ebook Tragedia na przełęczy Diatłowa: Historia bez końca
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 769)

Tragedia na przełęczy Diatłowa: Historia bez końca
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 24.56
Audiobook - najniższa cena: 30.72
wciąż za drogo?
30.30 złpremium: 18.18 zł Lub 18.18 zł
24.56 zł Lub 22.10 zł
28.71 zł Lub 25.84 zł
24.34 zł
24.56 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)
Inne proponowane

„Książka Alice Lugen to rewelacja! Czyta się ją jak horror. I jak w horrorze ma się ochotę krzyczeć do bohaterów: «Nie idźcie tam!». Ale przecież autorka pisze o tym, co naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa…” – Marta Guzowska

Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Prokurator zamknął je nagle, a w sprawozdaniu napisał, że przyczyną śmierci turystów była „potężna siła”.
Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Napisano na ten temat kilkanaście książek, nakręcono filmy dokumentalne, opublikowano tysiące artykułów. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar.
Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.

Tragedia na przełęczy Diatłowa: Historia bez końca od Alice Lugen możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Sprawa tragedii na uralskiej Przełęczy Diatłowa rozpalała emocje w Rosji nawet w czasach komunistycznych. Tajemnicza śmierć grupy turystów w styczniu 1959 roku, a także równie tajemniczo prowadzone – i zamknięte – dochodzenie, budzi zainteresowanie do dzisiaj. Także poza Rosją.

Oczywiście badanie okoliczności tragicznie zakończonej wyprawy – z przyczyn oczywistych – zajmuje przede wszystkim mieszkańców Rosji. Sprawą zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Na temat ten napisano kilkanaście książek, nakręcono kilka filmów dokumentalnych, opublikowano ogromną ilość artykułów w prasie. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar.

Dlaczego sprawa nadal jest tak „żywa”? Przyczyna jest prosta. Do dzisiaj nie stwierdzono co było przyczyną śmierci dziewiątki turystów. Jest oczywiście kuriozalne oficjalne stanowisko o „potężnej sile”, są liczne – mniej lub bardziej prawdopodobne – hipotezy. Żadnej z nich nie udało się jednak jednoznacznie udowodnić.

Jasnego wyjaśnienia co zdarzyło się podczas owej studenckiej wyprawy turystycznej nie przedstawia również książka Alice Lugen. Tego trudno było oczekiwać. Jednak kryjąca się pod tym pseudonimem polska (?) autorka nawet nie spróbowała odnieść się do możliwych wyjaśnień tragedii, skupiając się jedynie na suchej relacji z wydarzeń. I trzeba przyznać, że uralska wyprawa, poszukiwania zaginionych i wszystkie perypetie związane z pierwotnym śledztwem rzeczywi scie opisane są niezmiernie szczegółowo. Jednak im bliżej współczesności, narracja ucieka w coraz większe uogólnienia.

Skutki mamy więc objaśnione precyzyjnie i dokładnie. Co do przyczyn możemy zdać się jedynie na własną ocenę. Według zapowiedzi Alice Lugen chciała na tle wyprawy przedstawić obraz ówczesnej Rosji: sowieckiej biurokracji, politycznych rozgrywek. To się autorce niewątpliwie udało, tyle że podobnych książek było już wcześniej wiele. Książka nie jest nudna, jednak w moim odczuciu brakuje jej jednego, podsumowującego rozdziału. Tak jak autorce zabrakło nieco reporterskiego „pazura” by temat „wycisnąć” do końca.

Ocena: 3/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć