ebook Tego ci nie powiedziałam
4.51 / 5.00 (liczba ocen: 24071)

Tego ci nie powiedziałam
ebook: epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.99
20.99 zł
Inne proponowane

MIŁOŚĆ I POŚWIĘCENIE W CZASACH WOJENNEJ ZAWIERUCHY

Jest rok 1942. W Europie szaleje wojna. Na skraju syberyjskiego obozu młoda kobieta składa przysięgę ślubną. Ta decyzja zaważy na jej przyszłości, a kłamstwo leżące u jej podstaw wyjdzie na jaw dopiero w kolejnym stuleciu.

Czasy współczesne, Stany Zjednoczone. Ukochana babcia Alice Hanna trafia do szpitala. Dziewczyna odnajduje w jej domu ukryte pamiątki z dawnego życia: podniszczone zdjęcie młodego mężczyzny, skórzane buciki i list. Sparaliżowana staruszka prosi wnuczkę, by ta pojechała do jej ojczyzny – Polski – i odnalazła ukochanego. Tam Alice zaczyna odkrywać bolesną prawdę, którą jej babcia rozpaczliwie ukrywała przez całe życie.

Gładko przeskakując pomiędzy dwoma płaszczyznami czasowymi – okresem okupacji oraz współczesnością – Kelly Rimmer tworzy opowieść pełną emocji. Z przeplatających się losów dwóch kobiet wyłania się historia wytrwałości, lojalności, miłości i honoru. Autorka uświadamia nam, jak niszczycielskie mogą być skutki przemilczania prawdy… i że czasem musi upłynąć całe życie, zanim zdobędziemy się na odwagę, by pójść za głosem serca.

Inspirująca powieść o nadziei i miłości zdolnej do pokonania wszelkich przeciwności.

Tego ci nie powiedziałam od Kelly Rimmer możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W pierwszym momencie, kiedy zobaczyłam tytuł Tego ci nie powiedziałam, pomyślałam, że to będzie thriller lub romans. I pomyliłam się. Kelly Rimmer opowiada historię dwóch kobiet – współczesnej Alice i Aliny - tej, która dorasta w momencie wkroczenia wojsk niemieckich na tereny Polski podczas II wojny światowej. Stany Zjednoczone i Polska. Dwa światy, a jednak może się okazać, że wiele je łączy.

Kelly Rimmer prowadzi jednocześnie dwa wątki: współczesny z Alice oraz ten z 1942 roku z Aliną. Dzięki temu, mamy możliwość śledzenia wydarzeń w dwóch wymiarach czasowych, porównywania dwóch kobiet i szukania potencjalnie wspólnych mianowników. Bardzo lubię dwutorowość wątków. Przeważnie sprawia, że czytanie mnie nie nudzi, a jednocześnie (w przypadku odległych okresów, w których dzieje się akcja) uwydatnia różnice, z których często nie zdajemy sobie sprawy na co dzień.

[...]

Kelly Rimmer w Tego ci nie powiedziałam stworzyła wzruszającą opowieść o kobietach, które łączy dużo więcej niż kiedykolwiek by im się wydawało. Ukazuje skomplikowane i często po wielu latach zapomniane losy ludzi, którzy żyli w czasach II wojny światowej. O decyzjach i wspomnieniach, które zostały zamknięte w małym pudełku i o więzach, które mogą się pojawić podczas prób odkrycia przeszłości.

To opowieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, która zwraca uwagę na wartość historii, której rysy powoli się zamazują, na relację międzyludzkie w różnych epokach, do czego może prowadzić ciekawość, samorealizacja. A także na rolę kobiety kiedyś i dzisiaj oraz na istotę partnerstwa w związkach w różnych pokoleniach (a jednak opierających się na tych samych wartościach). Przeczytajcie sami.

Cała recenzja na blogu: Tego ci nie powiedziałam

Ocena: 5/6
©Rudym Spojrzeniem
Leży przede mną książka, którą poznałem jakiś czas temu i choć poruszyła mnie głęboko w trakcie lektury chwilę po już o niej zapomniałem. Nie pojawiła się głębsza refleksja, odmalowany przez Kelly Rimmer świat polskiej okupacji miał w sobie powierzchowny dramatyzm, jakbym oglądał wiszący na ścianie obraz, a nie był jego integralną częścią. Pewne aspekty wojennej rzeczywistości, łącznie z pewną podróżą budziły zdziwienie i niedowierzanie, choć być może tak właśnie mogło być. Nie zmienia to jednak faktu, że uczuciowa relacja Aliny i Tomasza miała w sobie coś naprawdę głębokiego, coś, co w sposób szczególny poruszyło mnie w tej książce.

Zastanawiasz się, czy czytać, czy po nią sięgnąć? Bez wątpienia tak, jeśli tylko okres polskiej okupacji nie stanowi dla ciebie ważnego aspektu, zgłębianego w różny sposób, jednak nie taki, w jaki został pokazany w Czasie honoru. Dla czytelnika, który lubi dobrą powieść będzie to bez wątpienia godna uwagi lektura.

Ocena: 4/6
©Internetowa cela
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć