ebook Szaniec
3.37 / 5.00 (liczba ocen: 281)

Szaniec
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.15
Audiobook - najniższa cena: 25.94
wciąż za drogo?
28.83 złpremium: 18.60 zł Lub 18.60 zł
20.15 zł Lub 18.14 zł
26.35 zł Lub 23.72 zł
31.00 zł
31.00 zł
25.48 zł
25.75 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Senne Warmia i Mazury pod koniec lata. Nadchodzi burza. Nic już nie będzie takie samo… Debiut kryminalny uznanej autorki powieści obyczajowych: ironia, suspens i portret polskiej prowincji, który poraża realizmem.

Szaniec – ekskluzywny hotel z programem surwiwalowym. Ośmioro gości, którzy znają tylko swoje imiona, pełna izolacja i odcięcie od świata. Idealne warunki, by „zajrzeć w głąb siebie”, jak obiecuje folder reklamowy.
Idealne warunki na idealne morderstwo.
W trakcie turnusu zostaje zamordowany jeden z uczestników. Przy schludnie ułożonym ciele bez oznak przemocy leży kartka z biblijnym cytatem.
Sprawę prowadzą sierżant Wiera Jezierska i komisarz Janusz Kosoń z Komendy Miejskiej Policji w Giżycku. Dla niego to finisz przed wyczekiwaną emeryturą. Ona marzy, by wyrwać się z rodzinnych stron i odciąć od przeszłości.
Gdy okazuje się, że ofiara to szanowany ksiądz dziekan, Wiera czuje dreszcz podniecenia: oto morderstwo z morałem, na jakie czekała.
Trzeba jednak uważać, o czym się marzy.
Elegancka zbrodnia zaczyna odkrywać swoje mroczne oblicze, a nazwa Szaniec nabiera nowego znaczenia.
„Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem”. Jak odróżnić dobro od zła? Kto jest ofiarą, a kto oprawcą? Co wybrać: prawdę czy sprawiedliwość?

O e-booku Szaniec blogerzy napisali: 

Znakomicie skonstruowany kryminał, ze spokojną akcją i rozbudowanym wodzeniem za nos. W pewnym momencie czytelnik zaczyna oczekiwać rozwiązania rodem z najlepszej klasyki Agathy Christie. - Joanna Onysk - CzytAśka

Szaniec od Agnieszka Jeż możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Są ludzie, którzy rozmyślnie robią sobie źle, bo to im robi dobrze. Meandry psychiki są niezgłębione.
Tajemniczy i szalenie ekskluzywny hotel ukryty w mazurskich lasach oferuje niezwykły wypoczynek. Odcięcie na dwa tygodnie od świata i bieżącego życia. Bez mediów i telefonów, za to zadania i ćwiczenia, praca indywidualna i w niewielkiej grupie zupełnie obcych sobie osób. Odosobniony ośrodek, zamknięty na noc budynek, ośmioro gości.

O poranku okazuje się, że jeden z tych gości nie żyje. Niby koło siedemdziesiątki i z problemami kardiologicznymi, ale bardzo zadbany i zdyscyplinowany jako pacjent. Zmarł naturalnie czy został zamordowany? I czy kartka z cytatem z biblii leżąca opodal zwłok ma znaczenie?

Sprawę prowadzi doświadczony i znużony życiem i służbą komisarz Janusz Kosoń, a wspiera go młoda i pełna jeszcze zapału sierżant Wiera Jezierska.

Zamordowany to ksiądz, dość wysoko umocowany w lokalnej kościelnej hierarchii, więc gdy sprawa okazuje się być zabójstwem wydaje się, że szybkie znalezienie i postawienie sprawcy przed sądem to priorytet, nad którym pieczę będą mieć zarówno kuria, jak i partyjne szychy z władz lokalnych i państwowych. Na prowincji sojusz pana, wójta i plebana nadal jest podstawą funkcjonowania społeczności.

Ale zaczynają wychodzić na jaw sprawy z przeszłości księdza. Wyścig z czasem, w którym biorą udział policjanci ma na mecie dwa wykluczające się rozwiązania.

Kto, za jakie sznurki, i dlaczego, pociąga kierując sprawę na manowce?

Znakomicie skonstruowany kryminał, ze spokojną akcją i rozbudowanym wodzeniem za nos. W pewnym momencie czytelnik zaczyna oczekiwać rozwiązania rodem z najlepszej klasyki Agathy Christie.

Kto z gości hotelu mógł mieć jakikolwiek związek z księdzem, skoro wszyscy byli sobie obcy i widzieli się pierwszy raz? Kto zabił?

A jest ono zaskakujące, ale znakomicie uprawdopodobnione i umotywowane.

Tło społeczne i psychologiczne opisane realistycznie i jednocześnie przejmująco, a bez zbędnego zadęcia i epatowania brutalnością. Opis miejsca ukrytego w lesie jest tak klimatyczny, że aż chce się szukać Karolewa na mapie. Dobrze skonstruowane postaci o zróżnicowanych charakterach i historiach. Zarówno Janusz jak i Wiera budzą sympatię, jego żałoba, jej trauma są nakreślone bez przesadnej ckliwości ale poruszająco. Szaniec to świetny kryminał, osadzony w wiarygodnych (przerażająco wiarygodnych i aktualnych niestety!) realiach. Elegancka zbrodnia.

Polecam!

Ja z pewnością sięgnę zarówno po kontynuację Szańca czyli Odpłatę jak i inne książki Autorki!

Ocena: 5+/6
©CzytAśka
Kilka dni temu naszła mnie ochota na przeczytanie dobrego kryminału, który rzeczywiście zająłby moje myśli. Wybór więc padł na powieść Agnieszki Jeż, czyli Szaniec. Byłam szalenie ciekawa tego tytułu, więc z dużymi oczekiwaniami zabrałam się za jego lekturę. O tym, czy mi się ta książka podobała, opowiem za moment.

Koniec lata na Warmii i Mazurach to idealny moment, by wybrać się do ekskluzywnego hotelu Szaniec, w którym znaleźć można przykładowo program survivalowy. Jest to także idealna okazja do popełnienia morderstwa idealnego. W trakcie turnusu życia zostaje pozbawiony jeden z uczestników, a przy schludnie ułożonym ciele zostaje znaleziona karteczka z biblijnym cytatem. Co to może oznaczać? Tego próbują dowiedzieć się sierżant Wiera Jezierska oraz komisarz Janusz Kosoń. Dla niego jest to ostatnia sprawa przed wyczekiwaną emeryturą, a ona snuje marzenia o wyrwaniu się z rodzinnych stron i zapomnieniu o przeszłości. Kiedy na jaw wychodzi, że ofiarą jest szanowany ksiądz dziekan, sprawa zaczyna przybierać dość mroczny obrót - nikt nie spodziewał się, jakie sekrety zaczną wychodzić z ukrycia...

Tak jak wspominałam na początku, wiele oczekiwałam po tej powieści. Uznałam, że skoro tyle osób chwali tę książkę, to rzeczywiście musi być ona dobra i nie przyjmowałam innej możliwości. Kiedy zaczęłam jej lekturę, pomyślałam sobie “wow, to naprawdę będzie dobre”. No cóż, moja radość była stanowczo zbyt wczesna, bo później wszystko zaczęło się psuć.

Główną bohaterką jest właściwie Wiera Jezierska, czyli wspomniana wcześniej pani sierżant. To z jej perspektywy głównie opowiadana jest ta historia i to właśnie ona odgrywa tutaj pierwsze skrzypce. Na początku nie do końca polubiłam się z tą postacią i nieświadomie zaczęłam porównywać ją do policjantki, która występowała w Kasztanowym ludziku, no a z nią też nie nawiązałam żadnej więzi. Na szczęście, jeśli chodzi o Wierę, to im dalej w las, tym coraz lepiej rozumiałam motywy jej postępowania oraz w dość dziwny sposób naprawdę ją polubiłam. Także kreacja tej bohaterki zdecydowanie zasługuje na plusa.

Jeśli chodzi o samą akcję oraz historię, to autorka wprowadziła mnie w nie z wielkim przytupem już na pierwszej stronie. Dało mi to dużą nadzieję na to, że cała książka będzie właśnie tak zaskakująca i ciekawa, jednak już kilka stron później przekonałam się, że niestety tak się nie stanie. Sama nie wiem do końca, co poszło tutaj nie tak i co sprawiło, że Szaniec momentami nudził mnie piekielnie. Czy to brak mojej ciekawości, jeśli chodzi o pozostałych mieszkańców hotelu, którzy zostali także krótko przedstawieni? Nie wiem, być może. Takie gdybanie nie zmienia jednak faktu, że ten kryminał chwilami był dla mnie nudny, tak po prostu.

Sam styl pisania Agnieszki Jeż zasługuje na pochwałę, ponieważ jest on dość lekki (mimo poruszanego okrutnie trudnego tematu, jakim jest pedofilia) i sprawia, że tę książkę czyta się całkiem szybko. Cieszę się również, że autorka postanowiła wpleść tutaj wątek pedofilii, ponieważ w obecnych czasach jest to temat niezbyt często poruszany, a dzięki takim książkom przestanie takim być, a ludzie będą mówić o tym głośniej.

Szaniec to poprawny kryminał, który co prawda mnie nie porwał, ale nie mogę też napisać, że był on całkowicie zły. Myślę, że więksi miłośnicy kryminałów mogą bardziej docenić tę pozycję, a także uważam, że powieść Agnieszki Jeż może sprawdzić się osobom, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z kryminałami.

Ocena: 4+/6
©Inthefuturelondon
Nie jest to wyjątkowo krwawy kryminał, ale pojawia się w nim nieco smaczków „naukowych" związanych z tym, jak doszło do morderstwa czy co odkryto w trakcie sekcji zwłok. Nie ukrywam, że lubię takie delikatne wtrącenia, zawsze wywołują zadowolenie na mojej twarzy – ot, zboczenie zawodowe. Sama fabuła jest przemyślana, a czytelnik może się sam pobawić w dochodzeniowca, aczkolwiek nadal uważam, że jest to po prostu typowo napisany kryminał, który nie oferuje nam nic więcej poza tym, z czym już mieliśmy do czynienia w tym gatunku. Wiem jednak, że czasami ludzie poszukują właśnie czegoś w takim stylu, prostego, ale przyjemnie napisanego, więc voila! Trafiliście.

Cała recenzja na blogu: Szaniec

Ocena: 3/6
©BookeaterReality
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć