ebook Wrocławska Madonna
3.52 / 5.00 (liczba ocen: 137)

Wrocławska Madonna
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - polecana oferta: 15.81
wciąż za drogo?
18.51 złpremium: 11.94 zł Lub 11.94 zł
15.81 zł Lub 14.23 zł
15.92 zł Lub 14.33 zł
19.90 zł
19.90 zł
15.80 zł
16.92 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Inspiracją do napisania powieści stało się zagadkowe, nagłośnione w 1961 roku, zniknięcie z kaplicy Arcybiskupa Wrocławskiego na Ostrowie Tumskim, cennego obrazu Łukasza Cranacha Młodszego „Madonna Pod Jodłami”, zwanego „Wrocławską Madonną”. Przez dziesięciolecia wydawało się, że jest on dla Polski bezpowrotnie stracony. Kiedy Autorka książki w lipcu br. złożyła w wydawnictwie maszynopis powieści osnutej na tych wydarzeniach, całą Polskę obiegła sensacyjna wiadomość - do posiadania „Madonny” przyznał się Kościół Katolicki w Szwajcarii i wart kilka milionów dolarów obraz zwrócił Polsce. Czy pisarka trafnie przewidziała koleje losu i kres wędrówki obrazu? Czy przewidziała rzecz niemożliwą – jego powrót do Polski? A może wyobraźnia podsunęła Jej inne, ciekawsze niż rzeczywistość, rozwiązanie? Na to pytanie Czytelnik znajdzie odpowiedź w powieści. Śledząc losy jej bohaterów odnajdzie także odpryski głośnej operacji polskich służb specjalnych PRL-u o kryptonimie „Żelazo”.

Marek Wolski, wrocławski historyk sztuki, poproszony o pomoc w rozwiązaniu zagadki przez swego przyjaciela sekretarza Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu, bez zgody polskich władz, wyrusza na poszukiwanie zaginionego obrazu „Madonna Pod Palmami”. Poprzez Drezno i Wiedeń, ścigany przez agentów służb specjalnych, tropi wymykający się wciąż obraz. Sprawę dodatkowo komplikuje pojawienie się pięknej kobiety. Wolskiemu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo, któremu nie może zapobiec nawet powrót do Polski.

Akcja powieści toczy się wartko, zaskakując bohatera i Czytelników wciąż nowymi przeciwnościami losu, z którymi musi sobie radzić wykorzystując cały swój spryt, inteligencję i urok osobisty. Tę książkę, napisaną ciekawie, soczystym, żywym językiem, z postaciami z krwi i kości, osadzoną w konkretnych realiach historycznych, czyta się przysłowiowym jednym tchem. Znajdziemy w niej i zbrodnię i przemoc i bezwzględność służb specjalnych, ale także seks, przyjaźń i prawdziwą miłość.

Cenniejszym od „Madonny Pod Jodłami” jest jedynie obraz Rafaela „Portret Młodzieńca”, zaginiony podczas drugiej wojny światowej i do dziś nieodnaleziony. O próbie odszukania obrazu i dramatycznych wydarzeniach z tym związanych opowiada kolejna powieść sensacyjna Jolanty Marii Kalety zatytułowana Operacja Kustosz.

Wrocławska Madonna od Jolanta Maria Kaleta możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Lubię tajemnicze historie związane z okresem Drugiej Wojny Światowej, tym bardziej przypadają mi do gustu, jeśli ich akcja rozgrywa się na terenach Dolnego Śląska. Tajemniczym Dolnym Śląskiem pasjonuje się autorka, Joanna Maria Kaleta, której powieści poznaję po woli od jakiegoś czasu. Choć moje pierwsze z nią spotkanie nie należało do udanych, to po przeczytaniu „Lawiny” i „Złota Wrocławia”, postanowiłem kontynuować odkrywanie kolejnych zagadek związanych tym pasjonującym regionem Polski. Tym sposobem powieść zatytułowana „Wrocławska Madonna” stała się moją kolejną lekturą.
  Tym razem fabuła nie jest związana z samymi działaniami wojennymi, jej przedmiotem staje się zaginięcie obrazu „Madonna pod palmami” autorstwa Łukasza Crancha. Akcja powieści rozgrywa się w czasach PRL-u znajdującego się pod rządami Wiesława Gomółki. W odnalezieniu zaginionego obrazu władzom kościelnym pomaga wrocławski historyk sztuki Marek Wolski, którego losy splotą się z bezwzględnymi agentami polskiej bezpieki i zawiodą go do Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Austrii.
  Fabuła powieści zainspirowana jest prawdziwym, niewyjaśnionym do dziś wydarzeniem, które miało miejsce w 1961r, kradzieżą z siedziby Arcybiskupa Wrocławskiego na Ostrowie Tumskim obrazu "Madonna pod Jodłami", zwanego także „Wrocławską Madonną” namalowanego w XVI wieku przez Łukasza Cranacha Młodszego.
  Autorce w dobry sposób udało się oddać ducha czasów Polski Ludowej i panującego w niej ciągłego poczucia strachu i bezradności wobec działań bezkarnych agentów ówczesnej służby bezpieczeństwa. Historia ta może wydawać się niewiarygodna dla osób, które na ich szczęście nie pamiętają czasów „radosnej” demokracji ludowej i panującego w niej bezkresnego „dobrobytu”. Ktoś, kto nie zaznał nigdy tego „miodu” a skrót SB może kojarzyć się jedynie z nieprzyjemnymi wspomnieniami zasłyszanymi w telewizji, będzie zastanawiał się czy taka historia mogłaby w ogóle się wydarzyć? Każdego, młodszego czytelnika zapewniam, że w tamtym tragicznym w skutkach dla wielu Polaków okresie, w Polsce mogło wydarzyć się wszystko a wydarzenia stworzone przez Jolantę Marie Kaletę na potrzeby fabuły, nie wydają się być wcale takie nieprawdopodobne.
  Przyznaję, że „Wrocławska Madonna” zapewniła mi kilka godzin dobrej rozrywki. Historia, którą poznałem nie jawiła mi się jako naiwna czy nieprawdopodobna. Choć autorce nie udało się ustrzec od drobnych wpadek merytorycznych, nie wpłynęły one tak mocno na mój odbiór powieści. Polecam zatem te, jak i wcześniej wymienione powieści tej pisarki. Można zawsze dowiedzieć się z nich kilku ciekawych rzeczy i zapewnić sobie ich lekturą, lekką i przyjemną, sensacyjną rozrywkę.
  Ocena: 4/6

Warto zerknąć