ebook Łódź: Miasto po przejściach
3.39 / 5.00 (liczba ocen: 72)

Łódź: Miasto po przejściach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.33
35.90 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
-31% 23.33 zł Lub 21.00 zł
27.64 zł Lub 24.88 zł
35.90 zł 10 zł na konto
27.64 zł
29.20 zł
30.52 zł
30.52 zł
32.31 zł
32.31 zł
32.50 zł
35.90 zł
35.90 zł
Inne proponowane

Reporterska opowieść o Łodzi. Wojciech Górecki przywołuje w niej wspomnienia z lat 80. i 90., Bartosz Józefiak konfrontuje je ze współczesnością. Czy Łódź to rzeczywiście „polski Manchester”? Czy postindustrialny charakter to jej kapitał czy stygmat przeszłości? Czy rację ma Hanna Krall twierdząc, że „pochodzić z Łodzi to otrzymać posag, który starcza na resztę życia”?

W Łodzi dzieje się dokładnie to samo, co w każdym polskim mieście. Tylko że dzieje się bardziej. Ta książka to podróż po ostatnich trzydziestu latach „polskiego Manchesteru”. Miasta, w którym ŁKS i RTS wciąż piszą po murach, rewitalizacja pochłania miliony, a secesyjne kamienice chylą się ku upadkowi. Ale też metropolii, które ma największy w kraju dworzec, śmiało korzysta ze swojego postindustrialnego charakteru i niezmiennie przyciąga miłośników kina i artystów.
O Łodzi opowiada reporterski duet: Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak. Ich teksty tworzą książkę eksperyment – rozciągniętą na trzy dekady reporterską panoramę miasta.

Łódź: Miasto po przejściach od Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Na terenie Polski jest 944 miast. Łódź to jedno z tych, które przyciąga i intryguje. Często jest inspiracją do rozgrywania się akcji w wielu książkach. Powstało również wiele publikacji ilustrujących bujną historię tego miasta.

Nakładem Wydawnictwa Czarnego ukazała się książka przedstawiająca Łódź jako miasto różnych perspektyw. Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak zapraszają nas do podróży po ostatnich trzydziestu latach „polskiego Manchesteru”. Reportaż jest obrazem miasta z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. To niezwykła panorama miasta, którą warto poznać, a dzięki tej książce warto wybrać się do Łodzi – miasta perspektyw. Bez wątpienia jest to miejsce wielu możliwości, tych niewykorzystanych, ale przede wszystkich tych, które są jej trzonem, a ich odpowiednie „wykorzystanie” może być korzystne dla jego mieszkańców.

Historia Łodzi jakże bujna i bogata jest jak przyznaje Bartosz Józefiak rajem dla reportera, a książka ta jest eksperymentem. Autorzy uświadamiają nas, że w Łodzi jest największe bezrobocie wśród polskich miast. To tutaj notuje się najkrótszą długość życia i najdłuższe korki a większość mieszkań komunalnych urągają godności ludzkiej. Łódź to również miasto o najbardziej widocznych podziałach politycznych jak i również piłkarskich. Od lat miejscowy ŁKS i RTS walczą ze sobą, prześcigając się pomysłowością w napisach na murach, które przeszły już do legendy. Jednak mimo problemów i podziałów to nadal miasto, nie traci na ciekawości. I choć byłem kilkakrotnie w mieście przejazdem, to koniecznie zagospodaruję więcej czasu, by kiedyś wybrać się na spacer jego uliczkami.

Autorzy w bardzo ujmujący sposób ukazują specyfikę miasta, sprawiając, że czytelnik pragnie tam przyjechać, by poczuć ducha tego miejsca. Łódź to zapewne piękne miasto, które warto poznać z różnych perspektyw, tych czarniejszych jak i również, takich, które stawiają je w dobrym świetle. Reportaż ten jest również próbą zrozumienia kultury miasta i jego mieszkańców.

Po lekturze tej książki odniosłem wrażenie, że Łódź jest miastem, w którym również to, co w nim szare przyciąga naszą uwagę. A to, co jest możliwością do jego rozwoju inspiruje, nie tylko wielkich twórców, lecz również każdego, kto zagłębi się w historii miasta. A Łódź. Miasto po przejściach jest ku temu doskonałą okazją.

To, co zasługuje na uznanie to ogrom pracy autorów, którzy wykonali rzetelną pracę, dzięki czemu do naszych rąk trafia reportaż będący bogatym obrazem Łodzi – miasta perspektyw.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć