Gambit królowej
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 4393)

Gambit królowej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 24.56
Audiobook - najniższa cena: 22.34
wciąż za drogo?
28.71 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
24.56 zł Lub 22.10 zł
24.88 zł
28.39 zł Lub 25.55 zł
31.90 zł
22.33 zł
24.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia. „Niezwykła powieść – inicjacyjna, psychologiczna, społeczno-obyczajowa, a nawet polityczna, gdy na horyzoncie pojawiają się rosyjscy mistrzowie szachów. Kto by się spodziewał, że to tak fascynujący sport” – Marcin Kube, „Rzeczpospolita”

W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój.
Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.

O e-booku Gambit królowej blogerzy napisali:

Jak dla mnie książka jest fenomenalna – Tevis wymyślił fantastyczną bohaterkę i do tego pokazał szachy w tak emocjonujący sposób, jaki nie myślałam, że będzie możliwy. Beth jako postać literacka na pewno na długo zostanie ze mną. - Diana Chmiel - Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi. 

Oczywiście najpierw przeczytałam książkę, aby móc obejrzeć serial. Dla mnie jest to jedyna słuszna droga. Serial to z kolei wspaniałe dopełnienie książki, jest taką wisienką na torcie. Gambit królowej kończyłam czytać z wypiekami na twarzy! - Kasia - Księgozbiór Kasiny

Historia mistrzyni szachowej całkowicie mną zawładnęła. Wydawałoby się, że partie szachowe, ich opisy, będą nużyły, a tak naprawdę one właśnie sprawiały mi najwięcej przyjemności i frajdy, chociaż – jak wspomniałam – nie potrafię grać w szachy. Skoro tak było, to oznacza, że Walter Tavis potrafił rewelacyjnie oddać magię tej popularnej gry. - Katarzyna Denisuk - Na czytniku

Gambit królowej od Walter Tevis możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Jedni grają w szachy dla rozrywki, drudzy z wewnętrznego przymusu, który niekiedy przeradza się w nałóg. Od czasu do czasu pojawia się ktoś dla kogo szachy są jak oddychanie.
Nie potrafię grać w szachy. (Po napisaniu tego zdania zastanawiam się, u ilu osób mogłoby być ono zdaniem otwarcia przy opisywaniu wrażeń o Gambicie królowej). Jednak wiem, że książka, gdzie szachy są głównym motywem, może być świetna. Jako przykład mogę podać Zapach miasta po burzy Olgierda Świerzewskiego. Natomiast powieść Waltera Tavisa udowadnia, że gra w szachy może być bardzo wdzięcznym tematem na fabułę książki i … serialu.

Minęła mnie fala zachwytów nad ekranizacją. Czytałam wiele pochlebnych opinii o dziele amerykańskiego pisarza. W końcu jednak zachęciłam się do zagrania w czytelnicze szachy. Przegrałam! Historia mistrzyni szachowej całkowicie mną zawładnęła.

Kilka słów o fabule

W Gambicie królowej poznajemy niebywale barwną sylwetkę Beth Harmon. Po stracie matki dorastała w sierocińcu, gdzie odkryła pasjonującą grę w szachy. Szybko okazało się, że ma ponadprzeciętne zdolności i z łatwością ogrywa swoich przeciwników. Nie tylko szachy stają się jej nałogiem, który będzie nadawał rytm i kształtował jej dalsze poczynania. Determinacja w dążeniu do bycia najlepszą sprawi, że Beth przebojem wkroczy w świat zdominowany przez mężczyzn i będzie zdobywała kolejne mistrzowskie tytuły. Droga, którą będzie musiała pokonać, nie będzie łatwa. Stanie na niej najtrudniejszy przeciwnik – ona sama i jej demony.

Kilka słów o wrażeniach

E-booka czytało mi się wspaniale. Wydawałoby się, że partie szachowe, ich opisy, będą nużyły, a tak naprawdę one właśnie sprawiały mi najwięcej przyjemności i frajdy, chociaż – jak wspomniałam – nie potrafię grać w szachy. Skoro tak było, to oznacza, że Walter Tavis potrafił rewelacyjnie oddać magię tej popularnej gry.

Czy po lekturze oglądnęłam serial? Oczywiście! Nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności. Przyznaję, że jest porywający, a kreacja bohaterów jest równie doskonała, jak w książkowym pierwowzorze. Polecam!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
O tej książce usłyszałam dzięki serialowi na Netflixie. I bardzo cieszę się, bo pewnie gdyby nie serial, to nawet nie wiedziałabym o niej. Książka bowiem została napisana w 1983 roku. I jest to też niesamowitym przykładem na to jak bardzo serial czy film jest w stanie dać drugie życie książce. A widzę to zjawisko coraz częściej.

Główną bohaterką jest Beth Harmon, która w wieku 9 lat trafia do sierocińca. Tam odrywa grę w szachy, której uczy się od woźnego w piwnicy. Niestety rozpoczyna także "przygodę" z tabletkami na uspokojenie, które podawane są dzieciom. Szybko okazuje się, że Beth przejawia niesamowity talent w szachach, a wiedzę na ich temat wręcz pochłania. Gdy zostaje adoptowana, próbuje odnaleźć siebie i swoje miejsce. Jednak cały czas ciągnie ją do gry w szachy. Możemy więc krok po kroku śledzić rozwój jej poczynań, poprzez gry na turniejach i konkursach, po treningi i dokształcanie się.

Zarówno książka, jak i film wciągnęły mnie niesamowicie czego w ogóle się nie spodziewałam. Na początku jak usłyszałam o tej historii, byłam ciekawa jak można ciekawie przedstawić historię o szachach. Kiedyś grałam troszkę w tę grę i wiedziałam, że są one emocjonujące, ale wydają się zbyt mało dynamiczne i za bardzo techniczne, aby móc je zobrazować i przedstawić w jakiejś opowieści. Nic bardziej mylnego. Książkę kończyłam czytać z wypiekami na twarzy! Jest w niej bardzo dużo opisów partii szachowych i wiem, że wiele osób je pominęło, mi jednak wydaje się, że to one w dużej mierze budują to niesamowite napięcie w tej historii. Ja przeczytałam wszystkie i to bardzo uważnie!

Ciekawostką jest również to, że są tu zaprezentowane realne partie szachowe. We wstępie chociażby tłumaczka opisuje, że współpracowała z kilkoma arcymistrzami, którzy rozgrywali partie Beth na prawdziwych szachownicach.

Do tego dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat szachów, a o których nie miałam zielonego pojęcia, jak chociażby blitz, czyli bardzo szybka, ekspresowa rozgrywka.

Beth jest niesamowicie stworzoną postacią. Przede wszystkim jest autentyczna i bardzo charyzmatyczna. Przez całą książkę śledzimy jej walkę z samą sobą, ze światem zewnętrznym. Jesteśmy świadkami rozwoju jej ogromnego talentu, ale widzimy też ile pracy i poświęcenia ją to kosztowało. Beth nie tylko walczy na turniejach szachowych. Dużo trudniejszą walkę toczy z alkoholem czy tabletkami. Poza tym w pewnym momencie uświadamia sobie, że jej najtrudniejszy przeciwnik - pięciokrotny mistrz świata, Rosjanin Wasilij Borgow nie jest aż taki straszny i przede wszystkim powinna skupić się na grze i na szachach, a nie na jego osobie. Beth jest niesamowicie samotną osobą, nie ma kogoś naprawdę sobie bliskiego, na kim mogłaby polegać. Widać to szczególnie podczas jej wyjazdu do ZSRR. Ale jest bardzo silną i dzielną dziewczyną, która wie co tak naprawdę się liczy. Jest wyjątkowo zdeterminowana, a to bardzo ważna cecha podczas gdy chce się być najlepszym. Ciężko znosi porażki, wręcz nie dopuszcza do siebie myśli, że może się pomylić. Takie podejście jest bardzo trudne i wymagające, ale pozwala osiągnąć doskonałość i precyzję. Beth nie zadowala osiągnięcie remisu na podium, ona musi wygrać, po to właśnie przyjechała.

Oczywiście najpierw przeczytałam książkę, aby móc obejrzeć serial. Dla mnie jest to jedyna słuszna droga. Serial to z kolei wspaniałe dopełnienie książki, jest taką wisienką na torcie. Zachwyciła mnie przede wszystkim genialna estetyka wizualna. Wspaniale są tu odzwierciedlone lata 60-te, w których ma miejsce akcja. Te wszystkie miejsca, w których była Beth są naprawdę super przedstawione, z odwzorowaniem szczegółów i szczególików. No a stroje Beth to już zasługują na głośne fanfary.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Księgozbiór Kasiny
O Gambicie królowej można mówić godzinami i z tak wielu perspektyw. Sama historia jest wspaniała – ja przepadam za bohaterkami i bohaterami z efektem wow, jak ja to nazywam. Niepozorni, często z ciężkimi przejściami w życiu, w nieciekawej sytuacji, nikt się niczego po nich nie spodziewa… i nagle bum! Coś się dzieje, kogoś spotykają i okazuje się, że są w czymś rewelacyjni, są geniuszami, na czymś znają się najlepiej na świecie. Bardzo, ale to bardzo lubię takie historie – jest ich mnóstwo, i prawdziwych i fikcyjnych, i ja za każdym razem tak samo cieszę się w momencie, kiedy moce naszych bohaterów się ujawniają!

Elizabeth Harmon jest właśnie taką bohaterką – po śmierci matki trafia do domu dziecka, w którym szybko uzależnia się od środków uspokajających (ciekawy wątek traktowania dzieci w domach dziecka). Wydaje się, że dalej będzie już tylko gorzej – w końcu co może w życiu czekać na dzieciaka z domu dziecka, uzależnionego od tabletek, prawda? Ale Harmon spotyka na swojej drodze woźnego, który uczy ją gry w szachy – i to właśnie szachy okazuję się przepustką do innego życia. Obserwujemy zmianę naszej bohaterki, jej rozwój – jesteśmy z nią w najważniejszych momentach jej życia – i tego prywatnego, i tego zawodowego. Poznajemy ją jako ośmioletnią dziewczynkę, która próbuje odnaleźć się w zupełnie nowej dla niej sytuacji. Potem, w szkole jako młodą dziewczynę, która z jednej strony zdaje sobie sprawę, jak bardzo różni się od swoich rówieśników, ale jednocześnie pragnie być akceptowana. Cały czas gra też w szachy, a kiedy jej przybrana matka orientuje się, że w sumie to całkiem niezły biznes, obydwie spędzają większość czas na podróżach za turniejami szachowymi. Beth poznaje kolejnych graczy, wchodzi w szachowy świat coraz odważniej, coraz więcej osób ją kojarzy. Nazwana cudownym dzieckiem potwierdza cały czas swój geniusz – aż do czasu, kiedy na jej drodze stają lepsi od niej.

To piękna opowieść o uczuciach, o radzeniu sobie z życiem. O tym, jak nas kształtują osoby, które spotykamy na swojej drodze, ale też o tym, ile tak naprawdę zależy od nas samych. Jest o spełnieniu marzeń… może inaczej – o realizowaniu marzeń! O tym, że sukces, nawet jeśli się jest geniuszem w czymś, wymaga dużej ilości pracy i poświęceń. Że bycie najlepszym nie spada z nieba, nie przychodzi samo, że musi być wypracowane przez lata. O tym, że nie zawsze jest łatwo, że warto pokonywać swoje słabości. Beth jako postać literacka na pewno na długo zostanie ze mną.

I nauczyłam się czegoś dzięki tej książce. Taka konstrukcja fabuły nazywa się bildungsroman. To gatunek powieściowy, w którym autor przedstawia psychologiczne, moralne i społeczne kształtowanie się osobowości głównego bohatera, na ogół młodego. Na pewno znacie książki, choć być może nie mieliście pojęcia (jak ja), że tak właśnie się to nazywa. Do tego gatunku należy między innymi Emma Jane Austen, Małe kobietki, Faraon Prusa czy na przykład Norwegian Wood Murakamiego.

Nawet nie wiem od czego zacząć. Jak dla mnie książka jest fenomenalna – Tevis wymyślił fantastyczną bohaterkę i do tego pokazał szachy w tak emocjonujący sposób, jaki nie myślałam, że będzie możliwy. Na uwagę zasługuje praca tłumaczki, Hanny Pustuły-Lewickiej, która pokrótce opowiada jak wyglądała praca nad przekładem – w rozszyfrowywaniu rozegranych partii Beth pomagali jej dwaj polscy arcymistrzowie – Jacek Gdański i Barłomiej Heberla. Tłumaczka napisała, że było to niezwykłe doświadczenie i ja w to bardzo wierzę!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Dzięki serialowi przeczytałem tę książkę i serdecznie polecam zapoznać się bo mimo że jest to książka w głównej mierze o szachach to jest bardzo wciągająca

  • Awatar

    Kto myśli, że szachy są nudne niech sięgnie po tę książkę. Autor opisując rozgrywane partie stopniuje napięcie jak w dobrym thillerze. Brawa dla Autora I Tłumacza za efektowne opisanie niezbyt przecież dla laika widowiskowej gry.
    PS. Kto nie oglądał serialu, niech najpierw przeczyta powieść.

Warto zerknąć