ebook Spod zamarzniętych powiek - audiobook
4.03 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 3563)

Spod zamarzniętych powiek - audiobook
audiobook (mp3)

najlepsza cena! w ostatnich 3 miesiącach
E-book - najniższa cena: 19.90
Audiobook - najniższa cena: 20.90
-40% 20.90 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
30.08 zł
31.49 zł
Inne proponowane

„Więcej ludzi poleciało w kosmos, niż stanęło na szczycie ośmiotysięcznika zimą”. Adam Bielecki jako pierwszy zdobył zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. Teraz podejmuje inne wyzwanie – po raz pierwszy w sposób tak pełny opowiada o swojej drodze z górniczych Tych na szczyty najwyższych gór, oddając w ten sposób hołd polskim twórcom himalaizmu zimowego.

„Na szczycie było trzydzieści siedem stopni mrozu. Wiatr wyciskał łzy. Zamarzły mi powieki i rzęsy. Nie mogłem otworzyć oczu. Bezskutecznie przecierałem je rękawiczką. Chuchałem w dłonie. Ciepło oddechu na chwilę topiło lód, ale świat zaraz znikał pod zamarzniętymi powiekami. Pierwszy raz w życiu doświadczyłem tego irytującego zjawiska. Wiele lat później podczas zimowych wypraw w Karakorum musiałem się do niego przyzwyczaić” – fragment książki

Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaście lat, z powodu wieku odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Gdy skończył piętnaście, usłyszał od starszego taternika, że kiedyś będzie z niego świetny wspinacz. Jeśli wcześniej się nie zabije. Książka „Spod zamarzniętych powiek” to hołd bohaterom i twórcom polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść opowiada o ekstremalnych warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością. „Możesz zostać w życiu, kim chcesz. Byleby nie górnikiem” ‒ usłyszał od ojca młody Adam Bielecki. Dorosły Adam nie mógł wziąć sobie tych słów do serca bardziej.

„Książka Adama Bieleckiego, a także jego młode życie to rzecz o pasji, jej zniewalającej potędze i straszliwej sile rażenia. Pasja, jeśli się jej człowiek zaprzeda, nadaje życiu smak, pozwala żyć jego pełnią, pędzić prosto ku słońcu, zamiast odmierzać z rozpaczą pozostały czas. Wspinaczka! Chyba nie ma odpowiedniejszego słowa, oddającego jej istotę” – Wojciech Jagielski

„Więcej ludzi poleciało w kosmos niż stanęło na szczycie ośmiotysięcznika zimą. To jedno z największych wyzwań eksploracyjnych współczesnego świata, wciąż niemal niemożliwe do zrealizowania. Adam Bielecki dokonał tego dwukrotnie zdobywając Gasherbrum I i Broad Peak jako pierwszy na świecie w sezonie zimowym. To opowieść o tym, gdzie leży granica naszych możliwości. Ta fizyczna i ta, którą mamy tylko w głowach” – Martyna Wojciechowska

Spod zamarzniętych powiek - audiobook od Adam Bielecki, Dominik Szczepański możesz już bez przeszkód słuchać formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Zanim sięgnęłam po książkę Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego stanęłam przed dylematem czego chciałabym posłuchać. Po świetnej literaturze faktu, czyli Kwiatach w pudełku Karoliny Bednarz, zastanawiałam się, czy pójść w kierunku reportażu (ten gatunek bardzo dobrze sprawdza się w wersji audio), czy wziąć na tapet jakiś kryminał, albo thriller (mam sporo zaległości, ale z doświadczenia wiem, że nie zawsze dobrze słucha się książek tego gatunku).

Wybrałam trzecią drogę, czyli „literaturę górską”. Jak tylko zaczęłam słuchać, to od razu przypomniałam sobie, że przecież jest to idealny materiał na audiobooka. Czytanie/słuchanie pasjonatów wypraw wysokogórskich zawsze sprawia, że utwierdzam się w tym, że są to ludzie z ogromną miłością do tego, co robią. Dlatego ich opowieści tak mnie elektryzują i przyciągają. Poza tym podziwiam ich za ogromną determinację w realizacji marzeń oraz heroiczną walkę ze swoimi słabościami. Robią coś dla siebie, a nie żeby sprostać czyimś oczekiwaniom.

Pierwszy raz o Adamie Bieleckim usłyszałam przy okazji wyprawy na Broad Peak w 2013. Wszyscy wiemy jaki tragiczny przebieg miała i jak ogromna fala krytycznych komentarzy zalała uczestników tej wyprawy. Mówiono o nim, że jest bardzo mocnym i szybkim wspinaczem. Później zaistniał w mojej świadomości przy okazji akcji ratunkowej na Nanga Parbat w 2018 roku, gdzie wraz z Denisem Urubko wyruszyli na pomoc Élizabeth Revol. Spod zamarzniętych powiek o tym wydarzeniu nie wspomina, gdyż została napisana przed tym wydarzeniem.

O przeżyciach francuskiej himalaistki i jej książce możecie przeczytać we wpisie Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat.

O czym przeczytacie w książce Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego? Kolejną historię chłopaka, który od najmłodszych lat chciał się wspinać i wchodzić na najwyższe góry świata. To co mnie w tej historii ujęło, to stwierdzenie jej bohatera, że nie liczy się zaliczanie kolejnych ośmiotysięczników, ale ludzie ze środowiska, górska brać i samorealizacja. I uważam, że to jest we wspinaniu najpiękniejsze.

Książka jest bardzo ciekawa. Gdybym ją czytała, a nie słuchała, to z pewnością „wciągnęłabym” ją na raz, albo dwa razy. Zdaję sobie sprawę, że to literatura dla pasjonatów górskich wypraw, ale warto o niej napisać. W mojej ocenie idealna do wakacyjnego plecaka. Rozochocona przygodami na wysokości, sięgam po audiobook Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pieraszewskiego.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć