ebook Córka fałszerza. Tom 2
4.55 / 5.00 (liczba ocen: 19)

Córka fałszerza. Tom 2
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 16.90
wciąż za drogo?
23.81 złpremium: 14.29 zł Lub 14.29 zł
16.90 zł
19.24 zł
19.90 zł
20.24 zł
20.90 zł
23.81 zł
Inne proponowane

Opowieść o grupie ludzi, których młodość przypada na burzliwe czasy schyłku Republiki Weimarskiej i początku istnienia III Rzeszy.

Młoda Żydówka o niezwykłym talencie malarskim, policjant usiłujący zachować prawość w okrutnych czasach, majętny mężczyzna zarażony ideą nazizmu i człowiek ogarnięty ezoterycznym szaleństwem to bohaterowie powieści, którzy próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Kiedy nadchodzą rządy Hitlera, żadne z nich nie spodziewa się, że właśnie narodziło się czyste zło.

To historia o powstaniu III Rzeszy, jej związkach z okultyzmem i żądzy władzy tak wielkiej, że doprowadza do najokrutniejszej wojny w dziejach ludzkości i tragedii milionów istnień.

Córka fałszerza. Tom 2 od Joanna Jax możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
To, że Joanna Jax zasługuje na tytuł królowej powieści obyczajowo-historycznych jest kwestią niezaprzeczalną. Autorka w swej twórczości nie boi się dotykać tematów, które na kartach historii nie zapisały się złotymi zgłoskami. Pisarka głośno mówi o kwestiach jakże ważnych, czyniąc to w sposób subtelny i zarazem wdzierający się do naszej świadomości. Dzięki temu prawda historyczna o tych wydarzeniach nie zostaje zapomniana.

Myślę, że fenomen Joanny Jax polega na tym, że narzuca swą twórczością pewne standardy w powieści obyczajowo-historycznej. Kreuje drogę w odkrywaniu historycznych kart. Dotyka tematów zapomnianych, lub niewygodnych. Nie boi się powracać do przeszłości. A wszystko to czyni w zachowaniu prawdy. To, co równie piękne w powieściach autorki to świadomość czytelnika, że w poznane losy bohaterów autorka wplata prawdziwe wydarzenia z historii ludzkości. Przypomina ją świadkom tamtych wydarzeń. Uczy tych, którzy nie byli ich uczestnikami. Zatem mogę przyznać, że książki te są ponadczasowe i adresowane do każdego czytelnika niezależnie od jego metryki.

Najnowsza książka Pani Joanny, to kolejna dawka emocji. Dodatkowo emocje potęguje fakt, że ukazała się ona w trzech tomach jednocześnie. Dzięki temu czytelnik, nie musi czekać na poznanie dalszych losów bohaterów trylogii, lecz może w pełni oddać się lekturze. Zatem czeka nas ponad tysiąc sto stron odkrywania historii zapisanej na kartach „Córki fałszerza”.

Joanna Jax tym razem swym czytelnikom przypomina historię, której początek przypada na rok 1923. Poznajemy losy bohaterów, których młodość przypada na okres schyłku Republiki Weimarskiej. Nie da się ukryć, że były to czasy burzliwe. Czasy tworzenia się III Rzeszy. Trylogia ta jest nie tylko powieścią historyczną i obyczajową. Nasączona jest również sztuką i kryminałem. Autorka pokazuje nam, że władze III Rzeszy interesowały się okultyzmem. Pani Joanna ukazuje nam historię losów młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Główną bohaterką jest młoda Judith Kellerman, żydówka o niebywałym talencie malarskim. Uświadamiając sobie, czym zajmuje się jej ojciec reaguje oburzeniem. Lecz z czasem stara się zgłębić sekret jego profesji. Poznajemy również Maxa Geyera, który od najmłodszych lat interesuje się okultyzmem oraz mitologią. Ważną postacią jest także Rudolf Dorst, który od dawna chciał zostać policjantem. Prowadzi on śledztwo dotyczące sfałszowania obrazów Vincenta Van Gogha. I tutaj losy Rudolfa i Judith splatają się. A ta dla młodej malarki komplikuje się, w momencie, gdy władze NSDAP nasilają prześladowania wobec Żydów. Kobieta wplątana w kryminalną historie zostaje również postawiona przed trudnymi wyborami. Często zastanawiałem się, jak postąpiłbym na jej miejscu. I muszę przyznać, że nie znalazłem w sobie jednoznacznej odpowiedzi. Córka fałszerza to niezwykle poruszająca, barwna oraz wielowątkowa trzytomowa powieść, która zachwyca nie tylko fabułą. Również okładki, za którymi skrywa się ta historia przyciągają wzrok, elektryzują, budząc w nas poczucie zaciekawienia, jak potoczą się losy bohaterów kolejnej powieści mistrzyni gatunku. Barwne i szczegółowe opisy czynią tę powieść w pełni prawdziwą, realną, namacalną, jakby była ona zapisem prawdziwych losów Kellerman, Dorst i Geyera.

Córka fałszerza to kolejna fenomenalna książka Joanny Jax, której Czyt-NIK ma zaszczyt patronować, a na jej trzeciej części mógł kilka zdań pochwalnych wystosować. Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje!

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Jak napisałam w okładkowej polecajce, to był naprawdę genialny pomysł, by wszystkie trzy tomy Córki fałszerza wydać jednocześnie. Cierpliwe oczekiwanie na ciąg dalszy mogłoby się okazać prawdziwą torturą.

Republika Weimarska, początek dwudziestego wieku. Judith Kellerman to plastycznie uzdolniona niemiecka Żydówka. Gdy odkrywa, czym tak naprawdę zajmuje się jej ojciec, najpierw jest oburzona, ale potem z coraz większą ochotą i fascynacją pragnie poznać tajniki rodzinnego fachu.

Tymczasem w Berlinie wybucha afera dotycząca sfałszowanych obrazów van Gogha. Rusza śledztwo prowadzone przez miejscowego policjanta Rudolfa Dorsta, a Judith spotyka prawdziwa rodzinna tragedia. Dziewczyna musi poradzić sobie nie tylko z brakiem pieniędzy, lecz także z coraz bardziej nachalnym prześladowaniem Żydów przez dochodzącą do władzy NSDAP. Czy Judith odnajdzie się w świecie podziałów, nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka? Czy zakochani w niej mężczyźni wyciągną do niej pomocną dłoń?

Córka fałszerza jest dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Z piórem Joanny Jax spotkałam się przy okazji Syna zakonnicy
, ale wówczas styl pisarki nie zrobił na mnie większego wrażenia, a powieści zdaje się nie doczytałam. Gdy wydawnictwo Videograf zwróciło się do mnie z propozycją patronatu nad trzytomową opowieścią o Judith Kellerman, z początku miałam mieszane uczucia, ale postanowiłam dać tej historii szansę. Zaczęłam czytać pierwszą część i… całkowicie przepadłam!

Romans sztuki z literaturą zwykle wzbudza wielkie emocje – i tak jest w tym przypadku. Jax napisała powieść z prawdziwym literackim pazurem, doskonale łączącą malarstwo z trudną historią Europy i zawirowaniami w życiu bohaterów. To porywająca obyczajowa podróż ze szczyptą kryminalnej intrygi, wypełniona miłością, poważnymi życiowymi dylematami i nienawiścią, która zrodziła się w głowie jednego niepozornego człowieka.

Fabuła Córki fałszerza jest barwna i wielowątkowa. Jax we wszystkich trzech tomach stawia celne pytania i z pasją poszukuje na nie odpowiedzi. Czy fałszowanie słynnych obrazów może być także wyrazem miłości do sztuki, czy staje się jedynie przestępstwem i źródłem nielegalnego zarobku? Czy możliwe jest prawdziwe uczucie ponad podziałami? Czy w codziennym życiu potrafimy tak naprawdę być sobą, czy tylko zakładamy maskę utkaną według norm społecznych, cudzych wyobrażeń, zakazów i nakazów?

Historia tytułowej córki fałszerza, Żydówki Judith Kellerman, to opowieść o ludzkich zmaganiach w wyjątkowo paskudnych czasach. Jesteśmy świadkami narodzin III Rzeszy, dojścia do władzy Hitlera, a co za tym idzie – tragedii milionów istnień. Judith jest uwikłana nie tylko w kryminalną działalność (i związane z nią śledztwo), lecz także w nieszczęśliwą miłość (i to nie jednego mężczyzny), która z każdym kolejnym dniem przynosi jej coraz więcej rozczarowań i bólu. Kobieta nieustannie jest stawiana przed trudnymi wyborami. Los kładzie na szali zarówno jej talent, jak i bezpieczeństwo najbliższych. Podsycana przez Führera i jego „psy gończe” nienawiść do Żydów sprawia, że krąg zaufanych osób niebezpiecznie się zawęża, a zdrada może nadejść z zupełnie nieoczekiwanej strony.

Relacje, jakimi Joanna Jax połączyła bohaterów, nie są może odkrywcze, ale mimo wszystko fascynujące. Opierają się na kontraście, zestawieniu tego, co zakazane, z tym co naprawdę w duszy gra. Wraz z postępem fabuły poznajemy grzeszki kolejnych postaci, niewygodne tajemnice, zależności, które często determinują ich życiowe wybory. Sytuacje, w jakie są wikłani niemalże wszyscy, i decyzje, jakie muszą podjąć, czynią z Córki fałszerza coś więcej niż jedynie dobrze się czytającą powieść historyczno-obyczajową. Są tu: spora dawka kryminalnego nastroju związanego z prowadzonym śledztwem, szczypta pasjonującej przygody w poszukiwaniu świętego Graala i aryjskich korzeni, pulsująca pod skórą fascynacja okultyzmem, a także (i chyba przede wszystkim) mnóstwo smaczków dotyczących warsztatu mistrzów pędzla. Zakończenie nadaje powieści rumieńców i doskonale zamyka tę intrygującą opowieść.

Emocjonująca, sprawnie napisana, wciągająca. Skuście się koniecznie!

Ocena: 5+/6
©SieCzyta
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć