ebook Grząska ziemia
4.12 / 5.00 (liczba ocen: 8399)

Grząska ziemia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 22.01
wciąż za drogo?
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
19.14 zł
22.01 zł
23.93 zł Lub 21.54 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
25.50 zł
25.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Siódmy tom „Serii Szetlandzkiej”, wielokrotnie nagradzanego, kultowego cyklu kryminalnego!

Szetlandzka zima. Ulewne opady deszczu powodują osunięcie się ziemi, która pędzi w dół zbocza. W tym samym czasie na pobliskim cmentarzu Jimmy Perez bierze udział w pogrzebie swojego starego przyjaciela. Widzi, jak lawina błota i ziemi uderza w dom. Wszyscy są przekonani, że nikt w nim nie mieszkał, ale Perez udaje się na oględziny miejsca. Odnajduje w zniszczonym wnętrzu ciało ciemnowłosej kobiety. Miała na sobie czerwoną, jedwabną sukienkę, zupełnie niepasującą do srogiej zimy.

Wszczęcie śledztwa staje się konieczne, a w jego trakcie okazuje się, że kobieta była martwa, zanim osuwisko uderzyło w gospodarstwo. Sprawa staje się obsesją Pereza, który za wszelką cenę musi dociec prawdy. Kim była kobieta w czerwonej sukience i dlaczego zginęła?

Rekomendacje: 

Jeśli lubicie wolno sączącą się fabułę, szczegółowe śledztwo i surowy szetlandzki klimat, ta powieść Was nie zawiedzie. Czyta się właściwie sama, ma nastrojowy klimat i było mi z nią bardzo miło, jednak dla mnie w tej serii nie ma już nic więcej do odkrycia. Wspaniale byłoby znów prawdziwie zauroczyć się piórem Cleeves. - Kasia Sosnowicz - SieCzyta

Fantastycznie poprowadzony wątek podwójnego morderstwa, nie zgadłam mordercy, wręcz dałam się wkręcić autorce i byłam pewna, że zabił zupełnie kto inny. I psychologiczne uzasadnienia czynów czy to mordercy, czy pozostałych bohaterów. Czytajcie Ann Cleeves, podróżujcie na niezwykłe Szetlandy! Bawcie się znakomicie zagadkami w tym deszczu i tajemnicach! - Joanna Onysk - CzytAśka

Grząska ziemia od Ann Cleeves możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nie ma jak dobra Cleeves. Jej powieści zawsze mi wchodzą, nawet jeśli nie wszystko do końca mi w nich pasuje.

W szetlandzkim Ravenswick ze zbocza osuwa się ziemia, niszcząc rzekomo niezamieszkały dom. Gdy na miejsce dociera Jimmy Perez wraz z policyjną ekipą, pod gruzami znajduje zwłoki pięknej ciemnowłosej kobiety w eleganckiej sukience. Co tak naprawdę się wydarzyło? Czy to był wypadek, czy jednak brutalne morderstwo? Jak się okazuje, Szetlandczycy skrywają jeszcze niejedną tajemnicę.

Od wznowienia w Polsce serii szetlandzkiej Ann Cleeves minęło już trochę, a wciąż ktoś odkrywa tę sagę i się od niej uzależnia. Ze mną było podobnie – zachłysnęłam się pierwszym tomem (Czerń kruka) i nie mogę przestać czytać kolejnych, choć mam wrażenie, że każdemu następnemu coraz dalej jest do ideału.

W Grząskiej ziemi wszystko jest na swoim miejscu: kryminalna zagadka, znane z poprzednich części postaci, wiarygodnie opisane relacje między członkami szetlandzkiej społeczności, rozterki, które trapią głównych bohaterów i determinują ich życie, oraz emocjonujące zakończenie. Jest ciekawie, po szetlandzku, poprawnie, ale dla mnie trochę już schematycznie, co dość często zdarza się przy kilkutomowych seriach. Bardzo chciałabym, żeby Cleeves czymś mnie jeszcze zaskoczyła. Przede mną ostatnia część, więc nie tracę nadziei.

Jeśli lubicie wolno sączącą się fabułę, szczegółowe śledztwo i surowy szetlandzki klimat, ta powieść Was nie zawiedzie. Czyta się właściwie sama, ma nastrojowy klimat i było mi z nią bardzo miło, jednak dla mnie w tej serii nie ma już nic więcej do odkrycia. Wspaniale byłoby znów prawdziwie zauroczyć się piórem Cleeves.

Ocena: 4/6
©SieCzyta
Wielokrotnie już wyrażałam zachwyt nad serią szetlandzką Ann Cleeves. Fantastyczny klimat opowieści, niezwykle obrazowe opisy przyrody i tajemnice małych społeczności prowadzące do zbrodni to jej główne atuty.

Tym razem akcja rozpoczyna się równie widowiskowo, co dramatycznie. Pogrzeb jednego ze starszych mieszkańców, przerywa gwałtowne osunięcie się ziemi nasiąkniętego wielodniowymi opadami wzgórza. Uczestnicy uroczystości z ledwością uchodzą z życiem, ale lawina błota na ich oczach dosłownie znosi z powierzchni stary dom. Wydawałoby się, że od dawna niezamieszkany. Z racji zawodu, inspektor Jimmy Perez, uczestniczący w pogrzebie, udaje się sprawdzić czy nikomu się nic nie stało. W gruzach domu odnajduje zwłoki kobiety. Ubranej w niezwykle elegancką, krwistoczerwoną suknię.

Szybko okazuje się, że kobiety absolutnie nikt z tubylców nie znał, a jej śmierć nie była wynikiem osunięcia ziemi i lawiny kamieni.

Do prowadzenia śledztwa zostają wezwane starsza inspektor Willow Reeves oraz technik Vicki Hewitt. A tu w Ravenswick, pomagają im Jimmy Perez i Sandy Wilson.

Jak zwykle autorka przepięknie odmalowuje nam obraz małej społeczności targanej namiętnościami i tajemnicami sprzed lat. Rodzina, która odbudowała swe relacje i wizerunek, jest w stanie zrobić wiele aby go chronić. Emocje młodych ludzi, którzy uciekają do wielkich miast z prowincji i wracają na nią gdy świat nie spełnia ich oczekiwań, lub oni nie są w stanie spełnić jego wymagań. Osiedleńcy, uciekinierzy z cywilizacji poszukujący na krańcu świata spokoju na emeryturze. Czy te przeprowadzki to sukcesy czy porażki?

I ponownie wszystkie te emocje przedstawione są na tle (albo w tle) niezwykłej przyrody. Intensywnej, wilgotnej zieleni, czerni błota i ziemi, wilgoci mgieł, bieli szronu, błękitu i granatu oceanu. Nigdzie indziej opisy przyrody nie robią na mnie takiego wrażenia, nigdy z taką rozkoszą nie czytam opisu lejącego deszczu czy przenikliwego zimna.

A ponadto, dla miłośników serii, dla sympatyków Jimmiego Pereza znów autorka przygotowała drżenie serca i ciepłe emocje!

Fantastycznie poprowadzony wątek podwójnego morderstwa, nie zgadłam mordercy, wręcz dałam się wkręcić autorce i byłam pewna, że zabił zupełnie kto inny. I psychologiczne uzasadnienia czynów czy to mordercy, czy pozostałych bohaterów.

Czytajcie Ann Cleeves, podróżujcie na niezwykłe Szetlandy! Bawcie się znakomicie zagadkami w tym deszczu i tajemnicach!

PS. Bardzo boję się tego ósmego tomu! Po tym co stało się na końcu czwartego, który miał pierwotnie kończyć Kwartet Szetlandzki… co teraz przygotuje autorka dla Jimmiego?

PS2. Zajrzyjcie na stronę Promote Shetland! Koniecznie! Jak tam jest pięknie!

Ocena: 5+/6
©CzytAśka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć