ebook Zagadka Cloomber
3.54 / 5.00 (liczba ocen: 512)

Zagadka Cloomber
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 10.00
Audiobook - najniższa cena: 17.33
12.08 złpremium: 7.79 zł Lub 7.79 zł
10.00 zł Lub 9.00 zł
12.99 zł
12.99 zł
12.99 zł Lub 11.69 zł
10.18 zł
11.58 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Zaniedbane domostwo na odludziu to miejsce, które jak żadne inne potrafi pobudzić wyobraźnię.
Opuszczoną posiadłość, Cloomber Hall, zamieszkuje ekscentryczny generał John Berthier Heatherstone. Mężczyzna od początku czegoś się boi, stroni od towarzystwa, nocami w domu nie gasną światła. Wszystko wskazuje na to, że jego lęki wiążą się z wydarzeniami z przeszłości, sięgając czasów, w których Heatherstone odbywał służbę wojenną w Indiach. Z niewiadomych przyczyn lęki generała osiągają swoją kulminację piątego października. Wiele wskazuje na to, że mężczyzna jest prześladowany.
Tę niezwykłą historię, w której pojawiają się m.in. kapłani buddyjscy, spisuje John Fothergill West, narzeczony córki Johna.

Powieść, wydana w 1888 roku, przenosi w klimatyczną epokę wiktoriańską, a nastrojowość i elegancja łączą się tu z atmosferą tajemnicy oraz poczuciem zagrożenia. Interesującą część utworu stanowi tekst poruszający zagadnienia związane z okultyzmem i wiedzą znaną tylko nielicznym.

Arthur Conan Doyle (1859-1930) – szkocki pisarz, lekarz, entuzjasta spirytyzmu. Zdobył sławę jako autor powieści detektywistycznych o przygodach Sherlocka Holmesa. Mniej znana część twórczości Doyle’a to opowiadania i nowele grozy, a także romanse czy powieści historyczne (to właśnie twórczość historyczną uznawał za swe prawdziwe powołanie artystyczne). Część jego utworów doczekała adaptacji filmowych. Doyle aktywnie angażował się w politykę (przede wszystkim w sprawy brytyjsko-afrykańskie); za tę działalność otrzymał tytuł szlachecki. Autor przygód Sherlocka Holmesa pojawia się także w kulturze masowej – pisarz stał się bohaterem kilku powieści, serialu, a nawet mangi i anime.

Zagadka Cloomber od Arthur Conan Doyle możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Książka liczy niewiele ponad 150 stron i jest oszczędna w słowach, czyta się ją szybko, a narastająca tajemnica i dziwne wydarzenia tylko to potęgują. Autor dobrze dawkuje grozę, ujawniając w trakcie powieści kolejne szczegóły historii z życia generała, ale cała tajemnica zostaje wyjawiona dopiero na sam koniec książki. Z tego właśnie powodu nie mogę nic na ten temat napisać, aby nie zepsuć komuś przyjemności z lektury, ponieważ sam byłem zaskoczony rozwiązaniem. Mogę zdradzić jedynie tyle, że cała tajemnica i prześladowania generała mają związek z jego służbą w Indiach. Dodatkowy rozdział zamieszczony na końcu książki, autorstwa syna generała, rzuca więcej światła na tę kwestię i dobrze uzupełnia całą historię. Co prawda współcześnie trudno, aby opisywana w powieści groza mogła kogoś przerazić, choć jest kilka ciekawych momentów, to nie przeszkadza to w żaden sposób w trakcie lektury.

John Fothergill, będący narratorem opowieści, pragnie przedstawić wydarzenia jak najwierniej, bez wyolbrzymiania i upiększania, a kwestie rodzinne opisuje jedynie wtedy, kiedy są ważne w kontekście opisywanej historii. Dlatego nie znajdziemy tutaj rozbudowanych kreacji bohaterów, jak i ich wzajemnych relacji, a wątek miłosny jest w zasadzie tylko zasygnalizowany. Może to dziwić, ale warto pamiętać, że jest to relacja z tamtych przerażających wydarzeń, która ma być jak najwierniejsza prawdzie, co moim zdaniem wyszło całej powieści na plus.

Zagadka Cloomber jest to krótka, ale ciekawa powieść grozy Arthura Conana Doyle'a opowiadająca o losach generała Heatherstone'a, którego dręczy jakaś niewyjaśniona obawa i lęk przed osobami o smagłej cerze. Nie jest to najlepsza powieść autora, ale miło spędziłem z nią czas.

Ocena: 3+/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć