ebook Topiel
3.42 / 5.00 (liczba ocen: 1298)

Topiel
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 14.90
Audiobook - najniższa cena: 17.90
wciąż za drogo?
14.90 zł
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
25.53 zł Lub 22.98 zł
26.00 zł
-10% 17.90 zł
24.43 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Pod koniec lipca 1997 roku ukraińscy żołnierze, którzy przybyli na pomoc powodzianom, dokonują makabrycznego znaleziska w korycie wciąż wezbranej rzeki. Na ułamanym, zanurzonym w wodzie drzewie wiszą zwłoki nastolatka poszukiwanego od blisko dwóch tygodni.

Niespełna miesiąc wcześniej dla czwórki młodych chłopaków – Kacpra, Darka, Józka i Grześka – właśnie rozpoczynają się wakacje. I zupełnie nie przeszkadza im, że wolne dni skąpane są w strugach deszczu, a meteorolodzy alarmują o powodziowym zagrożeniu. Są pewni, że to będzie ich lato!

Trzy dni później właśnie w Głuchołazach, maleńkiej mieścinie przy samej polsko-czeskiej granicy rozpoczyna się katastrofa zapamiętana jako Powódź Stulecia. To ona i wywołana nią lawina zdarzeń doprowadzi chłopców najpierw do wyjątkowego odkrycia, a następnie do śmierci jednego z chłopców. Którego?

"Topiel" to thriller obyczajowy osadzony w prawdziwych realiach początku powodzi 1997 roku. Autor, uczestnik wydarzeń i aktywny wolontariusz na pieczołowicie oddanym tle rysuje porywającą, momentami przerażającą opowieść o przyspieszonym kursie dojrzewania, rozliczając się jednocześnie z nostalgią lat dziewięćdziesiątych. To zaskakująca mieszanka serialu "Stranger Things" i "To" Stephena Kinga.

Topiel od Jakub Ćwiek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Długo nie mogłam wpaść na fenomen tej książki. Dopiero poznawszy całość śmiało można powiedzieć o lekturze wielce smakowitej. Przede wszystkim magia lat 90-tych... Potem to, że się doskonale pamięta... Ta codzienność autentycznie żyje, pachnie, smakuje, wykańcza. Nastoletnie/dorosłe wybory spędzają sen z powiek, by na koniec, w wieku dojrzałym, mocno dać do myślenia. Ostatnia kropka budzi autentyczny żal, że trzeba pożegnać miejsca i bohaterów. Właśnie ta historia jest z gatunku, w których warto, a nawet należy się zanurzyć.Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Opowiedziane.pl
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Lipiec 1997 roku w Polsce trwa właśnie powódź tysiąclecia. Ukraińscy żołnierze, którzy pomagają powodzianom odkrywają w wezbranej rzece ciało poszukiwanego od dwóch tygodni nastolatka.

Nieco wcześniej czwórka chłopców: Józek, Darek, Kacper i Grzesiek właśnie rozpoczynają wakacje. Głuchołazy skąpane w ulewnym deszczu są dla nich nie lada atrakcją. Do tego podczas rozdawania paczek dla powodzian chłopcy znajdują ciało i znaczną sumę pieniędzy. Wspólna tajemnica odbije się jednak na ich wzajemnych relacjach. Tragiczne wydarzenia spowodują, że jeden z nastolatków ginie. Co doprowadziło do tych dramatycznych zdarzeń?

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło, a co jednak trochę mniej…

Topiel to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jakuba Ćwieka. Zupełnie nie wiedziałam, czego się mogę po tym spotkaniu spodziewać. Z uwagi jednak, że fabuła osadzona jest w latach dziewięćdziesiątych a przy tym nawiązuje do powodzi tysiąclecia jak powszechnie nazywana jest powódź, która nawiedziła Polskę w 1997 roku i która przyczyniła się do śmierci co najmniej 114 osób a także spowodowała ogromne straty materialne, nie mogłam przejść obok tej pozycji obojętnie. I powiem Wam, że zdecydowanie nie żałuję swojej decyzji. Co prawda nastawiałam się na mocniejszy wątek kryminalny, jednak cała otoczka obyczajowa i klimat, który zbudował autor zdecydowanie mi to wynagrodziły.

To co najbardziej zachwyciło mnie w tej powieści, to właśnie jej rys obyczajowy. Autor rewelacyjnie oddał ducha tamtych wydarzeń i tamtego okresu, obrazując przy tym problemy rodzinne głównych bohaterów i ich codzienność. Dla mnie to zdecydowanie najważniejszy punkt tej powieści.

To co także zwróciło moją uwagę, to pewna nieoczywistość, która cechuje tę powieść. Czasem jest mrocznie, buro i szaro, czasem nie do końca rzeczywiście. Historia opisana przez autora wymyka się też myślę ramom gatunkowym. Strona obyczajowa zaciera się w tej powieści ze stroną kryminalną. Czasem miałam poczucie, że to codzienność chłopców i ich rodzin jest bardziej mroczna niż sama kwestia odnalezionych zwłok. Tak czy inaczej Topiel zdecydowanie nie należy do łatwych lektur. Czyta się ją dość ciężko. Autor zdecydowanie wymaga od czytelnika uwagi i skupienia. Niemniej również umiejętnie przykuwa tę uwagę kolejnymi zdarzeniami.

Bardzo przypadł mi do gustu klimat tej powieści. Mroczny, klaustrofobiczny, ciemny przywodzący na myśl muł powodziowy. Autor umiejętnie buduje atmosferę napięcia i niepokoju, jest przy tym dosadny, bezkompromisowy, tworząc solidną, przesiąkniętą brudem historię.

Niestety, miałam z tą powieścią również mniej zachwycające momenty, czasem mnie trochę nużył jej ciężar, miejscami miałam wrażenie, że nie do końca ją rozumiałam. Niemniej dla mnie na pewno nie był to czas stracony. Tym bardziej, że miałam też wrażenie, że moje odczucia, były w jakiś sposób kontrolowane, że autor chciał je wywołać, że taki był właśnie plan. Niestety, jak wspomniałam, nie znam innych powieści autora a jednak gdzieś podświadomie czuję, że ta książka nie jest wyjątkiem, że taki właśnie styl jest charakterystyczny dla tego autora. Z przyjemnością to sprawdzę, bo na mojej półce czeka od jakiegoś czasu Szwindel.

Komu polecam?

Topiel to lektura dla czytelników lubiących mocniejsze, męskie klimaty. To również pozycja dla tych, którzy lubią czytać o rzeczywistości Polski lat dziewięćdziesiątych. Myślę, że zarówno fani kryminałów jak i powieści obyczajowych znajdą w tej historii coś dla siebie. Nie jest to książka lekka ani przyjemna jednak zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Nie bez powodu Jakub Ćwiek jest znanym i cenionym pisarzem. Głównie miłośnikom fantastyki. Jednak tym razem autor zaserwował nam niezwykle ciekawy kryminał, thriller obyczajowy. Topiel to kolejne potwierdzenie słuszności moich słów, świadczących o popularności autora. Ta książka nie jest kolejnym typowym kryminałem. Ta książka nie jest również odzwierciedleniem definicji kryminału. Jest to książka, która wyrywa się wszelkim ramom składającym się na typową terminologię tego gatunku literackiego. Owszem znajdujemy w tej historii zwłoki, lecz bardziej tajemnica z nimi związana potęguje w nas chęć znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Co takiego wydarzyło się, że pod koniec lipca 1997 roku żołnierze biorący udział w niesieniu pomocy powodzianom, dokonują makabrycznego znaleziska. Wówczas na ułamanym drzewie w korycie wezbranej rzeki odnajdują zwłoki nastoletniego chłopaka, poszukiwanego od dwóch tygodni. Czy była to śmierć samobójcza? A może jednak była wynikiem działań osób trzecich? Historia rozgrywa się w Głuchołazach. To właśnie tutaj, blisko z granicą z Czechami czwórka nastolatków rozpoczyna wakacje. Dla Darka, Grześka, Kacpra i Józka miały być one wakacjami życia, a wspomnienia tych dni, miały być pamiątką na całe życie. I owszem tak właśnie było. Jednak niestety nie z powodu błogo spędzonego czasu, lecz tragedii, która wydarzyła się w ich życiu.

Powódź tysiąclecia nie tylko zalała okoliczne tereny, lecz zatopiła szczęśliwą wizję wakacyjnych dni. Jakub Ćwiek doskonale oddał rzeczywistość tamtych wydarzeń. W bardzo ciekawy sposób zarysował przyjaźń jaka łączyła czwórkę chłopaków. Wraz z nimi przeżywamy rozterki typowe dla młodego człowieka wchodzącego w dorosłe życie. Przeżywamy problemy, dylematy oraz decyzje przed jakimi stawia ich owe życie. Jakub Ćwiek doskonale dawkuje emocje, umiejętnie odkrywając karty zapisanej historii. To, sprawia, że bez chwili wytchnienia dążymy do poznania jej finału. A bądźcie pewni, że będzie on dla Was ogromnym zaskoczeniem. Topiel to książka, dzięki której Jakub Ćwiek wskoczył do czołówki moich ulubionych pisarzy. Ciekawy pomysł na fabułę, intrygujący obraz bohaterów oraz wkomponowanie historii w prawdziwe wydarzenia związane z powodzią tysiąclecia sprawiły, że książka ta nie jest odrealniona, lecz możemy ją umiejscowić w prawdziwym życiu. Czytając Topiel odnosi się wrażenie, że to właśnie my mogliśmy być na miejscu Darka, Grześka, Kacpra i Józka.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć