ebook Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa
3.85 / 5.00 (liczba ocen: 1679)

Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.78
wciąż za drogo?
Inverso#Targi ksiazki
Inverso#Targi ksiazki
47.90 złpremium: 28.74 zł Lub 28.74 zł
38.32 zł Lub 34.49 zł
47.90 zł
47.90 zł 10 zł na konto
47.90 zł Lub 43.11 zł
27.78 zł
34.31 zł
35.83 zł
40.72 zł
40.72 zł
41.19 zł
43.50 zł
47.90 zł
47.90 zł
47.90 zł

Gdy Pan Tesla mówi o problemach elektrycznych, nad którymi pilnie pracuje, staje się postacią wręcz fascynującą. Z tego, co mówi, nie sposób zrozumieć ani jednego słowa.

Nikola Tesla jest w dużej mierze jednym z twórców współczesnego świata. Przyczynił się do rewolucji elektrycznej, która całkowicie zmieniła ludzkie życie na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazł radio, dynamo rowerowe, baterię słoneczną i widowiskowy transformator nazwany od jego nazwiska. To w dużej mierze dzięki niemu istnieje nowoczesny świat, który znamy.

Tesla był również jednym z najbardziej znanych w ówczesnej Ameryce naukowców. Dbał o swój wizerunek, udzielając wielu wywiadów, opowiadając o swoich wynalazkach i o tym, co jeszcze chciałby stworzyć. Przeprowadzał publiczne pokazy swoich wynalazków, olśniewając widownię wykorzystywaniem prądu. Jego życie naznaczone było również konkurencją z innym wielkim umysłem tamtych czasów – Thomasem Alvą Edisonem, który wykorzystywał i opatentował pod swoim nazwiskiem wiele wynalazków genialnego Serba.

W. Bernard Carlson przygląda się Tesli nie tylko pod kątem jego osobowości, ale również szeroko opisując czasy i realia, w których działał. Skupia się również na konkretnych wynalazkach i procesem pracy nad nimi. Pochyla się nad tym, w jaki sposób Tesla pracował, jak próbował w eksperymentalny sposób urzeczywistnić swoje idee, które wielu mogły wydawać się błędne. Opisuje, jak doprowadził do opatentowania niemal trzystu swoich wynalazków. Opierając się na oryginalnych dokumentach, wskazuje, jak Tesla potrafił przyciągać zainteresowanie publiczności, tworząc mity na swój temat i świadomie kreując swój wizerunek ekscentrycznego wizjonera, geniusza na skraju szaleństwa.

Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa od W. Bernard Carlson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nikola Tesla – postać kultowa i tajemnicza. Ma swoich zaprzysięgłych wyznawców, a znaczna część publikacji na jego temat cechuje się dość niepoprawnym entuzjazmem i „odpornością” na jakąkolwiek krytykę. Warto więc sięgnąć po dzieło które stara się rzeczowo przedstawić historię tego wynalazcy i innowatora.

Autor książki – W. Bernard Carlson – jest naukowcem, a swoje badania koncentruje na roli innowacji w amerykańskiej historii, skupiając się na odkryciach, wynalazcach i inżynierach. Stąd też w swojej biografii Tesli skupił się nie tylko na samej osobie serbskiego wizjonera, ale także na jego pracy, poświęcając spore fragmenty dziełu tworzenia konkretnych wynalazków oraz wyjaśnianiu zasad ich działania. Nie zabrakło przy tym obszernego przedstawienia życia osobistego i rodzinnego bohatera książki, począwszy już od lat jego dzieciństwa.

Znajdziemy więc w książce sporą dawkę technicznych opisów, niestety napisanych w sposób dość hermetyczny i trudny. Podobny zarzut można poczynić do przedstawiania kwestii finansowych i prawnych. Dobrze jednak, że autor jasno pokazał, iż codzienność wynalazcy składała się także ze spraw przyziemnych, acz niezmiernie istotnych: negocjacji dotyczących finansowania prac oraz pilnowania rejestracji patentów.

I chociaż jak wspomniałem można mieć nieco zastrzeżeń do przystępności niektórych fragmentów, to jednak właśnie one stanowią o oryginalności i – w znacznym stopniu – wartości książki. Powodują bowiem zdjęcie z postaci Tesli odium nierzeczywistości, sprowadzenie „Czarodzieja” do roli genialnego, ale jednak człowieka. Cenną kwestią jest przedstawianie przez autora tła poszczególnych wydarzeń. Zarówno historycznego, jak i społecznego, ekonomicznego i technicznego.

Bardzo ciekawa książka. Jest wprawdzie wymagająca dla czytelnika i potrzeba nieco samozaparcia by przebrnąć przez niektóre zawiłości stricte techniczne. Finalnie pozwala jednak uzyskać rzetelny i niewyidealizowany obraz życia i – a jednak! – niezaprzeczalnego geniuszu Tesli.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć