ebook Pani Churchill
3.71 / 5.00 (liczba ocen: 4240)

Pani Churchill
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.99
wciąż za drogo?
17.99 zł
-5% 28.49 zł Lub 25.64 zł
29.99 zł
29.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

NAJBARDZIEJ WPŁYWOWĄ OSOBĄ CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ BYŁA CHURCHILL

Jest rok 1909. Clementine wysiada z pociągu wraz ze świeżo poślubionym mężem. Z tłumu wypada rozwścieczona kobieta i wpycha Winstona pod nadjeżdżający pociąg. Clementine w ostatniej chwili chwyta go za marynarkę. Ratuje mężowi życie po raz pierwszy. I nie po raz ostatni.

Oczekiwano od niej, że będzie uległą, poświęcającą się rodzinie panią domu. Choć oficjalnie stała w cieniu Churchilla, tak naprawdę pełniła funkcję jego najważniejszego doradcy. Z kobiecym wdziękiem łagodziła spory, naprawiała jego wpadki, ale też jako jedyna wiedziała wszystko i współdecydowała o losach wojny. O jej przychylność zabiegali Stalin, de Gaulle i Roosevelt.

Pani Churchill to błyskotliwa opowieść o ambitnej, ale i niedocenianej kobiecie schowanej w cieniu Winstona Churchilla. Historia partnerki, która mężnie przetrwała czas wojny i stawiła czoło zarówno wymaganiom swojego otoczenia, jak i wrogom kraju.

Bez niej historia Winstona Churchilla i całego świata byłaby zupełnie inną historią.

O e-booku Pani Churchill blogerzy napisali: 

Pani Churchill Marie Benedict to świetny obraz kobiety, która przez całe życie stała murem przy swoim sławnym mężu, a której poświęcenie i działania nie zostały należycie docenione. Autorka dzięki pierwszoplanowej narracji pozwala poznać lepiej bohaterkę i zbliżyć się do jej problemów. - Magda Barwińska - Książkowe Wyliczanki

Pani Churchill od Marie Benedict możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Od dłuższego czasu przyglądałam się książkom Marie Benedict, kusiły mnie tytuły, które wydawała. W końcu zdecydowałam się na lekturę Pani Churchill. Nigdy nie zagłębiałam się w historię Wielkiej Brytanii, oczywiście nazwisko Churchilla nie było mi obce, ale realną osobą stał się on dopiero po zapoznaniu się z serialem Crown. Ale kim była żona jednego z najsłynniejszych polityków XX wieku?

Clementine poznajemy w momencie jej ślubu z Winstonem, kiedy kobieta łączy swoje życie z młodym i ambitnym politykiem. Od tego momentu zaczyna łamać wszelkie standardy wcześniejszych żon, nie staje się posłuszną, spokojną ozdobą stojącą u boku mężczyzny. Clementine postanawia wspierać męża we wszystkich dążeniach, doradza mu, wspiera, ale również sama włącza się w działania na rzecz społeczeństwa. Od roku 1909, poprzez trudną Wielką Wojnę, czasy międzywojenne i niezwykle burzliwe lata II wojny Pani Churchill w każdy możliwy sposób wspiera męża, choć są momenty niezwykle trudne, problematyczne, zarówno w ich związku jak i poza nim. Zapomniana przez historię, choć niezwykle istotna w polityce swojego męża.

Autorka popełniła książkę niezwykle kobiecą, mocno feministyczną w wydźwięku, w tym jakże pozytywnym sensie. Clementine sama opisuje swoje życie u boku męża. Choć historia w powieści zaczyna się w momencie ślubu z Winstonem, to dobrze nakreślona jest przeszłość obu małżonków, która mocno wpływa na ich późniejsze życie. Clementine od najwcześniejszych lat interesuje się losem kobiet, marzy o prawach wyborczych, chciałaby włączyć się w politykę i decyzje, które do tej pory dotyczą mężczyzn. Jej związek z Churchillem, który zaczął się od płomiennego uczucia obojga, pozwolił kobiecie rozwinąć skrzydła. Mąż od samego początku wtajemniczał ją w swoje plany polityczne i żądał wsparcia.

Obraz jaki wyłania się z książki pokazuje kobietę niezwykle silną, która chciała na równi z mężem angażować się w sprawy polityczne i społeczne. Była niezwykle wszechstronna, pomagała zarówno w karierze Winstona, a w późniejszych latach, szczególnie II wojny światowej, w każdy możliwy sposób pomagała społecznie. Clementine odnajdywała się w roli żony polityka i doskonale go wspierała, choć zdecydowanie marzyła o własnym wkładzie na tym polu. Jej życie pokazuje jednak problemy, które miała jako matka. Właściwie każde z dzieci wychowywały nianie, a bohaterce wielce ciążyły okresy ciąży i połogu. Wyrodna matka? Nie każda kobieta spełnia się w roli matki i pani Churchill bardzo wyraźnie to pokazuje. Choć w późniejszych latach bohaterka żałuje swoich wyborów, a także tego że nie potrafiła emocjonalnie zbliżyć się do dzieci.

Zdecydowanie ze względu na bohaterkę i jej życiowe wybory ta książka ma w sobie bardzo dużą dawkę polityki. Większość wydarzeń, o których czytamy dotyczy życia przy boku Winstona, jego wzlotów i upadków w karierze, i ciągłą pomoc Clementine, od obiadów z wpływowymi ludźmi, przez wieczorne rozmowy, wspólne analizowanie mów męża, po różnorodne działania w czasie wojny. Przemyślenia bohaterki na temat poglądów męża oraz własnych, a także działań na świecie - to może niektórych przytłoczyć, choć osobiście nie wydaje mi się, żeby było to bardzo ciężkostrawne. Sama bardzo dobrze czułam się w tych tematach, choć polityka nie jest moim konikiem.

Pani Churchill Marie Benedict to świetny obraz kobiety, która przez całe życie stała murem przy swoim sławnym mężu, a której poświęcenie i działania nie zostały należycie docenione. Clementine to kobieta silna, mądra i zaradna. Przyszło jej żyć w czasach trudnych i różnorodnych, ale jednocześnie dzięki poznaniu Winstona i jego oczekiwaniach miała szansę na rozwój, w czasach kiedy kobiety najlepiej wyglądały jako ozdoba. Autorka dzięki pierwszoplanowej narracji pozwala poznać lepiej bohaterkę i zbliżyć się do jej problemów. Z pewnością sięgnę po pozostałe książki wydane przez pisarkę. Tę pozycję polecam.

Ocena: 5/6
©Książkowe Wyliczanki
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Powieść Pani Churchill opowiada o dziejach niezwykłej kobiety, będącej równocześnie żoną nieprzeciętnego mężczyzny. Wbrew pozorom niewiele mówi się o żonie Winstona Churchilla. W końcu jako kobieta często była w jego cieniu i tego od niej oczekiwano. Pani Churchill miała być przykładną żoną i panią domu. Tymczasem to Clementine była najważniejszym doradcą swojego męża. To ona wiedziała wszystko o jego polityce, pierwsza dowiadywała się o jego planach i nieczęsto to ona te plany tworzyła. Clementine współdecydowała nawet o losach II wojny światowej. Bez niej życie jej męża i ład całego świata byłby zupełnie inny.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło, a co jednak trochę mniej…

Marie Benedict skradła już dawno moje czytelnicze serce swoimi powieściami o nietuzinkowych kobietach, o których powszechnie nie mówi się zbyt wiele. Gdy więc zobaczyłam zapowiedź najnowszej publikacji autorki opowiadającej do tego o życiu Clementine Churchill wiedziałam, że muszę sięgnąć po tę książkę.

Autorka w cudowny sposób odmalowała portret Clementine, tworząc obraz kobiety nietuzinkowej, ciekawej, nie kryształowej a jednocześnie do głębi prawdziwej. Jest w tej postaci coś naturalnego, mimo całej złożoności jej charakteru.

Książkę Marie Benedict, pomimo że opowiada o wielkiej historii, czyta się niezwykle lekko, przyjemnie i z ogromnym zainteresowaniem. Nie ma w niej zbyt wielu wydarzeń a jednak te które zostały przez autorkę opisane stanowią zdecydowanie jedne z ważniejszych w historii XX wieku. Bardzo przypadł mi do gustu również klimat tej powieści, doskonale oddający realia, w których żyli Churchillowie. Warto zwrócić również uwagę na problematykę obyczajową powieści. Choć miejscami aż się prosi by autorka pokusiła o rozrysowanie szerszego tła społecznego.

Powiem Wam, że czekałam z niecierpliwością na kolejne spotkanie z kobietami opisanymi przez Marie Benedict i ogromnie się cieszę, że i tym razem się nie zawiodłam. To jedna z tych powieści na jeden dwa wieczory, ale która zostanie ze mną na dłużej.

Jako że lato to znakomity czas na czytanie lżejszych lektur to powiem Wam, że powieść Pani Churchill jest idealną historią by zwyczajnie przy niej wypocząć a przy tym spędzić czas bardzo efektywnie. To moje trzecie spotkanie z autorką i jak na razie jest to spotkanie ulubione.

Komu polecam?

Pani Churchill to powieść dla czytelników zainteresowanych zawiłościami politycznymi z czasów II wojny światowej a także lubiących biografie nietuzinkowych kobiet, szczególnie tych mniej znanych szerszej grupie. Na mnie ta książka zrobiła ogromne wrażenie i przeczytałam ją z ogromną przyjemnością. Polecam tę powieść Waszej uwadze.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  2,5
  Uważam, że książka jest odrobinę lepsza od czytanej przeze mnie niedawno innej pozycji Marie Benedict "Wszystkie życia Hedy Lamarr", ale z drugiej strony to zwyczajne czytadło, które tylko udaje powieść historyczną. Dobrze to się czyta i może być dopełnieniem historii o Winstonie Churchillu, ale....
  1. Przeszkadzała mi pierwszoosobowa narracja, która według mnie służyła tylko temu, aby dobrze wybrzmiały przechwałki głównej bohaterki, o tym jaka to jest niezastąpiona przy boku męża i z jakim poświęceniem pracuje dla dobra Anglii.
  2. Bezustanne podkreślanie doniosłej roli głównej bohaterki z czasem mnie nużyło i denerwowało. Na zasadzie: "Samochwała w kącie stała i wciąż się przechwalała. ale im dłużej tym mniej było słychać co mówi.
  3. Nieciekawa książka o kobiecie żyjącej w ciekawych czasach i prowadzącej ciekawe życie, którego Autorka nie umie w pełni ukazać.
  W rezultacie po lekturze nie zostanie mi w pamięci kobieta, która odegrała doniosłą rolę w historii Anglii, a także w historii świata, tylko wiecznie niedowartościowana, zestresowana i psychicznie rozstrojona kobieta, marudząca, że nikt, nawet własny mąż, jej nie doceniał. Ale czy to było zamiarem Autorki?
  Podsumowując: lekka, niezobowiązująca lektura na dwa wieczory, ale niezmieniająca wiele w postrzeganiu Clementine jako żony Churchilla, ani samego Churchilla przez pryzmat żony, nie zostanie w mojej pamięci na długo.

Warto zerknąć