ebook Gambit królowej
4.13 / 5.00 (liczba ocen: 3673)

Gambit królowej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 20.74
Audiobook - najniższa cena: 32.41
wciąż za drogo?
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
24.56 zł Lub 22.10 zł
28.71 zł Lub 25.84 zł
20.74 zł
24.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)
Inne proponowane

Książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia. „Niezwykła powieść – inicjacyjna, psychologiczna, społeczno-obyczajowa, a nawet polityczna, gdy na horyzoncie pojawiają się rosyjscy mistrzowie szachów. Kto by się spodziewał, że to tak fascynujący sport” – Marcin Kube, „Rzeczpospolita”

W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój.
Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.

Rekomendacje: 

Jak dla mnie książka jest fenomenalna – Tevis wymyślił fantastyczną bohaterkę i do tego pokazał szachy w tak emocjonujący sposób, jaki nie myślałam, że będzie możliwy. Beth jako postać literacka na pewno na długo zostanie ze mną. - Diana Chmiel - Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi. 

Gambit królowej od Walter Tevis możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
O Gambicie królowej można mówić godzinami i z tak wielu perspektyw. Sama historia jest wspaniała – ja przepadam za bohaterkami i bohaterami z efektem wow, jak ja to nazywam. Niepozorni, często z ciężkimi przejściami w życiu, w nieciekawej sytuacji, nikt się niczego po nich nie spodziewa… i nagle bum! Coś się dzieje, kogoś spotykają i okazuje się, że są w czymś rewelacyjni, są geniuszami, na czymś znają się najlepiej na świecie. Bardzo, ale to bardzo lubię takie historie – jest ich mnóstwo, i prawdziwych i fikcyjnych, i ja za każdym razem tak samo cieszę się w momencie, kiedy moce naszych bohaterów się ujawniają!

Elizabeth Harmon jest właśnie taką bohaterką – po śmierci matki trafia do domu dziecka, w którym szybko uzależnia się od środków uspokajających (ciekawy wątek traktowania dzieci w domach dziecka). Wydaje się, że dalej będzie już tylko gorzej – w końcu co może w życiu czekać na dzieciaka z domu dziecka, uzależnionego od tabletek, prawda? Ale Harmon spotyka na swojej drodze woźnego, który uczy ją gry w szachy – i to właśnie szachy okazuję się przepustką do innego życia. Obserwujemy zmianę naszej bohaterki, jej rozwój – jesteśmy z nią w najważniejszych momentach jej życia – i tego prywatnego, i tego zawodowego. Poznajemy ją jako ośmioletnią dziewczynkę, która próbuje odnaleźć się w zupełnie nowej dla niej sytuacji. Potem, w szkole jako młodą dziewczynę, która z jednej strony zdaje sobie sprawę, jak bardzo różni się od swoich rówieśników, ale jednocześnie pragnie być akceptowana. Cały czas gra też w szachy, a kiedy jej przybrana matka orientuje się, że w sumie to całkiem niezły biznes, obydwie spędzają większość czas na podróżach za turniejami szachowymi. Beth poznaje kolejnych graczy, wchodzi w szachowy świat coraz odważniej, coraz więcej osób ją kojarzy. Nazwana cudownym dzieckiem potwierdza cały czas swój geniusz – aż do czasu, kiedy na jej drodze stają lepsi od niej.

To piękna opowieść o uczuciach, o radzeniu sobie z życiem. O tym, jak nas kształtują osoby, które spotykamy na swojej drodze, ale też o tym, ile tak naprawdę zależy od nas samych. Jest o spełnieniu marzeń… może inaczej – o realizowaniu marzeń! O tym, że sukces, nawet jeśli się jest geniuszem w czymś, wymaga dużej ilości pracy i poświęceń. Że bycie najlepszym nie spada z nieba, nie przychodzi samo, że musi być wypracowane przez lata. O tym, że nie zawsze jest łatwo, że warto pokonywać swoje słabości. Beth jako postać literacka na pewno na długo zostanie ze mną.

I nauczyłam się czegoś dzięki tej książce. Taka konstrukcja fabuły nazywa się bildungsroman. To gatunek powieściowy, w którym autor przedstawia psychologiczne, moralne i społeczne kształtowanie się osobowości głównego bohatera, na ogół młodego. Na pewno znacie książki, choć być może nie mieliście pojęcia (jak ja), że tak właśnie się to nazywa. Do tego gatunku należy między innymi Emma Jane Austen, Małe kobietki, Faraon Prusa czy na przykład Norwegian Wood Murakamiego.

Nawet nie wiem od czego zacząć. Jak dla mnie książka jest fenomenalna – Tevis wymyślił fantastyczną bohaterkę i do tego pokazał szachy w tak emocjonujący sposób, jaki nie myślałam, że będzie możliwy. Na uwagę zasługuje praca tłumaczki, Hanny Pustuły-Lewickiej, która pokrótce opowiada jak wyglądała praca nad przekładem – w rozszyfrowywaniu rozegranych partii Beth pomagali jej dwaj polscy arcymistrzowie – Jacek Gdański i Barłomiej Heberla. Tłumaczka napisała, że było to niezwykłe doświadczenie i ja w to bardzo wierzę!

Ocena: 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Kto myśli, że szachy są nudne niech sięgnie po tę książkę. Autor opisując rozgrywane partie stopniuje napięcie jak w dobrym thillerze. Brawa dla Autora I Tłumacza za efektowne opisanie niezbyt przecież dla laika widowiskowej gry.
    PS. Kto nie oglądał serialu, niech najpierw przeczyta powieść.

Warto zerknąć