ebook Żony nazistów: Kobiety kochające zbrodniarzy
3.8 / 5.00 (liczba ocen: 251)

Żony nazistów: Kobiety kochające zbrodniarzy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 22.74
Audiobook - najniższa cena: 20.99
wciąż za drogo?
-35% 22.74 zł Lub 20.47 zł
34.99 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
20.90 zł
28.63 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Margarete Himmler, Magda Goebbels, Carin i Emmy Göring, Ilse Hess, Lina Heydrich i Gerda Bormann – dlaczego wybrały życie u boku zbrodniarzy? „Wspaniała książka. Autorowi udało się napisać o nich wszystkich tak, jak gdyby to byli zwyczajni ludzie. Wielka sztuka przemycić dwie dekady historii i opisać je jak porywającą fikcję” – M. Parys

Gdy świat się rozpadał, one żyły w luksusie, wśród zrabowanych dzieł sztuki, niewolniczej służby, jedząc warzywa i owoce z ogrodów uprawianych przy obozach koncentracyjnych. Tkwiły jednak w nieudanych małżeństwach, znosząc oszustwa i zdrady, samobójstwa, zabójstwa, odrzucenie, w końcu ubóstwo i uwięzienie. Ich życie było całkowicie podporządkowane sprawom hitlerowskiego państwa, a nieostrożne zachowanie mogło zniszczyć karierę męża. Mimo nieszczęść stały u boku wpływowych małżonków, równie gorliwie jak oni wyznając nazistowską ideologię. Kochały, rodziły dzieci, kłóciły się, rywalizowały o pozycję w oczach wielbionego Hitlera.
Kobiety najważniejszych hitlerowców nie były postaciami drugorzędnymi, nieświadomymi czynów swoich mężczyzn. Wspierały ich, zachęcały do działania, czasem nawet wskazywały kierunek. Z zaangażowaniem pełniły reprezentacyjne funkcje wzorowych nazistowskich córek, żon, matek, pierwszych dam. Ta książka przywraca im miejsce na pierwszym planie wyjątkowo niechlubnej historii.

Żony nazistów: Kobiety kochające zbrodniarzy od James Wyllie możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Brytyjski pisarz, scenarzysta i dziennikarz James Wyllie podjął temat historii nazizmu, znajdując przy tym ciekawą perspektywę w jakiej przedstawił całą opowieść. Skoncentrował się bowiem na opisaniu losów kobiet, które towarzyszyły życiu czołowych postaci III Rzeszy.

Tytułowe Żony nazistów nie były postaciami anonimowymi. Jednak choć z pozoru znane osobom zainteresowanym wspomnianą tematyką, zawsze pojawiały się jedynie na dalekich obrzeżach wszelkich opracowań. Magda Goebbels, Margarete Himmler, Emmy Göring, Ilsa Hess, Lina Heydrich, Gerda Bormann oraz oczywiście Eva Braun – tym razem stały się głównymi bohaterkami publikacji.

Wyllie skonstruował swoją książkę w sposób bardzo oryginalny. Spodziewałem się wcześniej oddzielnych rozdziałów poświęconych każdej z wymienionych pań. Tymczasem autor zdecydował się na poprowadzenie narracji równoległej, chronologicznej, co kapitalnie wpłynęło na atrakcyjność całości. Zabieg ten pozwolił przede wszystkim na łatwe porównanie tego co działo się w życiu każdej z bohaterek, śledzenie wzajemnych powiązań, zależności, rywalizacji, ale i przyjaźni.

Oczywiście w tekście zaznaczone są najważniejsze wydarzenia głównego nurtu historii, ale książka koncentruje się na wymienionych już wcześniej osobach. Pojawiają się na kartach publikacji również inne panie, które – niekiedy krótko, acz znacząco – odcisnęły swoją obecność w historii nazistowskich Niemiec. Warto również wspomnieć, że Wyllie nie zamyka książki w roku 1945 i pokazuje także powojenne losy Żon nazistów. Udało się Wyllie’mu stworzyć opowieść interesującą i oryginalną. Pokazać, że nawet w opisanym niemal ze wszystkich stron fragmencie historii, znaleźć można jeszcze miejsce na nowe jego ujęcie, dające czytelnikowi możliwość unikalnego, innego od dotychczasowych spojrzenia na to co wydarzyło

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć