ebook Kwestia ceny
3.47 / 5.00 (liczba ocen: 639)

Kwestia ceny
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w historii śledzenia
E-book - najniższa cena: 15.99
Audiobook - najniższa cena: 34.70
-27% 15.99 zł
22.40 zł Lub 20.16 zł
27.19 zł Lub 24.47 zł
-44% 16.00 zł
22.20 zł
26.39 zł
27.19 zł
Inne proponowane

Brawurowa, błyskotliwa, poruszająca i pełna akcji nowa powieść jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. „Kwestia ceny” to thriller przygodowy na nowe czasy.

Początek XX wieku. Sztorm. Benedykt Czerski żegna się z życiem. Przeklina patriotyczne uniesienia, które kilka dekad wcześniej doprowadziły do jego zesłania na Daleki Wschód, a teraz kazały mu wracać do ojczyzny. Czerski wraca jednak nie jako więzień, lecz jako wielki uczony, badacz dalekich plemion Syberii. Obsesyjnie pilnując skrzyń, zawierających bezcenne zabytki tajemniczego ludu Ajnów.

Początek XXI wieku. Bogdan Smuga, chłodny naukowiec i wyznawca religii rozumu, wierzy, że wśród zbiorów Czerskiego kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości. Jego wysiłki nie przynoszą rezultatu. Decyduje się na desperacki krok.

Zofia Lorentz, słynna historyczka sztuki i poszukiwaczka zaginionych arcydzieł, mierzy się z tajemniczym zanikiem pamięci męża. Gdy Smuga proponuje jej udział w odnalezieniu zbiorów, przywiezionych przez Czerskiego z Syberii – podkreślając, że kwestia ceny nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia – przyjmuje zlecenie.

Tak zaczyna się niezwykła wyprawa, która zaprowadzi bohaterów między innymi na rosyjską Wyspę Przeklętą, do Paryża i na statek-widmo. Ich przygody okażą się decydujące dla dalszych losów cywilizacji. I jak to u Miłoszewskiego, wszystko okaże się nie tym, czym zdawało się na pierwszy i drugi rzut oka.

„Kwestia ceny” to zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca.

Kwestia ceny od Zygmunt Miłoszewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zygmunta Miłoszewskiego czyta się z zainteresowaniem. Jak zwykle każdą z jego książek. Przypuszczam, że nawet jak by wydrukował listę swoich zakupów, to narracja byłaby ekscytująca. Kwestia ceny to jedna z najciekawszych obecnie książek sensacyjno-przygodowych. Jednak to nie tylko świetna rozrywka, ale też powieść z kluczem.

Chciwość doprowadziła ten świat do krawędzi zagłady i chciwość sprawia, że za tę krawędź właśnie spadamy.

Kluczem jest właśnie powyższy cytat. Fabuła jednak zaczyna się przed wielu laty, gdy Benedykt Czerski, zesłaniec i i uczony etnograf, po wielu latach wraca do kraju. Wiezie ze sobą interesujące materiały z Syberii, gdzie latami badał lokalne syberyjskie plemiona. Lecz nikt nie jest zainteresowany jego odkryciami. Wzorem dla postaci Czerskiego był Bronisław Piłsudski, który jako zesłaniec syberyjski również stał się uczonym.

Bohaterką powieści jest dyrektorka znanego muzeum, która już we współczesnej Polsce traci stanowisko z powodów politycznych. Kwestia ceny nieraz będzie się odnosić do znanej nam współczesnej rzeczywistości. Zofia Lorentz chyba nie przypadkowo nosi nazwisko pisarki, siostry znanego historyka i również nazwisko znanego muzeologa. A gdy pojawia się tajemniczy naukowiec i podróżnik Bogdan Smuga, to również wyczuwamy w tym pewną aluzję do przygodowych powieści z czasów dzieciństwa. Tak czy inaczej to właśnie on staje się impulsem wszystkich wydarzeń i przygód, które przeżyje Zofia.

Katastrofa klimatyczna jest nie do zatrzymania, człowiek jest w swoich indywidualnych i plemiennych interesach zbyt egoistyczny. Niezależnie od tego, jak będziemy to plemię identyfikować.

Motywem przewodnim książki jest próba ratowania świata i ludzi przed nimi samymi. A nadchodząca katastrofa wydaje się całkiem realna.

Ocena: 5/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Jeśli tytuł najnowszej powieści Zygmunta Miłoszewskiego kojarzy Wam się z opowiadaniem Andrzeja Sapkowskiego, które ma identyczny tytuł, to bardzo dobrze. Treści obu dzieł literackich mają ze sobą niewiele wspólnego, jednak jest coś, co je łączy. Nieograniczona wyobraźnia autorów, która dała upust w postaci brawurowych przygód ich bohaterów.

Nie będę w tym miejscu wymieniać za co lubię prozę Zygmunta Miłoszewskiego, bo lubię ją za bardzo wiele rzeczy. Niech o moim czytelniczym oddaniu świadczy fakt, że gdy nadarzyła się szansa przeczytania Kwestii ceny przed premierą, to z radością z niej skorzystałam.

Powieść Zygmunta Miłoszewskiego to doskonała powieść sensacyjno-przygodowa. To taka proza, którą cenię za połączenie kilku gatunków, dzięki czemu potrafi zaspokoić wiele czytelniczych gustów. Oprócz wymienionych, które stricte łączą się z fabułą, lekką ręką postawiłabym Kwestię ceny na osobistą półkę z komediami. Dlaczego? Autor potrafi mnie rozbawić do tego stopnia, że śmieję się na głos wyobrażając sobie co poniektóre sceny.

W Kwestii ceny ponownie spotykamy się z Zofią Lorentz, znaną czytelnikom z powieści Bezcenny. Tym razem historyczka sztuki zostaje zaangażowana w międzynarodowe przedsięwzięcie, którego korzenie sięgają do dalekiej Syberii i niebywale cennego znaleziska polskiego zesłańca i badacza plemion. To co początkowo stanowi niebywale ważne odkrycie dla świata i przyszłości ludzkości, wnet staje się zarzewiem do bezpardonowych potyczek ludzi nakierowanych na władzę i hegemonię w świecie. Zofia Lorentz zostaje pionkiem w bardzo niebezpiecznej grze, w której jednostka jest niczym.

Początek powieści nie jest łatwy, ale bardzo istotny dla całej historii. Wprowadza wiele postaci, rysuje z rozmachem podwaliny do dalszych wydarzeń. Czytelnik ma wrażenie, że cały czas dochodzi coś nowego i niewiele z tego wynika. Do czasu. Po dosyć powolnym otwarciu, następuje widowiskowe rozwinięcie. Wypływamy na szerokie wody – dosłownie – opowieści. Wszystkie rozpoczęte wątki oraz wydarzenia, które początkowo wydawały się bez znaczenia, wskakują na właściwe miejsca tworząc doskonale wyreżyserowany spektakl. Można zrobić miskę popcornu i oddać się literackiej przygodzie.

Uważał, że przejmowanie się opinią bliźnich jest jak picie coca-coli, słuchanie polskiego popu albo wbijanie sobie widelca w fiuta – można, ale po co?

Przepadam za książkami, w których autor wykorzystuje inteligentny humor i te humorystyczne wstawki trafiają w mój gust. W przypadku takich powieści wiele potrafię autorowi wybaczyć. W Kwestii ceny niczego nie muszę Zygmuntowi Miłoszewskiego wybaczać, za to mogę podziękować za kapitalne poczucie humoru, które przekłada się na doskonałą rozrywkę. Rozmach powieści jest widoczny gołym okiem, a wgryzając się w treść dochodzimy do wniosku, że wszystko mistrzowsko się spina.

Nie tylko filmy przygodowe wyświetlane na wielkim ekranie mogą być pasjonujące. Również powieści z tego gatunku potrafią dostarczyć ogromu dobrych wrażeń i ekscytacji. Bawiłam się świetnie!

Ten projekt w momencie ogłoszenia stał się wzorcem z Sèvres wszelkich debilnych, skazanych na niepowodzenie projektów. Nawet powstanie warszawskie wyglądało przy nim na sensowną, taktycznie i strategicznie przemyślaną propozycję.

PS Obecność Zofii Lorentz w Kwestii ceny nie powoduje, że czytelnik musi nadrobić lekturę Bezcennego.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć