ebook Saturnin
3.81 / 5.00 (liczba ocen: 3299)

Saturnin
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo SQN
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 25.99
Audiobook - najniższa cena: 29.90
wciąż za drogo?
37.19 złpremium: 20.00 zł Lub 20.00 zł
29.90 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
35.99 zł
39.99 zł Lub 35.99 zł
25.99 zł
32.89 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

"Jestem błyszczącym, jasnym wężem i sunę przez poszycie. Głęboko we mnie tkwi gorące miejsce, które pulsuje w rytm lasu. Kiedyś miałem twarz i imię".

Przez błąd na bilecie kilkuletni Satek wierzy, że autobus, którym jeździ do szkoły w Radziejowie, zahacza o tajemniczą krainę. To tam, jak podejrzewa chłopiec, zazwyczaj przebywa jego milczący, skryty dziadek.

Dwadzieścia lat później Saturnin mieszka w Warszawie, pracuje jako sprzedawca i trzyma się z dala od tajemniczych krain. Pewnego dnia dziadek znika i Saturnin musi wrócić w rodzinne strony. Wspólnie z matką rusza jego śladem i coraz głębiej zapuszcza się w przeszłość. To, co odkryje, zburzy jego świat.

"Saturnin" to intymna, choć skomponowana na wiele głosów opowieść, w której marzenia potrafią łamać kości, muzyka jest silniejsza niż wojna, a mama daje w nagrodę półtora kilograma słońca. Zmarli otrzymują tu głos, a prawdziwe postaci z życia autora doświadczają rzeczy, których nie dane im było zakosztować poza tą książką.

Saturnin od Jakub Małecki możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Życie to krótki czas pomiędzy jedną a drugą szarością, który każdy próbuje nasycić znaczeniem, bo im bliżej drugiej szarości, tym trudniej się pogodzić z tego znaczenia dudniącym brakiem.
Wszystko przez ten codzienny pęd. Nic się nie dzieje, a jednocześnie na nic nie ma czasu.
Młodość rzadko myśli o starości, a starość o młodości bardzo często.
Saturnin to dziwne imię dla chłopca. Być może kiedyś było w modzie, ale w drugiej połowie XX wieku wydaje się dziwaczne. Bohatera zdrobniale więc nazywają Satek. Ma lat trzydzieści, mieszka w Warszawie i pracuje jako przedstawiciel handlowy. Z czasami dzieciństwa łączy się jego wspomnienie, że droga do szkoły i ze szkoły ma różną długość. Było to spowodowane błędem na bilecie. Saturnin wyobrażał sobie, że gdzieś tam kryje się inny świat.

Wyobrażał sobie wówczas, że to tam właśnie znika jego milczący i jakby nieobecny dziadek. Z czasem przestał się tym zajmować. Wybierając życie w wielkim mieście, w pewnym sensie ucieka od problemów swojego dzieciństwa. Od dziwnego dziadka, od matki, która samotnie go wychowywała. od ojca, którego nic nie obchodziło. Życie w Warszawie jest może nudne, ale uwalnia go od całego bagażu własnych problemów i rodzinnej historii. Jednak pewnego dnia musi stawić czoła przeszłości.

Nie jesteśmy odpowiedzialni za wybory, których dokonywali nasi przodkowie, ale musimy pogodzić się z tym, że ich decyzje czasami wpływają na nasze życie. Ta niełatwa prawda dociera do bohatera powoli. Gdy pewnego dnia dziadek znika, a wraz z nim samochód matki, Saturnin wraca do rodzinnej wsi i rozpoczyna poszukiwania dziadka. W raz z matką rusza jego śladem i jednocześnie zagłębia się w przeszłość. Zastanawia się nad własnym dzieciństwem i młodością, próbuje zrozumieć ojca i dziadka. Powieść jest bardzo kameralną w gruncie rzeczy opowieścią. Mówi o tym, co było, ale też o tym, co być mogło.

Jakub Małecki to autor młodego pokolenia wychowanego już i wykształconego w wolnej Polsce. Swą karierę literacką zaczynał od opowiadań publikowanych w “Nowej Fantastyce”. Dziś jest już autorem kilku interesujących powieści.

Ocena: 6/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Podczas pisania opinii o książkach kieruję się trzema zasadami: ma być poprawnie językowo (na ile potrafię), ma być bez spojlerów (bo nie ma nic gorszego) i – najważniejsze – ma być szczerze. W tym ostatnim zawiera się wszystko, w co przez ponad trzy lata staram się ubierać publikowane teksty. Przyznam, że czuję wewnętrzny spokój, ponieważ nigdy nie napisałam dobrze o książce, której wyraźnie nie poczułam. Obrywało się nawet moim ulubionym pisarzom i pisarkom, gdy ich kolejna powieść przepływała gdzieś obok literackiej części mojego serca, nie zahaczając o nie nawet o milimetr. Zdarza się. Nie ma co obrażać się na siebie.

Jednak czasami wcale nie chodzi o to, że coś się nie udało. Czasami po prostu dociera do mnie, że pisarz zaczyna się powtarzać. Że nie odkrywam w jego powieściach niczego nowego. Jest dobrze, bo to dobry pisarz, ale już mnie nie zaskakuje. Wciąż pięknie operuje słowem, wciąż potrafi pisać emocjonalnie, wciąż nie mówi niczego wprost, wymagając ode mnie myślenia. Ale jednocześnie wywołuje wrażenie, że ciągle czytam o tym samym, że każda książka ma tego samego bohatera tylko imię się zmienia, że poruszane są wciąż te same wątki. I tak właśnie jest w przypadku Saturnina Jakuba Małeckiego, który wciąż mnie porusza, którego wciąż z chęcią czytam, a jednak coraz częściej zamiast cytować piękne fragmenty z jego książek, cytuję Marylę Rodowicz. „Ale to już było…”.

Odkrycie Jakuba Małeckiego dla czytelników chcących sięgnąć po nieco bardziej wyrafinowaną literaturę może stanowić czytelnicze święto. Młody, zdolny, wrażliwy, pięknie operujący językiem, w dodatku nasz, polski, nie jakiś tam zagraniczny. Wydawałoby się, że Jakub Małecki ma wszystko, by z powieści na powieść być bliżej wejścia do panteonu najlepszych. (Sądząc po recenzjach, w niektórych prywatnych panteonach już się rozsiadł). Mój osobisty panteon był dla niego otwarty i właściwie otworzył sobie do niego drzwi Rdzą, jednak po Horyzoncie naszły mnie pewne wątpliwości, a jego najnowsza powieść spowodowała, że wymieniłam zamki.

Saturnin powtarza schemat – wszyscy bohaterowie mają traumy, są nieporadni i samotni. Próbują kochać, ale coś im nie wychodzi. I zawsze tkwią w nich historie na miarę napisania powieści. Saturnin jest trzydziestoletnim singlem, którego codzienność jest nijaka. Właściwie trudno byłoby napisać o nim coś ciekawego, gdyby nie fakt, że posiada rodzinę, a ta – dotychczas ukrywaną historię. I tak zaczyna się podróż czytelnika z Warszawy do Kwilna. Tam, wśród wspomnień, chorób i traum zaczyna wychodzić na powierzchnię prawda o życiu dziadka, ojca i matki Saturnina. Mamy wojnę, mamy depresję, mamy miłość. Wypisz, wymaluj Horyzont.

Nie można odebrać Małeckiemu umiejętności. Nie odważyłabym się nazwać jego powieści złymi. Potrafię się nimi zachwycać, bowiem często oszałamiają mnie pod względem językowym (z Saturnina na zawsze zapamiętam lody, które dla bohatera były jak „półtora kilograma słońca”). Potrafię dostrzec emocje, napawać się nimi i pisać o Małeckim ciepło, bo to nie jest autor nijaki, przypadkowy. Jednak nie potrafię ukryć rozczarowania, jakim jest wciąż ta sama historia. Wierzę, że pisarz wyjdzie poza ramy, które sobie narzucił, spojrzy na świat szerzej i dostrzeże, że można pisać o wojnie, ale nie trzeba pisać tego wciąż tak samo.

Ocena: 4+/6
©Spadło mi z regała
Historia utkana z łez, lęku, niewypowiedzianych słów, bólu i miłości. Jakub Małecki jak mało kto opowiada, ciekawi i urzeka. W jego powieściach każdy znajdzie coś dla siebie. Co znalazłam tym razem?

Na kolejną książkę Jakuba Małeckiego czekałam z tak wielką niecierpliwością, że gdy wzięłam ją do ręki już wiedziałam, że się boję. Czego? Tego, że za szybko się skończy. Tak było, chociaż dawkowałam sobie kolejne strony. Tym razem Jakub Małecki zabiera czytelnika w bardzo intymną podróż.

Kiedy pewnego dnia znika Tadeusz, dziadek Saturnina, ten nie ma wyjścia i musi powrócić w rodzinne strony. Razem z matką, córką Tadeusza, Hanną, starają się odkryć powód zniknięcia, ale przede wszystkim odnaleźć staruszka. Zamknięty w sobie Tadeusz dźwiga ciężar tajemnicy, po prostu musiał zniknąć. Poszukiwania dziadka sprawiają, że Saturnin musi zmierzyć się z historią rodziny, ale nie tylko tą odległą, znaną z opowieści, których nikt mu nie opowiedział. Jego własna historia, życie jego rodziców to sprawa, która ciąży tak samo jak rozmyta przeszłość Markiewiczów.

Opowieść Małeckiego pozwala odkryć jak ważna jest rodzina oraz wzajemna szczerość. Niewypowiedziane słowa, tajemnice i ból gromadzone przez lata, sprawiają, że życie staje się nieznośne. Sprawiają, że rodzina to przykry obowiązek, że nic nie jest tak jak powinno. Proste i piękne przesłanie, jakie wyczytałam na kartach powieści utwierdza mnie, że w przekonaniu, że Jakub Małecki to pisarz, którego warto czytać, polecać, a później znowu czytać.

Ocena: 6/6
©Idę czytać
Archipelag skrępowanych losów ich i naszych, zmęczonych, obolałych, zmęczonych i zamęczonych i ta rzeka o poranku, wrześniowa Bzura w gęstej mgle...
Jestem bliżej, niż dalej..
Jestem Tadek.
Dwa kroki dalej jest świat, którego już nie ma. Jest pusty zeszyt, polski Wrzesień i bezmiar cierpienia. Jest też cisza, która zawsze ma coś do powiedzenia.
Jestem bliżej, niż dalej...
I jest Irena.
W szarości, w cierpieniu, w wegetowaniu gorszym, niż najgorszy koszmar, w płatkach śniegu spadających na zmarznięte powieki jest czas, który się nie kończy, nie ma uczuć, nie ma radości, nie ma też miłości.
Jestem bliżej, niż dalej...
I jest Wąż kochający Irenę.
Koniec to nowy początek, otwarty rozdział, głowa pełna liter, myśli, wspomnień. Książka, historia, opowieść, podróż bez początku i bez końca. Znacznie głębsza, niż staw, którego już nie ma i niż Bzura, która unosi nad sobą duchy walczącego polskiego żołnierza.

Ocena: 6/6
©Żółta karteczka
Obiektywizm? Ups.

Kiedy zaczynam pisać o powieściach Jakuba Małeckiego, to od razu moje myśli kierują się w stronę uogólnień. Jak to dobrze czyta mi się jego książki i jak imponuje mi jego wrażliwość odbijająca się w opisanych historiach. Poznawanie ich jest podobne do napełniania szuflad moich emocji, które na koniec wypełnione są po brzegi. Przyznaję, że nie jestem obiektywna. Nie potrafię krytycznie ocenić twórczości tego autora. Dlatego opisując wrażenia z wysłuchania Saturnina skupię się na tym, co podobało mi się najbardziej i najsilniej zadziałało.

Kilka słów o wersji audiobooka

Zanim będzie o wrażeniach dotyczących treści i jej mocy rażenia, to kilka słów o audiobooku. Saturninowi użyczyło głosów czterech doskonałych lektorów – Maciej Stuhr, Marta Markowicz, Piotr Grabowski i Marta Wągrocka. Ten czterogłos, będący odpowiedzią na skomponowaną przez autora narrację, doskonale sprawdził się w wersji audio. Dzięki temu słuchacz nie ma problemów z wędrowaniem śladami rodzinnej historii i odkrywania jej tajemnic.

Kilka słów o fabule

Napisać kto jest bohaterem powieści wcale nie jest tak prosto, bo oprócz tytułowego Saturnina, zdrobniale nazywanego Satkiem, powieść opowiada losy jego rodziców i dziadka. To snucie opowieści i powrót do przeszłości rozpoczyna się w momencie zaginięcia dziadka, kiedy spanikowana mama dzwoni po pomoc do syna.

Saturnin jest byłym trójboistą, mieszka w Warszawie i pracuje jako handlowiec. Jedzie w rodzinne strony, żeby pomóc odnaleźć dziadka. Ten powrót staje się przyczynkiem do wejrzenia w głąb historii i wejście na ścieżki życia wydeptane przez członków rodziny.

Kilka słów o wrażeniach

W Saturninie jest to, co bardzo lubię poznawać – rodzinne historie. Podglądając życie innych, odkrywam scenariusze jakie napisał los, a te opisane przez Jakuba Małeckiego są swojskie i realne. Fabuła najnowszej powieści pokazuje, że los człowieka i ścieżka życia jest wypadkową historii innych ludzi, którzy w nim zagościli, bądź byli lokatorami przez dłuższą chwilę.

Że nie oszukasz tego w żaden sposób. Wynikami sportowymi, wynikami w pracy, drogim autem, drogim ubraniem. Nie uciekniesz w dalekie kraje, bo to czeka na ciebie w każdym dalekim kraju. Nie uciekniesz na środek oceanu, bo na środku oceanu znajdziesz właśnie to. Uciekniesz alkoholem, używkami, ale tylko na jakiś czas, a to coś będzie czekać wściekłe i kiedy tylko się ockniesz, zacznie w furii szarpać pazurami i będzie jeszcze gorzej, niż było. Najlepiej nie uciekać.

Bardzo spodobał mi się w Saturninie motyw korespondencji. Potraktowałam go bardzo emocjonalnie, ponieważ sama mam setkę listów od mojej przyjaciółki, z którą kontakt przez wiele lat polegał na wymianie zapisanych zwierzeń.

Najnowsza powieść Jakuba Małeckiego ma swoją niepowtarzalną aurę, intymność i pokazuje bardzo ciekawe ludzkie historie. „Zmarli otrzymują tu głos, a prawdziwe postaci z życia autora doświadczają rzeczy, których nie dane im było zakosztować poza tą książką”.

Wiele pięknych chwil można przeżyć z tą książką. Nadal pozostaję fanką prozy autora i wypatruję kolejnej powieści.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Nowiutka powieść Małeckiego nie wnosi do młodej prozy polskiej nic szczególnie nowego, ale fragmenty poświęcone II wojnie światowej są warte uwagi i wybijają się ponad średnią. Widać, że pisarz włożył w nie kawał serca.

W Satur­ni­nie bitwa nad Bzu­rą uka­za­na jest mniej wię­cej tak, jak Water­loo u Sten­dha­la — z punk­tu widze­nia ran­ne­go leżą­ce­go w jakimś rowie. Nie ma boha­ter­skie­go tonu, nie ma roz­ma­chu, jest bło­to i smród gni­ją­cych w żoł­nier­skich butach stóp. Jak mawia mój kole­ga — bdb!

Tyle, że to nie jest powieść histo­rycz­na. Nar­ra­cja pro­wa­dzo­na jest z punk­tu widze­nia czło­wie­ka dość nie­cie­ka­we­go, gru­be­go nie­udacz­ni­ka, z któ­rym raczej trud­no tak cał­kiem sym­pa­ty­zo­wać, a woj­na sta­no­wi tę część prze­szło­ści rodzi­ny, do któ­rej boha­ter musi dotrzeć. Jest to zatem powieść pęk­nię­ta — część zna­ko­mi­ta, część taka sobie. I też poskła­da­na z dobrze nam już zna­nych klo­cusz­ków: pol­ska wieś na zadu­piu, bida i depre­cha, gdzieś w tym wszyst­kim echa reali­zmu magicz­ne­go i poszu­ki­wa­nie toż­sa­mo­ści. I pamięć o tym, jak za woj­ny sąsie­dzi spa­li­li się w cha­łu­pie.

Z Małec­kim kło­pot mam taki, że nie mogę myśleć o nim ina­czej niż o spraw­nym rze­mieśl­ni­ku. Mało u nie­go wła­snej, nie­po­wta­rzal­nej kon­wen­cji, a dużo wpły­wów i klisz (pisa­łem o tym kie­dyś przy oka­zji Dygo­tu). Ale z dru­giej stro­ny, to są aku­rat takie kon­wen­cje i kli­sze, któ­re lubię. Ktoś powie, że za dużo łza­we­go sen­ty­men­ta­li­zmu? Mi jesz­cze ten poziom pasu­je, daw­ka do prze­łknię­cia. Ktoś powie, że Małec­ki naczy­tał się Twar­do­cha i stąd nowy klo­cu­szek w jego ukła­dan­ce, taka trans­cen­den­tal­na nar­ra­cja z inne­go świa­ta? No tak, są twar­do­chi­zmy, ale je rów­nież lubię. Dołą­cze­nie do powie­ści frag­men­tu epi­sto­lar­ne­go też jest kon­wen­cją spraw­dzo­ną i już przez powieść zuży­tą, ale u Małec­kie­go wyglą­da to raczej jak wyko­na­ny z gra­cją ukłon dla pisa­rzy XIX-wiecznych. Nie maru­dzę.

Koniec koń­ców, Satur­nin jest książ­ką o pamię­ci. Prze­wrot­ka pole­ga na tym, że jest to pamięć wyobra­żo­na. Opo­wieść o dziad­ku — tajem­ni­czym mści­cie­lu, wyko­nu­ją­cym samo­wol­nie wyro­ki na Niem­cach, jest czy­stą fan­ta­zją. Ale też jest to zmy­śle­nie zako­twi­czo­ne w praw­dzi­wej histo­rii pry­wat­nej, rodzin­nej, do któ­rej pisarz dopi­sał tyl­ko wer­sję alter­na­tyw­ną.

Dobre rze­mio­sło, spra­wi­ło mi przy­jem­ność.

Ocena: 3+/6

PS. Z nowy­mi pły­ta­mi było w tym roku dość cięż­ko. Jakoś wyróż­niał się na plus ambientowo-eksperymentalny album Fran­cu­za Renau­da Gabrie­la Pio­na. Dobry pro­gram do czy­ta­nia ksią­żek.
©Literatura sautée
Saturnin to najnowsza książka Jakuba Małeckiego. Muszę przyznać, że czekałam na nią z niecierpliwością, ponieważ bardzo sobie cenię prozę tego autora. W Saturninie Małecki wraca na wieś. Zbliża się klimatem do Rdzy, opowiada znów o wojnie. Co najlepszego w tej książce, znajduje się na samym końcu, do którego poprowadzą nas wyjątkowi bohaterzy. Jaką książką jest Saturnin i czy perełka, którą autor umieścił na samym końcu, warta jest tej przeprawy?

Saturnin – tam, gdzie skrywają się rodzinne tajemnice

Tytułowy Saturnin to główny bohater najnowszej książki Jakuba Małeckiego. Mieszka w Warszawie i wiedzie spokojne, choć nie do końca udane życie. A jednak lubi swoją codzienną rutynę – powtarzanie tych samych czynności – każdego dnia, o tej samej porze. Jest przedstawicielem handlowym, zdecydowanie zbyt często odwiedza półkę ze słodyczami i podkochuje się w aptekarce. Nie ma jednak ani odwagi, by wyznać jej swoje uczucia, ani motywacji, by kupić o jednego batonika mniej. Bo przecież głupio iść do kasy z jednym pomidorem, prawda? Trzeba jeszcze coś dobrać, a wtedy wybór zazwyczaj pada na paczkę ciastek. Albo dwie.
Jest gruby, choć kiedyś dźwigał ciężary, ma trzydzieści lat i nadal nie wie, skąd wzięło się jego imię. Niby wyjątkowe, ale z drugiej strony idiotyczne, dziwne, obce. W pewien sposób stygmatyzujące. Mieszka z daleka od swojej rodziny i jej tajemnic. Nawet go to cieszy i napawa pewnego rodzaju spokojem… ale pewnego dnia dowiaduje się, że musi wrócić.

Tajemnicza kraina w przeszłości

Telefon od matki wywraca świat Saturnina do góry nogami. Dziadek zniknął, nie wrócił do domu. Satek nie zastanawia się długo – bierze urlop na żądanie, wsiada w samochód i jedzie do rodzinnego domu. Razem z matką ruszają na poszukiwania Tadeusza. Dokąd udał się dziewięćdziesięciolatek? Co łączy go z mężczyzną, po którym imię odziedziczył Saturnin?

Jako mały chłopiec przez błąd na bilecie Satek wierzył, że autobus, którym jeździł do szkoły w Radziejowie, zahaczał o tajemniczą krainę. To właśnie tam miał przebywać jego skryty i milczący dziadek. Jakie tajemnice skrywał Tadeusz pod swą grubą i napiętą skórą? Saturnin nie wie jeszcze, że powrót w rodzinne strony zmieni go na zawsze.

Historia rodzinna

Tym razem autor wziął pod lupę rodzinną historię i postanowił przedstawić ją swoim czytelnikom. Z tym, że zrobił to trochę na opak. Małecki nie śmiał podjąć próby wcielenia się w rodzinnego biografa. Zamiast tego postawił na kreatywność i przedstawił czytelnikom alternatywną historię swojej rodziny. Wrócił tym samym na polską wieś i przeniósł się z powrotem w wojenne czasy.
Saturnin pokazuje, że wojna naznacza człowieka na całe życie. To powieść, która podczas czytania wbija w fotel, zapiera dech w piersiach. Kartki dosłownie przelatywały mi przez palce i nim się obejrzałam, czytałam już ostatnie zdanie.

Perełką, która czeka na czytelnika na samym końcu książki, jest posłowie autora. Bez niego ta książka nie byłaby tak dobra. Bez tego krótkiego wytłumaczenia się i wyjaśnienia.

Ocena: 4+/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć