ebook O czasie i wodzie
3.91 / 5.00 (liczba ocen: 41)

O czasie i wodzie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.40
wciąż za drogo?
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
32.00 zł Lub 28.80 zł
32.00 zł Lub 28.80 zł
22.40 zł
24.59 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)

Rozpisana na wiele głosów książka – łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej. Czuła i intymna, wciąga nas w życie prywatne autora, by pokazać piękno otaczającego nas świata, który ginie na naszych oczach.

Czas to przeszłość, ale i przyszłość, w której będziemy żyli w pamięci naszych dzieci i wnuków. Woda – topniejące islandzkie i himalajskie lodowce, coraz bardziej zakwaszone oceany. Chcąc zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej relacji z naturą, autor proponuje nowy język, taki, który przemówi wreszcie do naszej wyobraźni i uczuć. Wciąga nas więc w czułą, intymną opowieść – pisze o swojej babci, pionierce turystyki lodowcowej, która w 1947 roku z samolotu obserwowała erupcję wulkanu Hekla, o dziadku, który operował wynalazcę bomby jądrowej, o wuju, który uratował od wyginięcia pewien gatunek krokodyli, i o swojej córce, która – jeśli dożyje wieku prababci – będzie mogła znać ludzi żyjących łącznie w ciągu 260 lat. Cytuje islandzkich poetów, rozmawia z bliskimi, ale też z biologami, klimatologami i z Dalajlamą. Zastanawia się nad korelacją staroislandzkiego mitu o Auðhumli, krowie ze szronu dającej początek wszelkiemu stworzeniu, z kultem świętych krów u podnóży Himalajów. Z morza tych niezwykłych opowieści wyłania się obraz pięknego, ginącego na naszych oczach świata – świata, który wciąż jeszcze możemy ocalić.

O czasie i wodzie od Andri Snar Magnason możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wiemy, że klimat się ociepla, topnieją lodowce, masowo wymierają gatunki, podnosi się poziom mórz. Wiemy co nas czeka, tak samo jak wiemy co należy, zrobić by uniknąć nadciągającej katastrofy ekologicznej. Naukowcy i ekolodzy od lat alarmują, ostrzegają, że jeśli nic nie zrobimy jeszcze w XXI wieku nastąpią nieodwracalne zmiany klimatyczne, a my z tą wiedzą nie robimy zupełnie nic.

Andri Snær Magnason w swoich poetyckich esejach O czasie i wodzie, opowiada nie tylko o tytułowym czasie i wodzie, traktuje też o słowach, które tworzą świat, o sposobie w jakim mówimy o środowisku i ocaleniu go przed zagładą. Mówi o słowach, które powinny objaśniać nam rzeczywistość, poruszać, zmuszać do podjęcia działania, a zamiast tego zawisają bezradnie w powietrzu, niezdolne do wyrażania czegokolwiek, nie oddziaływają na nas w żaden sposób.

Islandczyk proponuje spojrzenie na problem z nieco innej perspektywy. Osadza problem katastrofy ekologicznej w bardzo osobistym kontekście opowiadając jak zmiany klimatyczne i nasze działania wpłyną na ludzi, ale na tych nam najbliższych. Pragnie abyśmy zadali sobie pytanie, czy chcemy, aby nasze wnuki mówiły o nas, że "byliśmy pokoleniem, które żyło w raju i go zniszczyło?" Zdaniem autora najważniejszym, by zrozumieć problem w szerszej skali, są nasze osobiste doświadczenia. Dlatego też Magnason swoją opowieść rozpoczyna od wspomnień rodzinnych, historii dziadków, którzy jako jedni z pierwszych eksplorowali islandzkie lodowce, przekonani, że lodowe czapy to trwały element tamtego krajobrazu. Czas pokazał jak bardzo się mylili. Pisarz odkrywa przed nami nieznany obraz Islandii, kraju mierzącym się z problemem degradacji przyrody wywołanej m.in. przez elektrownie i huty aluminium.

Magnason przybliża nam zmiany jakie dotknęły Islandię, przygląda się współczesnym Chinom, zniszczeniom flory i fauny na Karaibach, ale wciąż powraca do Islandii. Opowieść o rujnowaniu jego ojczyzny staje się opowieść o zniszczeniach całej planety i kierunku jaki obraliśmy jako ludzkość. Pragniemy dobrobytu, wygody, gromadząc i konsumując znacznie więcej niż powinniśmy. "Nasze nawyki konsumpcyjne to wybuchy wulkanów, a nasze pragnienia to trzęsienia ziemi. Trendy modowe wywierają większy wpływ na środowisko niż ruchy płyt tektonicznych."

Jeśli nasze czasy czymś się wyróżniają, o jest to walka o słowa, prymat w definiowaniu świata i gospodarki, w przekazywaniu informacji i ubieraniu ich w słowa. Walka o decydowanie, w jaki sposób opisywać świat. Słowa tworzą rzeczywistość, najważniejsze to panować nad nimi i nad mediami, które je dystrybuują.

Pisarz ostrzega, ale daje nadzieję, przekonując, że człowiek wciąż mimo wszystko jest jedyną istotą, która może zatrzymać swój destrukcyjny wpływ na planetę. Właśnie dlatego tak ważne miejsce w książce Magnasona zajmuje rodzina, ludzie których pragniemy chronić i otoczenie w którym razem egzystujemy. Istotny jest tutaj czas, który w esejach powraca jak bumerang, jako przeszłość, pamięć o tym co było, ale również czas w kontekście przyszłości i tego jak szybko postępują zmiany klimatyczne.

O czasie i wodzie to ważna i bardzo dobra książka o tym jak postrzegamy rzeczywistość,o tym że aby objąć rozumem globalne problemy potrzebujemy nowego języka, aby opisać świat, który pędzi ku zagładzie. To opowieść o tym, że wszystko co robimy w naszym życiu jest ważne, że każdego dnia tworzymy przyszłość. Kształtujemy jutro ludzi których znamy, których kochamy.
Ziemia potrafi zaspokoić potrzeby wszystkich, ale nie naszej chciwości, dlatego szanujmy ją i dbajmy o nią.

Ocena: 6/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć