ebook Żółty Dom: Wspomnienia
3.96 / 5.00 (liczba ocen: 10255)

Żółty Dom: Wspomnienia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.74
Audiobook - najniższa cena: 31.99
wciąż za drogo?
22.74 zł Lub 20.47 zł
34.99 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
29.74 zł
30.08 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane

Laureatka National Book Award 2019. Niezwykły portret afroamerykańskiej rodziny i wyzwań, z jakimi przyszło się jej mierzyć na przestrzeni blisko stu lat. „«Żółty Dom» to arcydzieło literatury historycznej, politycznej, socjologicznej i wspomnieniowej. Nie, to po prostu arcydzieło…” – Heidi Julavits, autorka „The Folded Clock”

W 1961 roku Ivory Mae Broom, 19-letnia czarna dziewczyna, kupiła dom w dobrze zapowiadającej się wschodniej części Nowego Orleanu, stając się pierwszą w swojej rodzinie posiadaczką własnego dachu nad głową. Dom, w którym wychowała dwanaścioro dzieci, w 2005 r. zmiótł z powierzchni ziemi huragan Katrina. Sarah M. Broom, najmłodsze dziecko Ivory Mae, w swoich fenomenalnych wspomnieniach odtwarza jego historię.
„Żółty Dom” jest wspaniałym traktatem na temat miejsca, klasy, rasy, zgubnych skutków nierówności oraz towarzyszącego im wstydu. To przełomowa, głęboko poruszająca opowieść nakreślona precyzyjnie przez niebywale utalentowaną, obdarzoną mocnym głosem debiutantkę.

„Dzieło Broom przejdzie do historii jako jedna z najważniejszych książek wspomnieniowych tej posępnej dekady. Jej opowieść tętni od trudnych emocji” – „The New York Times”

„Raz na kilka lat ukazuje się książka, która wskazuje czytelnikom, jak powinno się czytać, a pisarzom – jak powinno się pisać. Broom udało się stworzyć dzieło, które jest do tego stopnia ambitne, wartościowe i odważne, że wykracza poza ramy konwencji literatury wspomnieniowej, stając się najbardziej doniosłą, w sensie humanistycznym, prozą interwencyjną, jaką czytałem w XXI wieku” – Kiese Laymon, autor „Heavy: An American Memoir”

Żółty Dom: Wspomnienia od Sarah M. Broom możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się książka Żółty dom. Wspomnienia. Autorka Sarah M. Broom ukazuje nam prawdziwą historię.

Sarah to najmłodsze dziecko Ivory Mae Broom. Kobieta w wieku dziewiętnastu lat kupiła dom w wschodniej części Nowego Orleanu. To w nim wychowała dwanaścioro dzieci. Autorka w niezwykle poruszający sposób wspomina historię rodziny i jej wyzwań, z jakimi przyszło się jej zmierzyć. Ukazuje nam problemy wynikające z nierówności społecznych oraz etnicznych. Opowieść ta bez wątpienia porusza czytelnika, dając do myślenia na temat sytuacji Afroamerykanów w USA.

Autorka w sposób ambitny i jakże prawdziwy dociera do odbiorcy. I nie dziwi fakt, że książka ta otrzymała nagrodę „National Book Award 2019”. Sarah M. Broom dzieli się z nami wspomnieniami, nie łatwymi historiami z jej życia. Życia, które poddane zostało wielkiemu egzaminowi. Również wtedy, gdy w 2005 huragan Katrina zmiótł ich dom z powierzchni ziemi.

Znajdziemy w tej książce wiele poruszających fragmentów, świadczących o miłości narratorki do otaczającego ją świata. Żółty dom. Wspomnienia to literacki fenomen pod względem socjologicznym. To wyjątkowa literatura faktu, po którą warto sięgnąć, gdyż przekaz z niej płynący może być dla nas okazją do spojrzenia na własne życiowe doświadczenia. Społeczna segregacja, czy też rasowe uprzedzenia nie powinny mieć miejsca w XXI wieku. Niech ta książka będzie dla nas okazją do uzmysłowienia sobie, że podziały społeczne nie powinny mieć miejsca.

Autorka uświadamia nas, że każdy jest równy, że każdy jest taki sam, że każdy z nas ma takie same prawa, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, czy majętności. Nierówności społeczne są krzywdzące, czego dowodem jest historia Sary M. Broom.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Literatura non-fiction to złoto

Stwierdzam, że mam fenomenalny miesiąc, jeśli chodzi o dobór powieści z gatunku literatura faktu/reportaż/non-fiction, czyli historii, które napisało życie. Jedną z powieści, która wpasowała się w ten trend jest „Żółty Dom. Wspomnienia” Sarah M. Broom. Książka amerykańskiej pisarki jest literackim debiutem, za który otrzymała w 2019 roku National Book Award w kategorii non-fiction.

Kilka słów o fabule

Żółty Dom jest ubranymi w kostium troski wspomnieniami tworzącymi obraz afroamerykańskiej rodziny mieszkającej w jednej z dzielnic Nowego Orleanu. Sarah Monique Broom swojej historii nie ogranicza tylko do przywołania własnej przeszłości, ale również portretuje dzieje wielodzietnej rodziny na przestrzeni blisko stu lat.

Sarah jest najmłodszym dzieckiem Ivory Mae Broom, która w 1961 roku stała się właścicielką domu we wschodniej części Nowego Orleanu na Wilson Avenue 4121. Wychowała dwanaścioro dzieci.

Będąc najmłodszym dzieckiem w rodzinie, w której istnieje jedenaście starszych punktów widzenia, jedenaście odmiennych od siebie okrzyków bojowych, jedenaście domagających się uwagi głosów – wszystkie warianty wspólnej historii – wykształcenie własnego punktu widzenia, okrzyku bojowego i głosu staje się kwestią przetrwania. W tym scenariuszu nie może być mowy o neutralnym gruncie.

Dom, który był nie tylko chlubą dla posiadaczy, lecz także źródłem wstydu, w 2005 roku został dotkliwie doświadczony przez Huragan Katrina. Rodzina bez domu, bez stworzonego przez siebie świata, została zmuszona do poszukiwania miejsca do życia w innych częściach kraju.

Kilka słów o wrażeniach

Sarah M. Broom opowiada historię swojej rodziny w sposób bardzo wyważony. Spokojna narracja i czułe podejście do tematu sprawiają, że książkę czyta się niespiesznie, delektując się treścią i skupiając się na drobiazgach codzienności.

Jesteśmy właścicielami rzeczy, które do nas należą, bez względu na to, czy się do nich przyznajemy, czy nie. Można by powiedzieć, że gdy dom runął, coś się we mnie otworzyło. Jak powiedziała znajoma inżynierka, szczeliny pozwalają rozładować od wewnątrz ciśnienie i nacisk. Domy stanowią naszą podporę, podtrzymują nas. Bez tego fizycznego wsparcia stajemy się domem, który sam musi się podtrzymywać. Teraz sama byłam domem.

Żółty Dom to nie tylko historia rodziny. To również portret miasta, ze wszystkimi zaletami, wadami i ciemnymi zaułkami. To gdzie mieszkałeś, w jakiej dzielnicy, do jakiej szkoły chodziłeś, określało człowieka i stygmatyzowało. Sarah M. Broom opisuje Nowy Orlean nie tylko oczami mieszkanki, także dziennikarki i pracowniczki ratusza odpowiedzialnej za pisanie „dzienników” burmistrza.

Książka została napisana emocjami i zszyta szczerymi wyznaniami. To nie jest pamiętnik niewprawnej w sztuce pisarskiej autorki. To jest bardzo dojrzała opowieść doskonałej obserwatorki, która uchwyciła detale różnych obszarów życia. Świetna autobiografia, będąca również powieścią o rodzinnych korzeniach i więzach oraz tożsamości. Polecam!

Ilekroć ktoś spytał mnie, skąd pochodzę, a ja mówiłam, że z Nowego Orleanu, pojawiało się kolejne pytanie: „Byłaś tam wtedy?”. „Nie”, odpowiadałam zawsze. „Ale moja rodzina tam wtedy była”. Zaczęłam odbierać tę nieobecność, to, że nie było mnie w Nowym Orleanie podczas huraganu – na subtelnej emocjonalnej częstotliwości – jako porażkę, teraz to widzę.Nie używam już słowa „dom”, bo nie czułam, żebym go miała. Jak mogłam wiedzieć, co ono oznacza? Dom się rozpadł, ja się rozpadłam.

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć