ebook Germanofil. Władysław Studnicki. Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą
3.81 / 5.00 (liczba ocen: 90)

Germanofil. Władysław Studnicki. Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 31.23
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
31.23 zł Lub 28.11 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
39.90 zł
31.28 zł
32.12 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Najbardziej niepoprawna politycznie polska biografia z okresu II wojny światowej! Historia „czołowego polskiego germanofila”, który chciał sojuszu z III Rzeszą, skazanego w PRL-u na zapomnienie.

Władysław Studnicki był politycznym prorokiem. W najdrobniejszych szczegółach przewidział klęskę 1939 roku w wojnie z Niemcami, sowiecki cios w plecy i zdradę aliantów. Bezskutecznie apelował do ministra Becka o przyjęcie oferty III Rzeszy i wspólny marsz przeciwko Związkowi Sowieckiemu.
Podczas II wojny światowej żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. Niemcy uwięzili go na Pawiaku.
„Czołowy polski germanofil”, jak sam się nazywał, był krytykiem AK. Sprzeciwiał się zamachom, sabotażom i akcji „Burza”, gdyż działania te kosztowały Polaków mnóstwo krwi, a korzystali na nich wyłącznie Sowieci. Powstanie warszawskie uważał za koszmarny błąd i narodowe nieszczęście.
Dla komunistów Studnicki był „wrogiem ludu” i „faszystą”. Skazali go na zapomnienie. Piotr Zychowicz przywraca należne mu miejsce w historii. Germanofil przedstawia dramat i niejednoznaczne losy tej postaci. To najbardziej niepoprawna politycznie polska biografia z okresu II wojny światowej.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego bestseller „Pakt Ribbentrop–Beck” (REBIS 2012) wywołał nieustającą dyskusję, czy we wrześniu 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. W „Obłędzie ’44” (REBIS 2013) uznał akcję „Burza”, a zwłaszcza Powstanie Warszawskie, za zbiorowe samobójstwo popełnione w interesie Stalina. W „Opcji niemieckiej” (REBIS 2014) ukazał sylwetki polskich „kandydatów na Quislingów”, a w „Pakcie Piłsudski–Lenin” (REBIS 2015) oskarżył elity II RP o ocalenie bolszewizmu. Cykl „Opowieści niepoprawnych politycznie” – „Żydzi i Sowieci” (REBIS 2016), „Niemcy” (REBIS 2017) oraz „Żydzi 2” (REBIS 2018) – Piotr Zychowicz poświęcił zaś narodom i państwom mającym największy wpływ na nasze dzieje. W 2018 r. REBIS wydał jego wstrząsające „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych”.

Germanofil. Władysław Studnicki. Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą od Piotr Zychowicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W swojej najnowszej książce Piotr Zychowicz przypomina osobę Władysława Studnickiego, polityka – jak jasno wskazuje to tytuł biografii – germanofila, postać zapomnianą przez historię, a w zasadzie skazaną na zapomnienie.

Kolejny raz Piotr Zychowicz bierze na tapetę temat „niepoprawny”. Muszę powiedzieć, że bezkompromisowość decyzji co do kolejnych publikacji tego autora warta jest docenienia. Trzeba również pochwalić chęć przybliżenia szerszemu gronu czytelników Władysława Studnickiego, którego antagoniści ze wszystkich stron politycznej sceny, skutecznie zepchnęli w mrok zapomnienia. Lubię takie książki, które zasiewają intelektualny ferment i zmuszają do myślenia. Cenię również sięganie po tematy spoza mainstreamowego obiegu. To niewątpliwe zalety tej publikacji.

Piotr Zychowicz kilkakrotnie wspomina, że starał się obiektywnie nakreślić portret swojego bohatera. Rzeczywiście, nie ukrywał kwestii trudnych, otwarcie pisał o wadach. Jednak pomimo to nie udało mu się ukryć zbyt mocnego – w moim odczuciu – emocjonalnego zaangażowania się po stronie Władysława Studnickiego. Za gorliwie usprawiedliwiał negatywne aspekty życia polityka, jednocześnie wyolbrzymiając zalety jego osoby i doniosłość poglądów. Oczywiście, niewątpliwe jest że należy Studnickiemu oddać należne mu miejsce na kartach dziejów, ale brak umiaru w tym działaniu może tylko zaszkodzić.

Przeszkadzało mi również czarno-białe postrzeganie historii, przemilczenia i uproszczenia, które sprzyjały uzasadnieniom koncepcji Studnickiego. Wprawdzie zwiększały one atrakcyjność ujęcia tematu, ale działo się to ze szkodą dla historycznej wartości publikacji. A ja jednak bardziej cenię krytyczne niż apologiczne podejście do historii. Poglądy Władysława Studnickiego były rzeczywiście oryginalne i ciekawe. Ich realizacja być może mogła skierować parowóz dziejów na inne tory. Jednak polityka ocenia się za skuteczność, a tu Studnickiemu można wystawić tylko ocenę niedostateczną, na którą zresztą wielce sobie zapracował.

Nie przekonał mnie również Piotr Zychowicz do politycznego programu Władysława Studnickiego. Oddać należy temu politykowi, że znakomicie przewidywał bieg dziejów, jako umysł analityczny był wzorem niedoścignionym. Jednak proponowane przez niego rozwiązania zmian zaliczyć należy w większości do fantazji, które nie miały szans się ziścić. Co nie zmienia faktu, że postać Studnickiego i jego poglądy warte są dokładniejszego poznania oraz zasługują na rzeczową i merytoryczną dyskusję. A Germanofil właśnie taką dyskusję – miejmy nadzieje że skutecznie – inauguruje.Po książkę Piotra Zychowicza już tylko z tego powodu warto więc sięgnąć.

Ocena: 3/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć