ebook Dziki łubin
4.07 / 5.00 (liczba ocen: 912)

Dziki łubin
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.74
wciąż za drogo?
22.74 zł
Inne proponowane

Trzecia Rzesza, rok 1938.  W państwie pod rządami Adolfa Hitlera panuje antysemityzm, a przeciwnicy władzy muszą się liczyć z represjami. Za chwilę oblicze Europy i całego świata się zmieni, ale młodziutka Belle Lombard nie interesuje się polityką. Ma ambitne plany, marzy o zostaniu gwiazdą filmową i związaniu się z mężczyzną swojego życia. Czas pokaże, czy to właściwy kandydat…

Felicja, matka Belle, bardziej niż córką zajmuje się fabryką i rozważa podjęcie współpracy z nazistami. Kiedy w jej życiu pojawiają się Alex i Maksym, musi stawić czoła rodzącym się na nowo uczuciom. Na którego z mężczyzn będzie mogła liczyć w tych trudnych czasach?

Powieść "Dziki łubin" przedstawia dalsze losy rodziny Degnelly z Prus Wschodnich, bohaterów "Czasu burz". Ta fascynująca historia to jednocześnie barwny obraz najbardziej niespokojnej epoki XX wieku…

Dziki łubin od Charlotte Link możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Morze zmienia swoje kolory, chmury swoje kształty, los ma nagle inną twarz. Życie jest na tyle niedoskonałe, że nie należy próbować zgłębiać, kto pisze jego wątki.
Marzenie, które się nie spełnia, powinno się kiedyś pogrzebać, bo trąci się na nie zbyt wiele czasu. Trzeba umieć wyrzucić jedno za burtę, żeby móc zacząć coś innego od nowa.
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Dziki łubin to powieść przedstawiająca dalsze losy rodziny Degnelly, których czytelnicy mieli przyjemność poznać dzięki lekturze powieści Czas burz.

Rok 1938, Trzecia Rzesza, czas ogromnych i przerażających zmian, które pod rządami Adolfa Hitlera zachodzą w ówczesnym państwie niemieckim. Szerzący się antysemityzm, represje, nadciągające wielkimi krokami widmo wojny zdają się nie interesować młodziutkiej Bell Lombard. Dziewczyna pragnie zostać wielką gwiazdą filmową i poślubić wymarzonego mężczyznę. Tymczasem matka dziewczyny musi zająć się rodzinnym interesem i rozważa współpracę z nazistami. Do tego w jej życiu ponownie pojawiają się Alex i Maksym. Który z nich okaże się wsparciem dla Felicji w tych strasznych czasach? Tego dowiecie się oczywiście sięgając po tę powieść.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło, a co jednak trochę mniej…

Dziki łubin to wielowątkowa, wartka i emocjonująca opowieść umiejscowiona w jednym z najbardziej koszmarnych okresów w dziejach świata. To co niezmiennie zachwyca mnie w tej serii to spojrzenie na czas II wojny światowej z perspektywy zwykłych obywateli III Rzeszy, ich postawy, ogromne dylematy zarówno te światopoglądowe jak również osobiste. Do tego niewyobrażalne dramaty nierozerwalnie związane z czasem wojennej zawieruchy. To wszystko autorka podaje w spójny, dobrze rozplanowany i wyważony sposób. Jej słowa wywołują emocje, ale nie epatują nimi.

Po pierwszej części cyklu, niestety nie polubiłam się z bohaterami tej serii i muszę się Wam przyznać, że nawet zastanawiałam się czy sięgnąć po kontynuację. Bardzo się cieszę, że to zrobiłam. Tym razem bohaterowie wydali mi się bardziej prawdziwi. Bez względu na to czy są pozytywni czy nie. W ogóle ta część wydała mi się bliższa, bardziej na mnie oddziaływała, wywoływała we mnie wiele skrajnych emocji od zachwytu aż po wewnętrzny bunt.

Niestety, ja z sagami bardzo często mam tak, że w pewnym momencie jestem lekko znużona natłokiem wydarzeń, postaci, rozmachem. Tak też było również w tym przypadku. Niektóre wątki ciągnęły mi się niemal w nieskończoność, ale ja jestem typowym książkowym krótkodystansowcem. Wielbiciele sag powinni być tym natłokiem zachwyceni.

To co zdecydowanie wynagradzało te moje oczekiwanie na finał, to styl pisania autorki. Charlotte Link napisała już wiele książek i jej styl zdaje się być wyrobiony, sprawny i plastyczny. Co prawda obyczajowo-historyczna strona autorki nadal stanowi dla mnie niemałe zaskoczenie, muszę przyznać jednak, że tę powieść czyta się po prostu dobrze.

Komu polecam?

Dziki łubin to książka przede wszystkim dla wielbicieli sag rodzinnych i historii obyczajowych osadzonych w realiach wojennych. Co typowe dla tego gatunku znajdziecie tu rozmach, wielość wydarzeń i bohaterów. Nie zabraknie też emocji, ale również miejsca na rozważania.

Jako że powieść stanowi drugi tom cyklu muszę Wam zaznaczyć, że tym razem warto zacząć lekturę od jego początku. Pewnie nie mielibyście większego problemu w rozeznaniu się w fabule, mam jednak poczucie, że pierwszy tom pozwoli wam spojrzeć na postawy bohaterów w szerszej perspektywie.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Pewnej chłodnej, marcowej nocy ukończyłam czytanie(a raczej pochłanianie) drugiego tomu sagi „Czas burz”, autorstwa Charlotte Link, czyli powieści „Dziki Łubin”.
  Jakie wrażenie wywarły na mnie dalsze losy Felicji Lavergne i jej bliskich?
  Zapraszam do zapoznania się z moją opinią….

  Zacznijmy od tego, że na samym początku książki, otrzymujemy od autorki drzewo genealogiczne rodu Dombergów.
  Jest to w mojej ocenie bardzo pomocne, gdyż momentami ilość bohaterów opowieści, może przyprawiać o (niekoniecznie lekki) zawrót głowy.
  Dzięki temu szczegółowemu wykazowi wiemy dokładnie w jaki sposób są połączone ze sobą poszczególne postacie historii stworzonej przez Panią Link…
  Przyznam szczerze, sama niejednokrotnie korzystałam z owej „rozpiski” by się nie pogubić…

  Akcja powieść „Dziki Łubin” rozpoczyna się wiosną 1938 roku, kiedy to Felicja nie przyjeżdża na ślub córki….
  Kobieta jest bizneswoman, posiada zakochanego w Niej wspólnika Petera Liliencrona.
  W dniu gdy Pani Lavergne zamierza wyjechać by świętować zamążpójście swego dziecka, mężczyzna błaga ją by pomogła mu uciec…
  Sytuacja Żydów w Niemczech, staje się bowiem, coraz bardziej skomplikowana.
  Peter przed wyjazdem przepisuje firmę na Felicję….
  Kobieta ma dwie córki jedna z Nich(Belle) prowadzi dość frywolny, artystyczny tryb życia.
  Ma męża i jest szaleńczo zakochana…. Pytanie tylko, czy aby na pewno w mężczyźnie, któremu ślubowała miłość, wierność i uczciwość małżeńską?
  Zuzanna, czyli młodsze dziecko Felicji, poślubia, ku rozpaczy matki, oficera SS, w którego jest ślepo zapatrzona….
  W pewnym momencie, obaj mężczyźni wyjeżdżają na front.
  Jak ułożą się losy ich małżeństw?
  Przed wojną i po jej wybuchu Felicja daje w swoim domu schronienie wielu uchodźcom, ryzykując własne życie.
  W ten proceder wciąga ją nie kto inny jak jej ukochany Maksymilian Makarow, który znów pojawia się w jej domu.
  Niestety, dosyć epizodycznie…
  Ukrywanie uchodźców, będące działaniem przeciw nazistom, nie przeszkadza jej robić z nimi interesów i zarabiać dużych pieniędzy.
  Główna bohaterka zgodziła się bowiem by w jej fabryce, powstawały tekstylia dla nazistów.
  Jest ona bowiem twardą kobietą interesu i dobrze wie, co przynosi zyski.
  W owym czasie wiele firm postępowało w podobny sposób(np. Hugo Boss)
  W życiu kobiety zjawia się również jej były mąż Alex Lombard.
  Okazuje się być bardzo pomocny, gdy Felicja musi pilnie wyjechać do rodzinnego Lulinna, ze względu na pogarszający się stan zdrowia swojej matki-Elzy.
  Po pewnym czasie, trzeba uciekać z idyllicznych terenów Prus Wschodnich, gdyż wojska rosyjskie są zbyt blisko i grozi wszystkim zbyt wielkie niebezpieczeństwo…
  Alex organizuje ucieczkę i do ostatnich chwil wspiera byłą żonę…
  Podczas tej podróży kobieta traci bardzo ważną dla siebie osobę… Kogo takiego?
  Wojna zabiera Felicji wiele: majątek, bliskich…
  Jedni zginą, inni wyemigrują…
  Pozwala jednak zrozumieć jej, że jest choć jeden człowiek, który zawsze ją kochał…a Ona jego…
  Kim jest najwierniejsza Felicji osoba?
  Czy kobieta odnajdzie szczęście?
  Jak ułożą się losy poszczególnych bohaterów?
  Tego dowiecie się sięgając po „Dziki Łubin”…
  Powieść serdecznie polecam…
  Sama bardzo chętnie za jakiś czas przeczytam „Niespokojne niebo”, czyli ostatni tom sagi…
  Lecz mam wrażenie, że to już może nie być to samo…
  Nie będzie tam bowiem(przynajmniej żyjącego) mojego ulubionego bohatera….
  Może jednak pojawi się jako czyjeś wspomnienie…

  Na koniec krótka refleksja na temat warstwy historycznej „Dzikiego Łubinu”.
  Charlotte Link nie wybiela Rosjan, nie wybiela również SS…
  Przedstawia okrucieństwo wojny w „pełnej krasie”….
  A do tego potrafi te wydarzenia wpleść w piękną rodzinną opowieść…
  Udowadnia tym, że jest mistrzynią nie tylko thrillerów psychologicznych, ale również głębokich, momentami bolesnych ludzkich historii.
  Z mojej strony, mogę podziękować autorce, za ową różnorodność w jej literaturze i wzbudzanie za każdym razem silnych emocji w czytelniku.

Warto zerknąć