ebook Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz
3.4 / 5.00 (liczba ocen: 315)

Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - polecana oferta: 31.95
Audiobook - najniższa cena: 18.87
wciąż za drogo?
35.81 złpremium: 23.10 zł Lub 23.10 zł
31.95 zł Lub 28.76 zł
38.50 zł
38.50 zł
38.50 zł Lub 34.65 zł
-11% 30.03 zł
32.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Ann, żona esesmana, która przeprowadziła się z dziećmi do Auschwitz, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jest przerażona – jeszcze nigdy nie widziała ukochanego Hansa tak zmęczonego. Najbardziej jednak martwi ją to, że mąż nie chce powiedzieć, czym się zajmuje. Ann nie ma wątpliwości, że przebywanie z tymi kryminalistami w pasiakach odbija się na jego zdrowiu…

Po morderczej pracy w obozie Auschwitz esesmani wracali do swoich domów prosto w ramiona stęsknionych żon i dzieci. Tuż za obozowymi drutami uprawiali róże i hodowali króliki, a w ogródkach radośnie poszczekiwały psy.
O ich wygodę dbali więźniowie oraz zmuszona do pracy okoliczna ludność. Pili w pobliskiej kantynie, chodzili do domu publicznego, wyjeżdżali na urlopy i zakochiwali się w okolicznych dziewczynach. Niektórym życie tutaj tak przypadło do gustu, że nie chcieli opuszczać Auschwitz, a co niektórzy nawet po wojnie tu wracali…

Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz od Nina Majewska-Brown możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Dwa światy

Powstało wiele książek dotyczących tematyki Auschwitz. Natomiast książka Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz autorstwa Niny Majewskiej-Brown jest książką na wskroś zaskakującą. Historia, którą poznajemy ujmuje nas zobrazowaniem tego w jakiej niewiedzy żyły żony esesmanów. Na kartach tej książki poznajemy losy Ann, żony Hansa, esesmana, który za murami obozu był bezwzględny dla więźniów. Na samym początku wprowadzeni zostajemy w opis przygotowań do ślubu. Ann przechodzi sześciotygodniowy kurs małżeński, podczas którego nie tylko poznaje procedury, w jaki sposób powinna zajmować się ogniskiem domowym, ale przede wszystkim jak wychowywać potomstwo zgodnie z nazistowską ideologią. Poznajemy również procedury wpisania do Wielkiej Księgi Rodu SS. I choć Ann i Hans są tutaj bohaterami fikcyjnymi, to ich historia jest zobrazowaniem ideologii nazistowskich Niemiec. Ann mieszkając jeszcze w Niemczech, urodziła bliźniaczki. Mieszkała z despotyczną matką oraz ojcem. Pewnego dnia Hans oznajmił, że przeprowadzają się do Auschwitz, gdzie pracował. Kobieta przez wiele lat żyła w niewiedzy, przeświadczona o tym, że jej mąż pracuje z kryminalistami. Hans przez te wszystkie lata trzymał w tajemnicy prawdziwy obraz swej pracy. Wiele rodzin wokół obozu wysiedlono, a ich mieszkania zajęli esesmani. W jednym z takich zamieszkała Ann z Hansem. Pewnego dnia mężczyzna przyprowadził więźniarkę Magdalenę – badaczkę Pisma Świętego, która miała służyć w ich domu.

Nina Majewska-Brown ukazuje obraz Niemców jako czułych mężów i ojców w domu, którzy w obozowych murach byli bezwzględnymi katami. To, co szokuje, to fakt dwóch jakże odmiennych i skrajnych światów. Światów tak skrzętnie ukrywanych przed żonami przez funkcjonariuszy SS. Aż dziw, że kobiety nie dostrzegały, tego, co naprawdę działo się za murami Auschwitz. Często spotykały się na wspólnych przyjęciach, przeświadczone o tym, iż mężowie w obozie przebywają z kryminalistami. Autorka dosadnie uświadamia nas, o istnieniu dwóch tak skrajnych światów, dwóch twarzy esesmanów. Książkę wzbogacają liczne fotografie, fragmenty wpisu do księgi rodów SS, rozkazy, listy. Poznajemy również wiele faktów z życia Hitlera i innych kluczowych postaci nazistowskich Niemiec – Rudolfa Hessa, Heinricha Himmlera czy Josefa Mengele. Jednak najbardziej uderzający jest dualizm życia esesmanów i ich rodzin. Zdecydowanie polecam sięgnąć po tę książkę, by uświadomić sobie jak bardzo dwulicowe życie prowadzili funkcjonariusze SS.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć