ebook Normalni ludzie - audiobook
3.86 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 183167)

Normalni ludzie - audiobook
audiobook (mp3)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 15.90
Audiobook - najniższa cena: 26.71
wciąż za drogo?
26.71 zł Lub 24.04 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
26.91 zł
Inne proponowane

Laureatka Costa Book Award 2019. Jedna z najgłośniejszych powieści 2018 roku. Oszałamiająca historia o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Wkrótce ekranizacja!

Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa. Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.
Powieść „Normalni ludzie” nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Ponadto stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a adaptację wyreżyseruje Lenny Abrahamson.

Rekomendacje: 

Niesamowity klimat książki oddała lektorka - Anna Kerth. Jej głos idealnie odmalowywuje wieloznaczność sytuacji, oddając czasem jedynie akcentem czy intonacją całe spektrum emocji towarzyszące bohaterom. Do historii Marianne i Connela z pewnością wrócę. - Zaczytana Majka

Normalni ludzie - audiobook od Sally Rooney możesz już bez przeszkód słuchać formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Po książkę, a właściwie audiobook, Normalni ludzie sięgnęłam ze względu na reklamę serialu o tym samym tytule. Tym razem zdecydowałam się zapoznać w pierwszej kolejności z książką, a później filmową adaptacją. Wolna od założeń i uprzedzeń, nie wiedząc czego się spodziewać, rozpoczęłam słuchanie.

Sally Rooney opowiada historię, jakich - zdaje się - istnieje na świecie już wiele - ona i on, pochodzący z różnych warstw społecznych, lecz rozumiejący się lepiej niż najbliżsi przyjaciele. Próbując odnaleźć swoje miejsce w skomplikowanym, wręcz kastowym świecie, Marianne i Connel jednocześnie planują swoje życie poza ramami wyznaczonymi przez wąskie horyzonty dusznego miasteczka, które jest za małe by zmieścić w nim najlepszego ucznia pochodzącego z najuboższej warstwy społecznej i zbyt buntowniczą, samotną dziewczynę z dobrego domu. Oboje pilnują, by w szkole nawet spojrzeniem nie zdradzić swojego największego sekretu - porozumienia ponad stereotypami i standardami, które mogłoby zatrząść poukładanym światem sennego miasteczka.

Historia wydaje się być zupełnie normalna, jak sugeruje tytuł - przedstawia historię dwójki nastolatków stojących u progu dorosłości, stojących przed wyborem, kim chcą być w dorosłym świecie, decydując i definiując czym dla nich jest odpowiedzialność, miłość, przyjaźń i życie, jak wielu przed nimi i wielu zapewne po nich. Jednakże czytelnik odnosi wrażenie, że historia wymyka się prostemu pojmowaniu, łamiąc schematy i nie używając do tego gwałtownych zwrotów akcji - raczej zawieszeń, przeskoków czy używając myśli i emocji bohaterów. Czując ciągłe napięcie i dysonans między uczynkami a myślami Marianne i Connela, symetrycznie miotałam się wewnętrznie między zrozumieniem, a zupełnym odrzuceniem wobec poznawanych postaci. Im mocniej zanurzałam się w ich psychikę i emocje, tym mocniej gubiłam się w celach, marzeniach i podejściu do świata. Przypomniałam sobie, jak intensywnie ewoluuje człowiek podczas kilku lat, gdy wyjeżdżając na studia nagle chce (a może musi?) mieć zdanie na gros tematów i podejmuje decyzje (czasem pod wpływem chwili), które definiują jego życie na przynajmniej kilka najbliższych lat. To szczególnie widoczne w sposobie, w jaki oddziałuje na siebie dwójka głównych bohaterów, rozwijając się, cofając, wracając i odpływając. Nie umiem określić, czy ta znajomość była po prostu toksyczna czy pojawiła się na tyle wcześnie, że wypaczyły ją rzeczy, które z perspektywy lat nie są już tak ważne, jak wydawało się w chwili pisania matury. Czy to historia o dojrzewaniu? W pewnym sensie tak.

Zastanawiam się, jak określić pozytywy i negatywy tej książki. Oba zagadnienia splatały się w nierozerwalny sposób, tak jak w życiu - radość obracała się w smutek, a ze smutku rodziła się radość. Na pewno warto nadmienić, że w tej historii z niebywałym smakiem i wyczuciem zostały opisane sceny zbliżeń seksualnych. Akty miłosne opisano z pełnym spektrum emocji, nie pomijając zakłopotania i niepewności, ale z uwzględnieniem przemocy i szczęścia.

Niesamowity klimat książki oddała lektorka - Anna Kerth. Jej głos idealnie odmalowuje wieloznaczność sytuacji, oddając czasem jedynie akcentem czy intonacją całe spektrum emocji towarzyszące bohaterom.

Do historii Marianne i Connela z pewnością wrócę, choćby za sprawą serialu. Ciekawi mnie, czy za pomocą obrazów uda się oddać tę skomplikowaną i złożoną emocjonalność dwojga wrażliwych ludzi wrzuconych w trybiki świata, którego zasady dopiero poznają. Czy polecam? Tak, choć budzi we mnie sprzeczne emocje - to czyni tę lekturę wyjątkową i genialną.

Ocena: 5/6
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć