ebook Wojna Burów z Zulusami 1837-1840: Epizod z dziejów Zululandu i Natalu w XIX wieku
4.25 / 5.00 (liczba ocen: 5)

Wojna Burów z Zulusami 1837-1840: Epizod z dziejów Zululandu i Natalu w XIX wieku
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 32.90
wciąż za drogo?
-45% 32.90 zł
57.00 złpremium: 34.20 zł Lub 34.20 zł
51.00 zł Lub 45.90 zł
60.00 zł Lub 54.00 zł
45.00 zł
49.72 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Pierwsza w literaturze światowej monografia konfliktu między Zulusami i Burami, do jakiego doszło w latach 1836–1848, w czasach tak zwanego Wielkiego Treku, czyli marszu Burów z Kolonii Przylądkowej w głąb południowoafrykańskiego interioru.

Ta ważna wojna do dzisiaj wykorzystywana jest jako źródło symboliki zarówno przez afrykanerski nacjonalizm (np. bitwa nad Blood River), jak i afrykański ruch wyzwoleńczy (Dingane jako przykład walki z kolonialną ekspansją). Książka rekonstruuje wydarzenia nie tylko pod względem militarnym, ale także politycznym i umieszcza starcie w kontekście szerszej historii regionalnej aż do początków XX wieku. Ukazuje złożoność sytuacji, w której było więcej niż tylko dwóch graczy. Autor przedstawia Zulusów nie jako ofiary, ale lokalne mocarstwo walczące o zachowanie swojej pozycji w regionie.

Wojna Burów z Zulusami 1837-1840: Epizod z dziejów Zululandu i Natalu w XIX wieku od Michał Leśniewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pamiętam fragment książki Melchiora Wańkowicza, w której dość prześmiewczo sportretował on zaściankowy program nauczania historii i geografii w amerykańskich szkołach. Nasze – europejskie – spojrzenie na dzieje ludzkości jest nieco szersze, ale patrząc globalnie, również nie brakuje w nim znacznych „dziur”.

Ot choćby historia Afryki. Wiedza o tym obszarze – jeżeli już jakakolwiek istnieje – sprowadza się do ogólników. Co ciekawe istnieją tematy, dość słabo opisane nawet na poziomie akademickim. Takim przypadkiem jest tytułowa wojna Burów z Zulusami z lat 1837-40. Książka Michała Leśniewskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego jest pierwszą w świecie monografią tego konfliktu.

Autor koncentruje swoje badania na historii przełomu XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Imperium Brytyjskiego i Afryki Południowej. Mamy więc do czynienia z poważnym, solidnym naukowym dziełem, którego wyszło spod pióra znaczącego specjalisty. Przy tym napisanym w sposób zajmujący i interesujący dla czytelnika.

Warto zwrócić uwagę na wielce znaczącą pracę związaną z eksploracją materiałów źródłowych jaką wykonał Michał Leśniewski. Dzięki poznaniu na przykład zapisów przekazów Zuluskich, książce udaje się przedstawić ów fragment historii bez przyjmowania perspektywy jednej ze stron konfliktu. Taki było zresztą założenie tej pracy, by pokazać wojnę Burów z Zulusami jako walkę dwóch regionalnych, mocarstwowych sił, siłujących się o dominację.

Niemal jedną trzecią narracji zajmuje przedstawienie genezy wojny i nakreślenie historycznego tła sytuacji. W krótkim epilogu otrzymujemy zarys dziejów Zulusów do roku 1906. Kolejną niewątpliwą zaletą są liczne (dwadzieścia dwie) mapy obrazujące przebieg wydarzeń. Imponujące wrażenie robi bibliografia i kilkudziesięciu stronicowe przypisy.

Autor w przedmowie przywołuje telewizyjny hit sprzed lat, serial Zulus Czaka. Dla pasjonatów historii praca Michała Leśniewskiego, będzie równie wielkim przebojem. Prawdziwie odkrywającym nowe karty dziejów. Super książka.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć