Benjamin Franklin
4 / 5.00 (liczba ocen: 110136) Ilość stron (szacowana): 650

Benjamin Franklin
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 49.28
wciąż za drogo?
57.60 złpremium: 38.40 zł Lub 38.40 zł
49.28 zł Lub 44.35 zł
49.92 zł
64.00 zł
64.00 zł Lub 57.60 zł
49.25 zł
52.69 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wciągająca biografia jednego z najwybitniejszych polityków i najbardziej wszechstronnych myślicieli w historii

Benjamin Franklin był nie tylko jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, lecz również prawdziwym człowiekiem renesansu, który pod wieloma względami wyprzedził swój czas. Był genialnym naukowcem, wynalazcą, przedsiębiorcą, dyplomatą, pisarzem, strategiem i jednym z najwybitniejszych myślicieli politycznych w historii.

Osobowość tego skutecznego polityka i ciekawego świata twórcy inspiruje dzisiaj tak samo, jak dwa wieki temu. Jego historia uczy, jak prowadzić życie praktyczne, a jednocześnie uduchowione, jak osiągnąć osobisty sukces i służyć społeczeństwu.

Walter Isaacson, autor bestsellerowych biografii Leonarda da Vinci i Stevea Jobsa, kreśli fascynujący portret Benjamina Franklina myśliciela i polityka, który stworzył podwaliny tożsamości narodowej Amerykanów i został wzorem dla przyszłych pokoleń.

Benjamin Franklin od Walter Isaacson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Człowiek jest niekiedy hojniejszy, gdy ma niewiele pieniędzy, niż wówczas, gdy ma ich wiele.
Gdy prawda ma uczciwe warunki, zawsze zatryumfuje nad fałszem.
Benjamin Franklin – jeden z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych, polityk, dyplomata, wynalazca, uczony, filozof, biznesmen. A może po prostu zwykły drukarz, jak zwykł był się przedstawiać przez całe swoje życie?

Z tymi kwestiami i z życiorysem Franklina zmierzył się Walter Isaacson, dziennikarz, były redaktor naczelny magazynu Time, pisarz. Uznawany za jednego z najlepszych współczesnych biografów. Autor którego książki stają się bestsellerami jeszcze przed premierą. Właśnie on spróbował dać odpowiedź kim jest postać znana – niektórym wyłącznie – ze studolarowego banknotu.

Książka Isascsona skonstruowana jest wedle zasad klasycznej budowy biografii. Szesnaście rozdziałów w swoich tytułach przybliża nam miejsce i przedział czasowy o jakich opowiadają, a także krótki, często jednowyrazowy opis ówczesnej – osobistej czy też społecznej – pozycji Franklina. Od Czeladnika, poprzez Polityka, Buntownika – swoją drogą to dość ciekawe i oryginalne następstwo – aż po Mędrca.

Klasycznie i chronologicznie poprowadzona narracja, opowiedziana jest jednak w sposób niezwykle atrakcyjny. Pięćset stron książki czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, a wszystkie wymienione wcześniej aktywności Benjamina Franklina potraktowane są w sposób równie wyczerpujący. Dzieło wieńczy prawie osiemdziesiąt stron załączników: przypisów, wykazów źródeł ale i spis postaci, kalendarium oraz – rzecz oryginalna – przelicznik walut i ich siły nabywczej.

Isaackson przywołuje w przedmowie fakt, iż warto poznać biografię i postać Benjamina Franklina gdyż pozwala to zastanowić się – cytując dosłowną frazę z książki – „nad fundamentalną kwestią: jak prowadzić życie użyteczne, cnotliwe, wartościowe i moralne”. Książka w oryginalnym wydaniu ukazała się w roku 2003. Po niemal dwóch dekadach ta deklaracja staje się jeszcze bardziej aktualna.

Rzeczywiście, sięgnijmy po biografię tej sztandarowej postaci historii Ameryki. Nie tylko z powodów podanych przez autora, ale także dlatego, że to solidna, wyczerpująca, a przede wszystkim bardzo dobra książka.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów, z czego każdy opisuje inny okres z życia Franklina, co pozwala lepiej przedstawić historię tego sławnego polityka. Ogrom pracy, jaki Walter Isaacson wykonał, aby zebrać wszystkie zawarte tutaj informacje robi duże wrażenie. Książka nie ma bynajmniej charakteru encyklopedycznego - autor bardzo przystępnie, jasno i ciekawie opisuje życia Franklina i przedstawia wiele ciekawostek na jego temat. Bardzo podobało mi się to, że Walter Isaacson pokazuje, jaka to była naprawdę osoba, ze wszystkimi zaletami i wadami. Nie ocenia, jedynie przedstawia fakty i próbuje pokazać wpływ Franklina na otaczających go ludzi, jak i samo kształtowanie się Stanów Zjednoczonych.

Walter Isaacson często cytuje bardzo wiele różnych tekstów Franklina, począwszy od jego pierwszych prób pisarskich do gazety, przez listy, a kończąc na autobiografii. Ta ostatnia na pewno szczególnie była przydatna przy pisaniu tej biografii. Te wszystkie cytowane teksty pozwalają jeszcze lepiej poznać jakim człowiekiem był Franklin, jak zmieniały się jego poglądy, jak angażował się w politykę, ale również jakim był mężem, ojcem, czy dziadkiem. Książka Waltera Isaacsona daje niesamowitą możliwość poznania tego sławnego polityka, ale również jest po części opowieścią o narodzinach Stanów Zjednoczonych i burzliwej historii, jaka do tego doprowadziła.

Poprzednie trzy książki Waltera Isaacsona wydało w Polsce Wydawnictwo Insignis i to w dwóch wersjach - w miękkiej oprawie i twardej z obwolutą. Dlatego byłem ciekawy jak wydawnictwo Zysk wyda Benjamina Franklina i niecierpliwością wyczekiwałem na książkę. Niestety, książki różnią się formatem, ale nie liczyłem, że będą wydane tak samo. Jednak samo wydanie Benjamina Franklina, pomimo miękkiej oprawy, bardzo przypadło mi do gustu - zdecydowanie lepiej leży w ręce niż np. Leonardo da Vinci w miękkiej oprawie, a sam grzbiet podczas czytania nie zniszczył prawie wcale.

Biografia Benjamina Franklina to druga książka Waltera Isaacsona, którą miałem okazję przeczytać i kolejny raz jestem pod wrażeniem. Autor bardzo ciekawym językiem i z wieloma szczegółami opisuje życie jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Ponad trzysta lat od urodzenia Benjamina Franklina wciąż jawi się on jako jeden z najbardziej znanych i ukochanych ojców założycieli. Pomimo swojego miejsca w panteonie bohaterów narodowych, Franklin wyjątkowo wydaje się być zapamiętany jako człowiek przystępny - taki, który bardziej niż ktokolwiek inny potrafiłby dziś nawiązać z kimś rozmowę, a nawet znaleźć się w domu we współczesnym społeczeństwie. Być może dzieje się tak dlatego, że Franklin był wiecznie zaciekawiony i rozbrajająco szczery, nigdy nie ukrywał przed sobą ani przed potomstwem swoich pasji ani niedyskrecji. Był lubiany, towarzyski, kokieteryjny nawet w podeszłym wieku, ale należał do najbardziej intelektualnych ludzi w swoim wieku i najwyraźniej potrafił odnieść sukces w każdym przedsięwzięciu, którego się podjął.

Benjamin Franklin autorstwa Waltera Isaacsona to jedna z bardziej konsekwentnych z biografii tego człowieka, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku dekad. przejrzyście napisana, dokładna i życzliwa opowieść o życiu Franklina, która szczególnie rzuca światło na jego młodość, temat, o którym napisano znacznie mniej niż wydarzenia z jego późniejszych lat. Książka jest kroniką odnoszącego sukcesy redaktora i biznesmena, który przeszedł na emeryturę w wieku około czterdziestu lat i spędził pozostałe cztery dekady swojego niezwykle długiego (jak na swój wiek) życia jako bardzo wpływowego polityka, dyplomaty i naukowca.

Trzeba przyznać, że osoby dobrze zaznajomione z Franklinem niekoniecznie uznają relację Isaacsona za zawierającą tyle nowych informacji. Autor udowadnia niezwykłą znajomość tematu, przypominając czytelnikom w całym tekście, że ten człowiek, którego pamiętamy z dowcipów i pożytecznych wynalazków, był jednocześnie człowiekiem o prawdziwym znaczeniu w historii Ameryki. Jednak pomimo wszystkich szczegółów, Isaacson, podobnie jak wielu przed nim, nie może do końca złamać twardej skorupy mieszanego ego i rozwiązać tego ożywionego Franklina i podać spójnego powodu, dla którego człowiek, który tak wiele z siebie dał tak wielu, dał tak mało dla własnej rodziny. Praktycznie oddzielony od własnej żony przez większość swojego życia, najwyraźniej zignorował jej prośby o wizytę nawet w jej ostatnich latach, kiedy była w złym stanie zdrowia. Co bardziej znane, istnieje rozłam, który miał z własnym synem, gubernatorem New Jersey Williamem Franklinem, który sprzeciwiał się mu w kwestii niepodległości Ameryki. Pomimo szczerych prób Williama zakopania siekiery po wojnie, Benjamin najwyraźniej nigdy mu nie wybaczył tego wykroczenia. Prawdę mówiąc, wiele z życia osobistego Franklina pozostaje zagadką, jego skłonność do niezliczonych znajomości, ale kilka głębokich przyjaźni podsumowanych elokwentnie przez Isaacsona w jednym zdaniu: Odwiedzał wiele przedpokojów, ale niewiele wewnętrznych komnat. (str. 487)

Prawdziwą wartość pisma Isaassona, z historiograficznego punktu widzenia, można znaleźć w jego rozszerzonej konkluzji. Umieszcza w nim Franklina w kontekście tego, jak był postrzegany w swoim czasie i przez kolejne pokolenia Amerykanów. Oceniając Franklina jako bohatera, symbol, mędrca, a nawet puentę od jego czasów do dnia dzisiejszego, Isaacson pozwala nam docenić Franklina jako złożonego człowieka o ciągłym znaczeniu. Benjamin Franklin to wszechstronny wysiłek i solidny wkład w temat, który jest jednym z najlepiej zbadanych, ale być może najmniej naprawdę zrozumiałych w historii Ameryki.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Reading My Love
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć