ebook Zibi czyli Boniek
0 / 5.00 (liczba ocen: 0) Ilość stron (szacowana): 752

Zibi czyli Boniek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 30.80
wciąż za drogo?
37.20 złpremium: 24.00 zł Lub 24.00 zł
-23% 30.80 zł Lub 27.72 zł
40.01 zł Lub 36.01 zł
30.78 zł
32.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)
Inne proponowane

Nie pękał przed nikim. Bezczelny, prowokator, nie do zatrzymania. Biegająca kontrowersja. Uwielbiał szokować. Po meczu ze Związkiem Radzieckim w 1982 w Hiszpanii, wystąpił w studio w koszulce CCCP, czym wzbudził narodową dyskusję. Dla jednych był zbawcą, dla drugich rudą małpą. Zawsze budził i budzi namiętności. Zrobił zawrotną karierę, bo miał talent od Boga i charakter, którego brakowało innym geniuszom z jego pokolenia. Był pyszny, albo po prostu znał swoją wartość. Jego ulubiony tekst: Juve zagrał cztery finały strzelił w nich pięć goli, z czego pan Zbyszek trzy, a jedna padła z karnego na mnie Życie potoczyło mu się tak, jak sobie wymarzył Z Zawiszy Bydgoszcz trafił do Widzewa Łódź, a następnie do Juventusu Turyn i Romy. Grywał jako pomocnik, napastnik, a także jako libero!

Kiedyś patron Juve Gianni Agnelli powiedział o Bońku: Bello di notte - Piękny nocą, bo rozstrzygał najważniejsze mecze świata w światłach jupiterów. Z Michelem Platinim stworzył jeden z najbardziej znaczących duetów w historii piłki nożnej.

Boniek zagrał na trzech Mundialach w 1978, 1982 i 1986. Na tym pierwszym pokazał się światu, na drugim był jednym z największych piłkarzy globu, a w cieniu znaleźli się Maradona, Platini i Zico.

Co zrobił ze swoim życiem po karierze boiskowej? - na to pytanie również znajdziecie odpowiedź w fascynującej biografii, na której potrzeby autor przewertował tysiące artykułów i spotkał się z kilkudziesięcioma osobami na całym świecie, którzy byli przy nim w różnych etapach jego życia. "Zibi" - piłkarz, trener, biznesmen, prezes PZPN.

Zibi czyli Boniek od Roman Kołtoń możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nie jest Zbigniew Boniek osobą, którą łatwo polubić. Sam nie specjalnie za nim przepadam. Nie można jednak nie doceniać tego co – jako piłkarz i działacz – uczynił dla polskiego i światowego futbolu. I w związku z tym trudno przejść obojętnie wobec książki, której jest bohaterem.

Autor w posłowiu wspomina, że Boniek dość obojętnie odnosił się do powstania książki. Może być to prawdą, bowiem obserwując aktywność aktualnego Prezesa PZPN w mediach społecznościowych łatwo zauważyć, że opinię innych ma w … głębokim poważaniu. Na pewno jednak przyjaźń jaka łączy Kołtonia i Bońka (z którą autor się notabene nie kryje) sprawiła, że bohater biografii przynajmniej nie przeszkadzał w jej powstaniu, a owocem kilkuletniej pracy stała się potężna, osiemset stronicowa księga.

Ta przyjaźń, wbrew obawom nie zaszkodziła treści książki. Zibi czyli Boniek nie jest laurką, Kołtoń nie omija bowiem tematów dla Bońka niewygodnych i nie unika krytyki, kiedy uważa ją za potrzebną. Trzeba Romanowi Kołtoniowi oddać także szacunek za ogrom wykonanej pracy, a przede wszystkim za dotarcie do tak wielu rozmówców, którzy z Bońkiem zetknęli się w trakcie jego kariery. To właśnie na ich głosach oparta jest w znacznym stopniu narracja.

Wypowiedzi samego Bońka jest w książce niewiele. Opowieść tworzą wspomnienia innych, poparte cytatami z mediów. Rozczarowanie może dopaść osoby oczekujące pikantnego tekstu. W osiemdziesięciu procentach książka jest kroniką sportowego życia Bońka. Kroniką zawierającą opisy i statystyczne szczegóły meczów, w których brał udział. Nie tylko istotnych, ale także tych mieszczących się na marginesach sportowej historii. Oczywiście gdzie jest to możliwe, Kołtoń ubarwia treść anegdotami, mało znanymi szczegółami, bogato zarysowanym tłem wydarzeń.

Opinie o Zibi czyli Boniek będą zapewne różnić się tak jak oceny postaci samego Bońka. Ja osobiście książkę Romana Kołtonia oceniam wysoko. Podziw budzi szczegółowość i kompletność ujęcia tematu. Pozytywnie zaskakuje lekkość lektury – kilkaset stron „łyka się” niezwykle szybko. Spodobało mi się również usytuowanie się autora raczej w roli moderatora niż komentatora forsującego swoje opinie i przemyślenia.

Książka kompletna, atrakcyjna i rzetelna. Mocno polecam.

Ocena: 5/6

©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć