ebook Zakłamane życie dorosłych
3.68 / 5.00 (liczba ocen: 4522)

Zakłamane życie dorosłych
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 21.00
Audiobook - najniższa cena: 27.90
wciąż za drogo?
-35% 21.00 złpremium: 12.60 zł Lub 12.60 zł
-11% 24.90 zł
28.00 zł Lub 25.20 zł
35.00 zł Lub 31.50 zł
-23% 26.90 zł
29.79 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Najnowsza powieść uwielbianej na całym świecie autorki! Opowieść o losach dziewczynki z dobrego domu i Neapolu, który ma dwie twarze – wytworną i proletariacką. Która z nich będzie bliższa dorastającej Giovannie? I czy dziewczyna koniecznie musi opowiedzieć się po którejś ze stron?

Giovanna dorasta w szczęśliwej inteligenckiej rodzinie w Neapolu. Dziewczynka coraz bardziej zaczyna się interesować swoim pochodzeniem i dalszą rodziną, z którą rodzice nie utrzymują kontaktu. Do tej pory tylko słyszała o istnieniu siostry ojca, Vittorii. Początkowo niechętni pomysłowi odnowienia kontaktu rodzice ulegają Giovannie i dziewczynka spotyka się z ciotką. Prowadzi to do zaskakujących odkryć. Kiedy w miarę dorastania Giovanna coraz bardziej przypomina zrzędliwą krewną, jak twierdzi jej ojciec, inaczej spogląda na siebie i otaczający ją świat. Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi szczęśliwą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym i drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo tak na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.

„W tej książce, w której prawda jest naprzemiennie ujawniana i ukrywana, a postacie budzą w równym stopniu miłość i nienawiść, głos Ferrante jest jednocześnie uspokajający, niepokojący, hipnotyzujący” – „La Stampa”.

Zakłamane życie dorosłych od Elena Ferrante możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Trzeba się bać nawet wtedy, gdy nie ma powodu. Strach pobudza do czujności.
Kłamstwo kłamstwem pogania: dorośli zabraniają dzieciom kłamać, ale sami sobie folgują.
Kilka słów o fabule

O czym jest Zakłamane życie dorosłych? Dokładnie o tym, na co wskazuje tytuł powieści. W kotle rodzinnych burz, żyje Giovanna, młoda dziewczyna próbująca zobaczyć w swojej twarzy prawdę. Kim jest? Do kogo jest podobna? Czyja krew płynie w jej żyłach karmiąc poszukujące ciało? Dawno zapomniana, a raczej ukrywana i demonizowana ciotka pojawia się w życiu dziewczyny. Dzięki niej odkrywa inną rzeczywistość, inny Neapol. Fasada sztuczności i wytworności opada, a w jej miejsce pojawia się obraz bez aktorskich kreacji i trywialnej codzienności. To nowe spojrzenie na rodzinę, przyjaciół i miasto, obudzi w Giovannie chęć poszukiwania nowej siebie.

Kilka słów o wrażeniach

Jeśli czytaliście tetralogię Genialna przyjaciółka i przypadła Wam do gustu, to jest spore prawdopodobieństwo, że przy Zakłamanym życiu dorosłych będziecie się również dobrze bawić. Elena Ferrante powraca w progi rodziny, ale przede wszystkim świat nastolatków, w ich najburzliwszym okresie niewiedzy, buntu, chęci poznawania i doświadczania nowego, fascynacji i przyjaźni. Każdy z nas pamięta jaki to był niełatwy czas, kiedy większość wiedzy czerpało się z przeżyć koleżanek i kolegów, smakowania życia, a czasami skoków do płytkiej wody na główkę.

Elena Ferrante świetnie odnajduje się w takim środowisku, w rewirach okupywanych przez nastolatków, serwując dodatkowo wyjątkowy włoski klimat.

W tej powieści nie ma nic zaskakującego, ani nowatorskiego. Uważam, że jest fajną odskocznią od trudnych tematów i dającą chwile zapomnienia. Jeśli tylko czytelnik lubi opowieści o nastolatkach, z całym wachlarzem ich dylematów oraz, w tym przypadku, dorosłych, którzy nie ułatwiają im życia i nie zapewniają spokojnej przystani do popełniania własnych błędów, to ta powieść będzie dobrym wyborem.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Jeśli przyjąć, że życie jest drogą a Hemingway miał rację mówiąc o znakach, tych kilka z podróży Giovanny składają się na jedną z lepszych historii (nie) miłosnych jakiej dane mi było doświadczyć.

Warto zerknąć