ebook Mała księga dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach
3.48 / 5.00 (liczba ocen: 32)

Mała księga dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 15.34
-42% 15.34 zł Lub 13.81 zł
27.90 złpremium: 16.74 zł Lub 16.74 zł
22.32 zł Lub 20.09 zł
19.75 zł
21.48 zł
23.72 zł
24.58 zł
25.50 zł
27.90 zł
27.90 zł

Przez stulecia mieszkańcy Islandii musieli zmagać się z trudnymi warunkami fundowanymi im przez klimat i położenie wyspy. Nic dziwnego – ponad 200 wulkanów i liczne lodowce, wysokie klify, ostry wiatr z niemal każdej strony… Do tego pustka, choć dawno temu tę samotną skałę wystającą gdzieś pośród Oceanu Atlantyckiego porastały gęste lasy. Niestety, poszły z dymem, a właściwie z parą…

Bo Islandczycy uwielbiają sauny, od zawsze. I zawsze mieli mnóstwo rozwiązań, jak przetrwać w tak surowych warunkach. Niektóre pomysłowe, inne wręcz epokowe, ale większość, jak udowadnia Alda Sigmundsdóttir, wyjątkowo komiczne.

Choć to zaledwie mała książeczka, w rzeczywistości jest prawdziwą księgą, w której pochodząca z Islandii autorka popularnego bloga "The Iceland Weather Report" przedstawia najciekawsze, najzabawniejsze i często zaskakujące fakty dotyczące tego, jak kiedyś wyglądało życie na tej wyjątkowej, wulkanicznej wyspie.

Mała księga dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach od Alda Sigmundsdóttir możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
ÍSLAND?

Islandia? Daleko, drogo i zimno… A jednak okazuje się, że pomimo tych kilku cech, które wielu nazwie wadami, ta wyspa ma do zaproponowania zdecydowanie więcej. Kryje w sobie mnóstwo ciekawych historii, tradycji, czy specjalnych przesądów, których poznawanie to prawdziwa przyjemność. Dlaczego? Chyba przede wszystkim ze względu na islandzką, hm, kreatywność i pomysłowość, którą wykorzystywano na każdym kroku. Nie wspominając już o języku, który w niemal niezmiennej formie trwa od dawien dawna. O niewidzianych ludziach, elfach i wierzeniach, wymyślnych karach, konsekwencjach nadmiaru cukru i alkoholu i wielu innych kwestiach…

Interesujesz się Islandią? Wystarczy , że odpowiesz „trochę tak”, a to już wystarczy, bym mogła Ci polecić tą książeczkę. Chyba, że nie jesteś już w gronie „początkujących” miłośników Północy, bo dla takich głównie przeznaczona jest ta pozycja. Mała księga dawnych Islandczyków, bardziej niż księgę, przypomina malutką książeczkę. Malutką, dość króciutką, ale bogatą w swojej prostocie. To lekka i przyjemna lektura, na całe szczęście pozbawiona encyklopedyzmu i nadmiaru przytłaczających detali. Autorka skupiła się na przekazaniu tego, co najciekawsze dla przeciętnego czytelnika, który niekoniecznie posiada wiedzę na tym obszarze. Bardzo spodobało mi się również to, że w niemal każdym krótkim eseju znajdziemy również wplecione islandzkie słówka i zwroty, które dają minimalne odczucie tego, jak „wygląda” język islandzki.

Mała księga dawnych Islandczyków to krótki i niezwykle przystępny wgląd do najciekawszych tradycji czy cech, którymi może poszczycić się (a może powstydzić się?) Islandczycy. Ze swojej strony polecam.

Ocena: 4/6
©Caroline Livre
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć