ebook Faworyty
3.1 / 5.00 (liczba ocen: 88)

Faworyty
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 20.99
wciąż za drogo?
20.99 zł
Inne proponowane

Wszystko kręci się wokół seksu. Z wyjątkiem seksu. Seks kręci się wokół władzy.

Trzy faworyty Stanisława Augusta, króla Polski i zabawy, bezpardonowo rywalizują o serce kochanka oraz wpływy w państwie. Która z nich okaże się najsprytniejsza? Niebezpiecznie inteligentna Elisabeth Lubomirska, młodziutka Izabela Czartoryska czy najbardziej czuła Magdalena Sapieha?

W Warszawie szepcze się o nich złośliwie, lecz z podziwem: te kobiety mogą wszystko, ale z nimi też można zrobić wszystko…

Śmiała obyczajowo, zmysłowa, trzymająca w napięciu powieść niehistoryczna. Libertynka i patriotka Manuela Gretkowska, używając kostiumu znanego z "Niebezpiecznych związków" czy "Faworyty", odsłania prawdziwy mechanizm rządzący nie tylko polską historią. Bo stroje i dekoracje się zmieniają, ale zawsze chodzi o seks i władzę.

Faworyty od Manuela Gretkowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Lekcje historii można sobie serwować przez całe życie. Mimo wieku i codziennych obowiązków można przenieść się do szkolnej klasy historycznej, obserwować porozwieszane na ścianach mapy, dotykać replik broni, wpatrywać się w portrety królów. Można wdychać lekko zatęchłe od kurzu powietrze, które uparcie krąży po pomieszczeniu nawet przy otwartym oknie. Historia ma swój zapach, którego żadna pani Krysia nie zabije detergentami. W swoim bezdźwięcznym „h” ma wiele dźwięku i wdzięku. Może dlatego wciąż do niej wracam. Może to właśnie powód, dla którego ciągle grzebię w przeszłości, zapominając niejednokrotnie o tu i teraz. I czasem znajduję to, czego szukam. Przeszłość, którą widzę we współczesności. Składam je w parę jak skarpetki, które właśnie wyschły na słońcu. One zawsze do siebie pasują, zawsze kroczą jedna obok drugiej. Nie inaczej czułam podczas lektury Faworyt Manueli Gretkowskiej, która opisując pogmatwane relacje między rodzinami Lubomirskich, Czartoryskich i Sapiehów, przedstawia prawdziwy obraz władzy w osiemnastowiecznej Polsce.

Faworyty to moje pierwsze spotkanie z Gretkowską. Nie powiem, że mnie ono zachwyciło, że stało się dla mnie czymś nadzwyczajnym i pochłaniającym. Przyznam, że mimo niewielkich gabarytów, czytałam tę powieść długo i początkowo trudno było mi się odnaleźć w całej fabule. Miałam wrażenie, że narracja jest prowadzona trochę nerwowo, zbyt chaotycznie. Z czasem, gdy zaczęło do mnie docierać, o czym jest ta książka, poczułam z autorką wspólnotę myśli. Gdy zrozumiałam, co jest punktem ciężkości tej powieści, zdecydowanie łatwiej było mi odnaleźć się w niej.

Gretkowska nasącza swoją historię każdą możliwą emocją. Jest tu miłość, nienawiść, zazdrość, strach, rywalizacja, pożądanie. Doszukamy się wszystkiego. Jak mogłoby być inaczej, jeżeli na pierwszy plan wysuwają się trzy kobiety, które walczą o tego samego mężczyznę? Przynajmniej tak to powinno wyglądać, bowiem najważniejsze jest to, czego nie widać gołym okiem. Kluczem są powody tej walki i jej konsekwencje. Ważne jest kto i jak walczy oraz kto wygrywa. A tutaj, jak pokazuje pisarka, tak naprawdę zbyt wiele możliwości nie ma.

Ta powieść to takie mini kompendium wiedzy na temat tego, jak dążyć do celu. To również jasna odpowiedź na pytanie, kto jest głową, a kto szyją w całym wystawnym przyjęciu zwanym życiem. Manuela Gretkowska od zawsze jawi mi się jako kobieta świadoma i wiedząca, czego chce. Mająca swoje zdanie i bezkompromisowa. Tak też opisuje niegdysiejszą Polskę. Nie waha się nazywać rzeczy po imieniu, niejednokrotnie wulgarnie, ale zawsze tak, jak na to zasługują. Pokazuje zepsucie tych, których wielu wynosi na piedestały, obnaża tajemnice alkowy, uwypukla intrygi. I wiecie co? To wszystko wcale nie jest aż tak bardzo nam obce, bo – jak to zwykle bywa – czasy się zmieniają, ale ludzie niekoniecznie, a mechanizmy rządzące państwem, choć przez speców od public relations nazywane coraz ładniej, u swoich podstaw rządzą się zawsze tymi samymi prawami.

Ocena: 4/6
©Spadło mi z regała
Mieć ogromną władzę w rękach i jednocześnie być podporządkowanym innym. Być pięknym, bogatym i z szerokimi koneksjami, łamać zasady i równocześnie wciąż nie umieć sprostać wymaganiom kogoś kto jedynie bierze nic nie dając w zamian. Niezwykle trudno jest być na świeczniku z wiedzą, że wystarczy chwila lub nierozważny krok i będzie się z niego strąconym.

Król jest jeden, one są trzy, znane i podziwiane, ale również płacące wysoką cenę za swoją pozycję. Elisabeth, Magdalena, Izabela, córki i żony z najznamienitszych polskich rodów arystokratycznych oraz królewskie faworyty. Każda inna, każda wciąż oceniana i każda trwająca u boku Stanisława Augusta Poniatowskiego ze świadomością, że tuż obok niej są rywalki. W ich świecie okazanie słabości jest karane, są pionkami, chociaż sprawiają wrażenie królowych, ale może uda im się zmienić reguły odwiecznej gry zwanej władzą? Pozostają jeszcze uczucia, pełne sprzeczności, zmysłowych przyjemności i wykorzystywane bezpardonowo przez nie i przeciwko nim. Kto wygra w tym swoistym wyścigu do serca władcy i przede wszystkim sięgnie po władzę? Dopiero ucząca się arkan polityki Izabela, czy też bezwzględna Elisabeth, a może pełna miłości Magdalena?

Bycie jedną z trzech kobiet u boku mężczyzny oznacza rywalizację, nie otwartą oczywiście, ale pełną zastawianych pułapek, mniej lub bardziej subtelnie i ciągłą naukę dyplomacji na najwyższym szczeblu. Ale to tylko jedna strona medalu, drugą stanowią skomplikowane emocje, a nawet cały ich wachlarz podgrzewane przez ogromną ambicję i dumę, nakręcane osobistymi interesami w imię racji stanu. Manuelę Gretkowską nie trzeba przedstawiać, a sportretowanie schyłku panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego z perspektywy trzech kobiet różniących się od siebie jak dzień i noc, a równocześnie dzielących podobne przeznaczenie – bycie królewską kochanką, które wyszło spod jej pióra jest po prostu mistrzowskie. W Faworytach jest i soczysty, pełen zmysłowości, obraz panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego i panorama ostatnich dekad Rzeczpospolitej przed zaborowej, skłóconej oraz pełnej sprzeczności. Pisarka ze znanych ram oraz obrazów wyłowiła kluczowe postacie, przywracając im głos i pozwalając odsłonić kulisy wielkiej polityki, jakie się przemilcza lub odgradza grubymi zasłonami tajemnic i zapomnienia. Manuela Gretkowska wirtuozersko ukazuje władzę taką jaką byłą, jest i będzie, bezwzględność i ambicja odgrywają w niej jedne z kluczowych ról, tytułowe Faworyty poznają je i uczą się na swoim przykładzie jak płaci się za błędy i niedocenienie przeciwnika. Każda z nich jest władcą marionetek i same są nimi, co autorka uwidacznia czytelnikom bez pardonu. Wystawne przyjęcia, strumienie złota lejące się z kieszeni do kieszeni, zmysłowe uciechy, będące tajemnicą poliszynela, uwielbienie i pogarda, stają się udziałem trzech kobiet, których imiona nie zaginęły, ale pokryła je patyna szlachetności, przykrywająca prawdę i przede wszystkim uczucia.

Ocena: 6/6
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć