ebook Z mgły zrodzony
4.44 / 5.00 (liczba ocen: 239521)

Z mgły zrodzony
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo MAG
Kategoria:  / /
E-book - najniższa cena: 25.90
Audiobook - najniższa cena: 23.90
wciąż za drogo?
34.35 złpremium: 22.16 zł Lub 22.16 zł
25.90 zł
31.40 zł Lub 28.26 zł
31.40 zł Lub 28.26 zł
49.29 złpremium: 31.80 zł Lub 31.80 zł
28.07 zł
29.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (15)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Z mgły zrodzony wykorzystuje doskonale pomyślany system Mag Wydawnictwoii. Obsadzony jest wspaniałymi, wiarygodnymi postaciami. Opisuje prawdopodobny świat, intrygujący system polityczny, a pomimo faktu, że jest to pierwsza księga „Ostatniego Imperium”, posiada satysfakcjonujące zakończenie. Czytelnicy Elantris sądzili, że odkryli w Brandonie Sandersonie coś szczególnego. Z mgły zrodzony udowadnia, że mieli rację.

Przez tysiąc lat popiól zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, „Skrawek Nieskończoności”, posiadał władzę absolutną, straszył ostatecznym terrorem, był niezwyciężony, jak bóg. A kiedy nadzieja została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia, pokryty bliznami pół-skaa ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnym więzieniu Ostatniego Imperatora. Tam poznaje moce Zrodzonego z Mgły. Znakomity złodziejaszek i urodzony przywódca, wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora.

Z mgły zrodzony od Brandon Sanderson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Człowieka nie określają jego wady, ale sposób, w jaki je przezwycięża.
Z Mgły Zrodzony to kolejna już książka mojego ulubionego autora Brandona Sandersona, po którą sięgnąłem niemalże w ciemno. Jest to zarazem pierwszy tom trylogii Ostatnie Imperium, wznawianej przez Wydawnictwo MAG, po ogromnym sukcesie Drogi Królów i Słów Światłości.

Książka opowiada o Ostatnim Imperium, potężnym państwie, obejmującym rozległe obszary świata; trzymane żelazną ręką przez tyrana - Ostatniego Imperatora, który jest zarówno władcą jak i bogiem. Rządzi on nieprzerwanie już ponad tysiąca lat, od kiedy pokonał tajemniczą Głębię i tym samym uwolnił świat od zła. Jest to świat znacznie różniący się od znanych nam z innych cyklów fantasy. Wszechobecny popiół spadający z chmur, za sprawą Gór Popielnych na północy czy też rośliny, które są żółte, brązowe, ale nie zielone, to tylko kilka charakterystycznych cech tego świata. Ale na tym nie koniec!
Społeczeństwo podzielone jest na trzy główne klasy. Najwyżej w hierarchii stoją Obligatorzy z Inkwizytorami, którzy zajmują się kultem Imperatora i wszelkimi sprawami urzędowymi. Drugą klasą jest arystokracja, grupa o wielu przywilejach, zajmująca się handlem, opieką nad plantacjami, czy zarządzaniem nad hutami i młynami. Posiadają także niezwykłe zdolności allomantyczne. Ostatnią, najbardziej zarazem liczną klasą jest skaa. Jest to naród, który został zniewolony i jest wykorzystywany do wszelkich możliwych prac. Od uprawy roli, wydobycia rudy, po pracę w młynach czy służbę w wojsku. Są traktowani jak istoty gorsze niż ludzie. Zabicie kilku w trakcie chłosty nic nie znaczy dla arystokracji, ponieważ mają ich pod dostatkiem. Także przespanie się arystokraty z kobietą skaa nie jest dla arystokratki żadną zdradą. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas wybuchają powstania skaa.

W powieści tej głównymi bohaterami jest Vin oraz Kelsier. Vin to młoda dziewczyna, złodziejka, półskaa (bękart zrodzony z krwi arystokraty i skaa), należąca do szajki złodziejskiej, wykazująca zdolności allomantyczne. Kelsier to natomiast Ocalały, który przeżył zesłanie do przerażających Czeluści, by tam wydobywać tajemniczą rudę atium. Zostały mu na rękach charakterystyczne blizny, pamiątka po pobycie w tamtym miejscu. Kelsier ma śmiały plan obalić Ostatniego Imperatora, a także Samo Ostatnie Imperium, postawić na czele rządu skaa, a arystokrację zabić do ostatniego człowieka. Jest to plan niezwykle śmiały, ponieważ wybuchało już wiele rebelii skaa, jednak żadne nie odniosły skutku, zawsze kończyły się śmiercią dla niewolników i ich rodzin. Czy można w ogóle zabić Ostatniego Imperatora? Czy plan Kelsiera ma jakiekolwiek szanse, czy też jest to porywanie się z motyką na słońce? O tym przekonacie się sami, jak sięgnięcie po książkę!

Wspomniałem o allomancji, więc słów kilka wyjaśnienia. Jest to specjalna zdolność, objawiająca się głównie wśród arystokracji, natomiast wśród skaa bardzo rzadko. Polega ona na "spalaniu" metali znajdujących się w żołądku, dzięki czemu uzyskujemy specjalne umiejętności. "Spalając" cynę uzyskujemy wzmocnienie naszych zmysłów, lepiej widzimy, słyszymy czy czujemy. Ogólnie metali i stopów, które można spalać jest dziesięć i każdy z nich daje Allomancie inne umiejętności. Jednym z nich jest atium, niezwykle cenny metal, który pozwala na chwilkę zajrzeć w przyszłość, dzięki czemu walka jest łatwiejsza - możemy uniknąć ciosów i przewidywać ruchy przeciwnika. Jednak, zdecydowanie większość osób, które posiadają takie umiejętności potrafi "spalać" tylko jeden metal i są nazywani Mglistymi. Natomiast osoby potrafiące "spalać" więcej niż jeden metal, potrafią zarazem "spalać" wszystkie i są nazywane z Mgły Zrodzonymi. Jest to niezwykle interesujący i nowatorski sposób podejścia do tak popularnej i wszechobecnej "magii" w książkach fantasy. Odkrywanie kolejnych metali wraz z Vin, obserwowanie jak szkoli się i lepiej wykorzystuje moce, które dostaje za sprawą "spalania" było niezwykle pasjonującym i wciągającym przeżyciem.

Niewątpliwą zaletą książki jest świetna, wręcz genialna kreacja Vin. Doskonałe opisy jej przemyśleń, uczuć, lęków, obserwacja jak zmienia się, jak rodzą się w niej uczucia, po prostu mistrzostwo. Dawno nie czytałem o tak dobrze wykreowanej przez autora bohaterce! Czytając kolejne rozdziały możemy wręcz "wejść w skórę" bohaterki i poczuć to co ona. Ma się wrażenie, że to postać z krwi i kości. Także kreacja Kelsiera jest znakomita. Choć jego jest zdecydowanie mniej w książce, to nie znaczy że jest mniej interesującą postacią. Wręcz przeciwnie! Powoli odkrywa przed nami wydarzenia z przeszłości (m.in wspomnienia z Czeluści), które doprowadziły go do tego, kim jest obecnie. Jest to dla mnie niezwykle duży plus i ogromny kunszt autora, by nie zdradzać od razu "połowy" historii bohatera, tylko stopniowo odkrywać ją przy okazji różnych wydarzeń, tak umiejętnie dobranych by wspomnienia pasowały do aktualnych wydarzeń, a nie były wciśnięte na siłę.

Książka Z Mgły Zrodzony wywarła na mnie ogromne wrażenie. Znalazłem w niej wszystko, co zainteresuje każdego lubiącego fantastykę, oraz fabułę trzymającą w napięciu do ostatnich stron! Przez kilka dni, które czytałem książkę Sandersona, bardzo ciężko było oderwać mi się od niej, aby zająć się czymś innym niż czytanie! Dawno tak nie wciągnęła mnie książka i zachwyciła. Z niecierpliwością czekam teraz na wznowienie 2 i 3 tomu!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Przez tysiąc lat popiół zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, Skrawek Nieskończoności rządził władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony jak bóg.

    Taki opis widnieje na okładce powieści Z mgły zrodzony Brandona Sandersona, choć według mnie wystarczyłoby krótsze ostrzeżenie podobne do tego z opakowań papierosów, bo Z mgły zrodzony to powieść niebezpieczna. Może spowodować pożar domu albo przynajmniej pozbawić cię posiłku, gdy pogrążony w lekturze zapomnisz o gotującym się obiedzie. Może też przyczynić się do rozwodu, bo zamiast o małżonku będziesz myśleć o dalszych losach bohaterów tej powieści.

    Ciąg dalszy na stronie: http://www.thelksinoe.pl/blog/2016/05/14/z-mgly-zrodzony/

Warto zerknąć