ebook Świrus
3.63 / 5.00 (liczba ocen: 85)

Świrus
ebook: mobi (kindle), epub (ipad), pdf

E-book - najniższa cena: 18.90
Audiobook - najniższa cena: 18.90
18.90 zł
20.85 zł Lub 18.77 zł
37.90 złpremium: 22.74 zł Lub 22.74 zł
37.90 zł 10 zł na konto
37.91 zł Lub 34.12 zł
18.95 zł
28.36 zł
32.22 zł
32.58 zł
34.50 zł
37.90 zł
37.90 zł
Inne proponowane

Janek Paprocki cudem przeżywa katastrofę budowlaną. Gdy budzi się z amnezją w szpitalu, oświadcza, że kogoś zabił. Wskazuje miejsce ukrycia zwłok i broni. Mariański rusza z dochodzeniem.
Zuza Lewandowska przyjmuje Paprockiego jako swojego klienta. Wkrótce wychodzą na jaw kolejne tajemnice, a Lewandowska stara się odkryć prawdę i odnaleźć sens w chaotycznych zeznaniach Janka. Gdy w sprawę zaczyna mieszać się sekretarz partii – Wiśniewski, oraz warszawski gangster – Turski, sytuacja komplikuje się z dnia na dzień coraz bardziej.

Jakie znaczenie ma w tym wszystkim zniknięcie ulubionego płockiego lekarza? Czy zaginione przed laty kosztowności w jakikolwiek sposób wiążą się ze sprawą? Czy zamknięty w zakładzie psychiatrycznym Paprocki odzyska pamięć zanim będzie za późno na rozwiązanie zagadki?
Niespodziewane zwroty akcji doprowadzą Zuzę Lewandowską do finału, którego nikt się nie spodziewa!

Świrus od Jacek Ostrowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Mecenas Zuza Lewandowska i jej krnąbrny charakterek wciąż są w doskonałej formie. Czwarta część kryminalnej Serii z papugą spodoba się zwłaszcza tym, którzy lubią psychologiczną rozkminkę.

Tym razem Zuza Lewandowska broni oskarżonego Janka Paprockiego, który w wyniku katastrofy budowlanej ma spore problemy z pamięcią. Twierdzi, że kogoś zabił, co natychmiast wykorzystuje kapitan Mariański do swoich niecnych milicyjnych celów. Zagadki będą się mnożyć, a ich rozwiązanie okaże się bardziej skomplikowane, niż by się mogło wydawać.

Zawsze gdy sięgam po prozę Jacka Ostrowskiego, wiem, że będę dobrze się bawić. Choć płocki pisarz nie stroni od poważnych tematów, między wersami jego opowieści łatwo dostrzec celny, ironiczny dowcip, zdrowy dystans do świata i historii oraz literacki luz – w dobrym znaczeniu tego słowa. W Serii z papugą doskonale łączy rozrywkę z ciekawą intrygą, za każdym razem przenosząc nas do pełnego absurdów i dziwacznych postaw obywatelskich PRL-u.

Nie ulega wątpliwości, że Ostrowski jest uważnym obserwatorem ludzkich zachowań, nałogów, ułomności. Łowi je z wyjątkową sprawnością, a potem buduje z nich bohaterów o zdecydowanym charakterze, potrafiących porządnie zaleźć za skórę, ale jednocześnie wciąż spotykających się z ogromną sympatią czytelników. Pierwsze skrzypce, rzecz jasna, grają Zuza i Zgaga, ale i pozostałym postaciom niczego nie brakuje. Nawet te drugoplanowe są na tyle specyficzne, że zapadają w pamięć.

Świrus tematyką nieco różni się od poprzednich części, ale autor zadbał o stałe i wyróżniające serię elementy: komiczne notatki operacyjne kapitana Mariańskiego, rozwrzeszczaną i z uporem maniaka walczącą z systemem papugę Zgagę czy choćby łacińskie sentencje wtrącane raz po raz przez Zuzę. Duży nacisk jednak położył na psychologiczny aspekt ludzkiego postępowania – w interesujący sposób wplótł w fabułę problem traumy i związanej z nią amnezji dysocjacyjnej, dzięki czemu Świrus stał się nie tylko kryminałem, lecz także ciekawym studium człowieka i relacji międzyludzkich.

Tym razem Ostrowski swojej opowieści nie oparł na autentycznych wydarzeniach, delikatnie wspomniał w niej za to o sprawie, która przed laty bardzo płocczan poruszyła, a której on sam poświęcił jedną ze swoich powieści. Jeśli nie czytaliście Ostatniej wizyty, gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę wstrząsającą lekturę. To od niej właśnie zaczęła się moja literacka przyjaźń z piórem Jacka Ostrowskiego.

Świrus to kryminał z ciekawą intrygą, czarnym humorem i solidnym tłem psychologicznym. Wypełniony po brzegi klimatem dawnych lat.

Lektura w sam raz na wakacje!

Ocena: 5/6
©SieCzyta
Szanuj sąsiada swojego, bo możesz mieć gorszego!

Świrus to czwarta książka z Zuzą Lewandowską. Jacek Ostrowski na początek serwuje nam krótką, lecz ciekawą historię Płocka. Lecz nie o historii będzie tu mowa, tylko o wydarzeniach, rozgrywających się w mieście pełnym uroku i klimatu średniowiecza. A tak naprawdę autor opisał historię, która dopiero się wydarzy. Zuza Lewandowska nie byłaby sobą, gdyby nie zajmowała się sprawami trudnymi i zawiłymi. Tym razem przyjdzie bronić jej Janka Paprockiego. Jest on jej pierwszym klientem, który świadomie się pogrąża. Mężczyzna cudem przeżywa katastrofę, w której radziecki Sputnik uderza w kamienicę przez niego zamieszkaną. Pech chciał, że Janek w tym czasie w oczekiwaniu na swoją ukochaną przebywał na balkonie. W wyniku obrażeń dochodzi w jego mózgu do niewyobrażalnych zmian. Można rzec, że Sputnik doprowadził do spustoszenia jego psychiki. Owe zmiany powodują, że przyznaje się do zbrodni. Na domiar złego wskazuje miejsce jej popełnienia oraz ukrycia zwłok.

Kapitan Mariański z radością zaciera rączki i trąbi o kolejnym swoim sukcesie. Jego notatki służbowe pełne błędów ortograficznych nie tylko przyprawiają o zgrozę, lecz śmiech. Nie da się ukryć, że Zuza ma nie lada orzech do zgryzienia. Wszystko sprzysięgło się przeciwko niej. Nie tylko komunistyczna władza, lecz sam oskarżony. Zdaje się, że Mariański zgarnął w tej rozgrywce wszystkie asy. Jak sam przyznaje mamy ofiarę, mamy mordercę i mamy jego przyznanie się do winy. Czego więcej potrzeba? Jednak Mariański nie docenił możliwości Lewandowskiej. Pani mecenas nie z takiego bagna ludzi wyciągała. W drodze jej postępowania oraz życzliwości tajemniczego informatora brakujące kawałki układanki wskakiwały na swoje miejsce tworząc wspólny obraz wydarzeń. I tak wraz z Zuzą będziemy dążyli do oczyszczenia dobrego imienia Janka Paprockiego.

By dociec prawdy, będziemy przemierzać korytarzami zakładu psychiatrycznego oraz archiwów. Będziemy również rozprawiać o dziwnych zdarzeniach, których nie potrafi wyjaśnić nauka. Czy Lewandowska zdoła pomóc swojemu klientowi? Twórczość Pana Jacka Ostrowskiego jest mi bardzo dobrze znana. Chętnie sięgam po każdą jego książkę. Nie tylko historie z Zuzą Lewandowską wywarły na mnie ogromne znaczenie. Lecz warto podkreślić, że ta seria to prawdziwy majstersztyk. I nie dziwi fakt, iż sprzedano prawa do serialu. Seria z Papugą to kryminał, w którym duch PRL-u roztacza się na każdej stronie. Autor fenomenalnie odwzorowuje realia tamtych lat. To, co przykuwa uwagę, to humor oraz kawał dobrego kryminału. Świrus sprawił, że na kilka godzin odpłynąłem od rzeczywistości, przeniosłem się w do czasów PRL. Czyżby to reinkarnacja?! Sięgnijcie po Świrusa i doznajcie tych emocji. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co takiego w tej książce robił Grzegorz Kalinowski, to koniecznie złapcie tę książkę w swoje dłonie. Nie brakuje również naszej ukochanej Zgagi, która była o krok od …. Zresztą, co ja Wam będę zdradzał. Dodam tylko, że Zuza będzie miała nowych lokatorów, którzy sprawią, że zatęskni za Borkowską. Świrus to kolejny dowód na to, że Jacek Ostrowski potrafi wciągnąć czytelnika, w zawiłą sprawę, której finał sprawi, że po naszym policzku popłynie łza. Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje!

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć