuje.

Kukulka zyskał w moich oczach, lubię go jeszcze bardziej i tym bardziej mam nadzieję, że Autor będzie jeszcze do tej postaci wracał.

Nie trzeba znać cyklu o Abellu aby mieć przyjemność z tej książki, ale po Wachmistrzu sięgnięcie po Czarny Manuskrypt, Martwy Błękit, Szkarłatną Głębię, i Miasto Duchów, będzie fantastycznym rozwinięciem! Bardzo polecam!

Ocena: 6/6
©CzytAśka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć