ebook Dorośli
3.68 / 5.00 (liczba ocen: 1802)

Dorośli
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 17.94
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
-7% 17.94 zł
22.66 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Inne proponowane

Opowieść o nadszarpniętych więzach rodzinnych, zazdrości, poszukiwaniu siebie, a przede wszystkim o wstydzie, który wynika z braku miłości. „Wydaje się, że to przyjemna książka o paru dniach wakacji […], ale już po kilku stronach przekonujemy się, że ta miła rodzinna historia przeistacza się niemalże w thriller, który zmierza ku katastrofie” – „Dagens Nyheter”

Ida jest bezdzietną architektką, wciąż czuje się młodo, ale jednak dostrzega już pierwsze oznaki nadchodzącego wieku średniego. Macierzyństwo to ważny dla niej temat: rozważa je, chociaż nie ma stałego partnera. Tymczasem są wakacje, upalna pogoda, a przed nią wyjazd do domu nad fiordem, w którym wraz z rodzicami, młodszą siostrą i innymi bliskimi będą świętować 60. piąte urodziny mamy. Piękna sceneria, w której można odpocząć i zastanowić się nad swoim życiem i przyszłością – a może nie?

„Aubert wspaniale oddaje sposób traktowania bezdzietnych singielek w średnim wieku oraz ból, który swoimi pytaniami i sugestiami wyrządzają im rodzice i rodzeństwo, które się «ustatkowało». Czterdziestoletnia bohaterka musi spać w swoim dawnym dziecięcym pokoju, podczas gdy siostra ze swoim partnerem zajmują sypialnię rodziców. Jest współwłaścicielką wakacyjnego domu, ale właśnie młodsza siostra go urządza i maluje fasadę na inny kolor, bo przecież to ona ma rodzinę i spędza tu więcej czasu. Pomimo wielu zniewag, które ją spotykają, Ida nie chce odwetu, a raczej pragnie odsłonić wszystkie karty i wreszcie otwarcie porozmawiać o problemach, z którymi jej rodzina boryka się od dawna” – „Svenska Dagbladet”

„Autorka w krótkiej książce zmieściła tyle treści, ile inni pisarze rozpisują na kilka tomów. Skoncentrowana, gorzka dawka prawdy o egoizmie, który wykrzywia perspektywę i niszczy wszystko, co znajduje się na jego drodze” – Agnieszka Kalus, „Czytam, bo lubię”

„Marie Aubert idealnie opisuje uczucia, o których nie wypada mówić” – „Aftonbladet”

„Nostalgiczny domek nad jeziorem staje się przestrzenią konfrontacji marzeń okresu dzieciństwa z dorosłym życiem, w który mnie znalazły one swojego miejsca. Wszystkie oczy skierowane są na Idę i jej niefortunne próby okiełznania rzeczywistości. Odwróćmy na chwilę wzrok: skupmy się na jej siostrze, bo to cierpienie Marthe wybrzmiewa w «Dorosłych» najgłośniej” – Karolina Kurando, „BOOKS SILENCE”

Dorośli od Marie Aubert możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Cienka, nie znaczy gorsza

Bardzo lubię grube, obszerne powieści. Tak samo lubię te cienkie, krótkie, mocno skondensowane. Tylko wtedy nieobszerna powieść będzie interesująca, gdy autor napisze ją „w punkt”, bez zbędnych wątków, akapitów, czy nawet wyrazów. Czytelnik siada, zaczyna czytać i od razu, od pierwszej strony, splata swój czas z zapisaną historią.

Lubimy skandynawskich autorów

Marie Aubert debiutowała zbiorem opowiadań, który trafił na norweskie listy bestsellerów. Dorośli to pierwsza powieść w dorobku pisarki. Jest krótka, jest esencjonalna i treściwa. Można w niej dostrzec kunszt pisania świetnych krótkich form.

Kim są tytułowi dorośli?

Ida to dojrzała, bezdzietna architektka. Jej młodsza siostra Marthe jest mężatką i ma szansę na bycie kobietą jaką Idzie prawdopodobnie nigdy nie będzie dane być. Akcja powieści skupia się na kilku dniach spędzonych w rodzinnym gronie, kiedy siostry świętują z rodzicami urodziny ich mamy. Łagodny klimat i sielankowość szybko tracą pozytywny wydźwięk i zmieniają się w psychologiczną wojnę.

Co znajdziemy w Dorosłych?

Dorośli mają w sobie wszystko to co lubię i cenię w literaturze. Pokazują życie w całej palecie barw oraz wachlarzu uczuć i emocji. Autorka przedstawia różne punkty widzenia, przygląda się trudnym zagadnieniom z każdej strony. W końcu oklepane powiedzenie: „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” jest naprawdę bardzo życiowe i idealnie pasuje do fabuły Dorosłych.

Tak naprawdę w powieści Marie Aubert nie ma niczego odkrywczego. Nie rewolucjonizuje postrzegania singielek, ani nie tłumaczy rodzinnych relacji biorąc pod lupę zachowania rodziców w stosunku do dzieci i interakcji pomiędzy rodzeństwem. Jednak autorka nie powiela klisz, nie kopiuje. Napisała powieść, która momentami boli, bardzo realistycznie przedstawiając rozterki bohaterów i ich zmagania z własnymi demonami. Wydawałoby się, że Ida jest bohaterką, która gra pierwsze skrzypce i jest motorem fabuły. Nie, tutaj każdy ma coś do powiedzenia, dlatego „Dorośli” są tak ciekawą powieścią.

Słowem podsumowania

Jeśli napiszę, że Dorośli to doskonały przykład skoncentrowanej skandynawskiej prozy, to będziecie zainteresowani?

Życiowa, bezpardonowa, trafiająca celnie w czułe punkty ludzkich słabości. Bardzo mi się podobała.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Życie zaczyna się tam, gdzie słychać trzask zamykanych drzwi. Nie znajdziesz go w księdze gości ani cudzym przepisie na życie bowiem najważniejsze jest to co niezapisane. Niby nic (nowego) a jednak coś.

Warto zerknąć