ebook Olimpijki
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 87)

Olimpijki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 21.54
wciąż za drogo?
-35% 21.54 złpremium: 12.92 zł Lub 12.92 zł
27.64 zł Lub 24.88 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
21.54 zł
27.39 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Daniela Walkowiak, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rzymie, w ostatniej chwili dotarła na linię startu, bo polska ekipa odjechała z wioski olimpijskiej bez niej. Na tych samych zawodach Jarosława Jóźwiakowska, mająca jedynie sto sześćdziesiąt siedem centymetrów wzrostu, wywalczyła srebrny medal w skoku wzwyż. Po latach mówi, że skakała charakterem, nie możliwościami fizycznymi. Ewa Kłobukowska, złota medalistka igrzysk w Tokio, z telewizyjnych wiadomości dowiedziała się, że uległa kontuzji i nie pojedzie na zawody do Montrealu.

„Olimpijki” to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich.

Olimpijki od Anna Sulińska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Rok 2020 miał być rokiem olimpijskim. Najlepszą porą na wydanie takiej właśnie książki. Igrzyska wprawdzie przełożono (a w gruncie rzeczy nie wiadomo czy w ogóle się odbędą), ale i bez tego kontekstu po reportaż Anny Sulińskiej sięgnąć zdecydowanie trzeba.

Emocjonujemy się sportową realizacją, cieszymy z sukcesów sportowców którym kibicujemy, łatwo (trzeba to powiedzieć: zbyt łatwo) potrafimy również uderzyć pryncypialną krytyką, w wypadku niepowodzenia. Mało kto zadaje sobie jednak trud zastanowienia się nad kulisami zwycięstw i porażek, rzetelnego przeanalizowania przyczyn takiego, a nie innego wyniku.

Książka Anny Sulińskiej opowiada o czasach PRL-u, okresie kiedy sport – i cały świat też – wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Siermiężna socjalistyczna rzeczywistość dawała się we znaki także mistrzom sportu, a jeszcze bardziej mistrzyniom. Autorka ciekawie dobrała bohaterki swojej książki (szkoda, że nie wszystkie z przeprowadzonych rozmów, trafiły do publikacji). Mamy wśród nich wielkie gwiazdy, ale i zawodniczki, które mimo olimpijskiego sukcesu, zniknęły dość szybko z horyzontu opinii publicznej – ot chociażby z racji uprawniania mniej popularnej i eksponowanej na co dzień dyscypliny.

Anna Sulińska nie zamyka opisanych przez siebie historii w wąskich ramach olimpijskich wydarzeń. Pokazuje także, a może przede wszystkim, właśnie owe – wspomniane przeze mnie wcześniej – składowe części sportowego rezultatu. Czytelnik ma możliwość dokładnego poznania nie tylko kariery, ale i osobistych losów sportsmenek. Co najbardziej uderza w książce, to fakt, że nawet sportu – który był jednym z propagandowych filarów ówczesnego reżimu – nie ominął kontrast pomiędzy zapewnieniami o zaletach „ustroju powszechnej szczęśliwości”, a codziennością pełną zakłamania, prywaty i dyskryminacji.

Świetnie wybrany i znakomicie zrealizowany temat. Trzeba przyklasnąć idei przypomnienia sylwetek znaczących, niejednokrotnie wręcz wybitnych postaci polskiego sportu. A może Anna Sulińska pomyśli kiedyś o kontynuacji?

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć