ebook Prawiek i inne czasy
3.95 / 5.00 (liczba ocen: 6981)

Prawiek i inne czasy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 22.87
Audiobook - najniższa cena: 32.64
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
31.12 zł Lub 28.01 zł
35.91 zł Lub 32.32 zł
39.90 zł
39.90 zł
-17% 27.94 zł
30.94 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Prawiek i inne czasy to wielokrotnie nagradzana powieść naszej wspaniałej noblistki, Olgi Tokarczuk. Książka zachwyciła wielu czytelników na całym świecie, doczekała się także adaptacji teatralnej. Pod względem artystycznym i fabularnym, to pozycja niezwykła, która od otwarcia pierwszej strony urzeka czytelnika i do samego końca ekscytuje.

Prawiek jest niewielką wsią, która umiejscowiona jest w centralnej Polsce. W tym miejscu sprawy codzienne splatają się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W Prawieku, w przeciągu wielu lat XX wieku, zamieszkiwało kilka wielopokoleniowych rodzin, których sportretowane losy ułożyły się w niebanalną i uniwersalną opowieść o człowieku, jego losie. O zwykłym życiu i jego przemijaniu.

Prawiek i inne czasy to doskonała powieść dla tych, którzy chcieliby rozpocząć czytelniczą przygodę z powieściami noblistki. Kiedy tylko zdecydujesz się zajrzeć do tego e-booka, natychmiast zapragniesz mieć i znać inne książki Olgi Tokarczuk. To proza zachwycająca i niesamowita.  

Rekomendacje: 

Z jednej strony to przypowieść o skomplikowanych ludzkich losach. Ale też jest to powieść psychologiczna. Olga Tokarczuk jest erudytką. Jedną z wielkich i jedną ostatnich. Czytanie tej książki to wielka przygoda także w wymiarze intelektualnym. - Autorski przewodnik kulturalny

Prawiek i inne czasy od Olga Tokarczuk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2023. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Bóg zakochał się w człowieku bez wzajemności.
Człowiek jest istotą głupią, która musi się uczyć.
Najpierw są tuż obok, niezdecydowanie, onieśmieleni wytęsknioną bliskością, a potem wpadają w siebie i się w sobie gubią.
Ludzie marzą i mylą marzenia z tym, co uważają za rzeczywistość.
Każdy człowiek sądzi naiwnie, że świat narodził się wraz z nim, i dlatego cierpi, kiedy w chwili, gdy ulatuje z niego życie, musi zostawić wszechświat niedokończony.
To brajl sprawił, że dobrnęłam do końca. Najbardziej bolały mnie momenty, w których przebijała się dobra opowieść bez całej tej kulturystyki zagmatwania i nadintelektu. Chłonęłam te drobinki żałując, że jest ich tak niewiele. Zastanawiałam się, czy tzw. literatura wyższa to taka, która krzywdzi po prostu dobrą fabułę i zwyczajnie estetyczny język?... I choć zawsze na koniec pada czego nie rozumiem, to jednak gdzieś głęboko mam przeświadczenie, że sztuka nie musi być ponad siły swym dobrem. To zdecydowanie nie moja bajka, jak również nie ulubiona autorka.



Ocena: 3+/6 czytaj więcej
©Opowiedziane.pl
Powieść Olgi Tokarczuk Prawiek i inne czasy po raz pierwszy została wydana w 1996 roku. Rok później książka rozpoczęła międzynarodową karierę autorki. Zdobyła wiele nagród i została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Stała się też istotnym sukcesem komercyjnym. Olga Tokarczuk została nie tylko znaną polską autorką, ale też stała się rozpoznawalną pisarką za granicą. Czytelnik współczesny, skuszony do lektury informacją o nagrodzie Nobla dla autorki, chyba powinien właśnie od tej książki zacząć.

Prawiek i inne czasy to dość niezwykły projekt literacki. Prawiek, fikcyjna wieś w centrum Polski nie przypadkiem kojarzy się z Lipcami Reymontowskimi. Fabuła powieści obejmuje czasy od I Wojny Światowej, aż do lat osiemdziesiątych XX wieku i przedstawia losy trzech pokoleń. A więc saga przedstawiająca losy ludzkie w wymiarze podobnym jak “Noce i dnie”. Konotacje literackie w tej powieści – parafrazując Heinricha Bölla – nie są celowe, ani przypadkowe, są po prostu nieuniknione. W pewnym sensie ta powieść staje się zbiorowym portretem ludzi żyjących na polskiej prowincji w dwudziestym wieku.

Wielkie wydarzenia, przełomowe punkty historii, nie są w tej książce niczym więcej, jak tylko tłem. Opowieść snuje się w wymiarze jednostkowym, ludzkim i osobistym. Losy postaci z rodzin Boskich i Niebieskich, kolejnych trzech pokoleń, są z jednej strony metaforą ludzkich losów, lecz z drugiej mają wymiar osobisty i bardzo realny. Choć Tokarczuk odwołuje się do klasyki literatury polskiej, swoją konstrukcję buduje całkiem inaczej, w pewnym sensie w opozycji do tego, co znamy.

Od kiedy pamiętam, chciałam napisać książkę taką jak ta. Stworzyć i opisać świat. Jest to historia świata, który jak wszystko, co żywe, rodzi się, rozwija i umiera.

A zatem mit? Czy to właśnie mit stanął u podstaw fabuły Prawieku? Z jednej strony to przypowieść o skomplikowanych ludzkich losach. Ale też jest to powieść psychologiczna. Olga Tokarczuk jest erudytką. Jedną z wielkich i jedną ostatnich. Czytanie tej książki to wielka przygoda także w wymiarze intelektualnym.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć