ebook Psychopata
3.34 / 5.00 (liczba ocen: 358) Ilość stron (szacowana): 304

Psychopata
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 14.90
Audiobook - najniższa cena: 21.95
wciąż za drogo?
16.45 złpremium: 9.87 zł Lub 9.87 zł
14.90 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
16.44 zł
16.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Inne proponowane

Medyczny thriller o niebezpiecznym eksperymencie, który prowadzi do serii tajemniczych zbrodni. Czy za utratą pamięci może kryć się przerażająca prawda? Co dzieje się w umyśle mordercy? Czy z dnia na dzień można stać się zupełnie innym człowiekiem?

W ośrodku naukowo-badawczym BCT trwają testy nad nowoczesną, nieinwazyjną metodą zwalczania nowotworów mózgu. Maja Lipska, młoda badaczka, odnosi spektakularne sukcesy. Po bankiecie kończącym jedną z konferencji budzi się na ławce w parku. Z przerażeniem odkrywa, że nie ma pojęcia co robiła przez ostatnie trzydzieści sześć godzin.
W tym samym czasie w Krakowie dochodzi do brutalnych morderstw młodych kobiet. Wszystkie poszlaki wskazują na działanie seryjnego zabójcy. Śledztwo prowadzi partner Mai, któremu nie podoba się jej lekkomyślne zachowanie. Kiedy pewnego dnia na terenie ośrodka BTC zostaje odnalezione ciało jednej z pracownic, wydaje się, że to kolejna ofiara „krakowskiego nożownika”.
Jednak Maja nie czuje przerażenia. Ekscytuje ją zbrodnia. Fascynuje ją widok krwi. W jej głowie pojawiają się instynkty, których nigdy wcześniej nie odczuwała. Czy myśli, których nie może pohamować mają związek z amnezją, której doznała? Czy odkryje prawdę o tym, co się wtedy naprawdę stało?

Psychopata od Klaudia Muniak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Psychopata nie jest debiutem Klaudii Muniak, bowiem ma ona na swoim koncie dwie inne powieści. Jedną z ich miałam przyjemność jakiś czas temu czytać. Podobała mi się na tyle, że ponownie postanowiłam sięgnąć po twórczość autorki.

Główną bohaterką wyżej wspomnianego thrillera jest młoda krakowska badaczka Maja Lipska. Pracuje ona w ośrodku naukowo-badawczym, BCT, gdzie odnosi zaskakujące sukcesy. Ścieżka jej kariery rozwija się w spektakularnym tempie. Jest członkiem zespołu pracującego nad nowoczesną metodą zwalczania nowotworów mózgu. Pewnego dnia po jednej z konferencji z suto zakrapianym bankietem, Lipska budzi się w parku. Teoretycznie nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że impreza zakończyła się trzydzieści sześć godzin wcześniej.

Tymczasem w Krakowie grasuje seryjny morderca... W śledztwo zaangażowany jest pracujący w tamtejszej policji partner Mai - Olek. Wkrótce na terenie ośrodka badawczego zostają odnalezione kolejne zwłoki. Aleksander zaczyna coraz poważniej obawiać się o bezpieczeństwo swojej narzeczonej. Maja natomiast zauważa, że fascynuje ją widok krwi. W jej głowie coraz częściej pojawiają się sadystyczne wizje. Dziewczyna zaczyna się zastanawiać, co wydarzyło się w trakcie wyjętych z jej życiorysu godzin...

Autorka zaskakująco dobrze wykreowała postać Lipskiej. Ciężko mi jednoznacznie powiedzieć, czy bohaterkę da się lubić czy nie. Mnie osobiście irytowała momentami jej zachowanie. Niemniej jednak dzięki poprowadzeniu narracji w formie pierwszoosobowej, mogłam choć troszkę wniknąć w psychikę tej młodej kobiety.

Pomysł na osadzenie fabuły w takich, a nie innych okolicznościach uważam za trafiony. Oczami Mai Lipskiej mogłam zglądać zakamarki BCT, obserwować pracę tamtejszych badaczy, natomiast wplątanie do akcji makabrycznej zbrodni, tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że sięgnęłam po właściwą książkę.

Na uwagę zdecydowanie zasługuję także zakończenie. Osobiście nie spodziewałam się, że Klaudia Muniak tak rozwiąże całą historię i chyba nie zdarzyło mi się czytać thrillera, który miałby taki finał.

Przyznaję, że historia którą stworzyła autorka była intrygująca. Dzięki umieszczeniu w książce medycznych "smaczków" powieść nabrała charakteru. Zawarła ona wiele ciekawych informacji, dotyczących funkcjonowania mózgu, a także tego jak odbywają się prace nad doskonaleniem metod jego leczenia. Niestety tak jak to bywa w rzeczywistości, w BCT testy przeprowadzane były zwierzętach. Prywatnie nie jestem zwolenniczką tego typu rozwiązania, ale to osobny temat do dywagacji.

Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić, to zdecydowanie były by to sceny erotyczne. Nie jestem przeciwnikiem umieszczania ich w książkach, ale tu było ich zwyczajnie za dużo. Można było również nieco rozwinąć wątek, który pojawił się na samym końcu. Poza tym, do całości nie mam zastrzeżeń. Fani gatunku będą zadowoleni. Polecam.

Ocena: 3+/6
©Kasia i Książki
Nieustannie panoszące się po głowie myśli, niegasnący apetyt na zbrodnię i wreszcie rozkosz po zbawiennym posmakowaniu śmierci. Umysł seryjnego mordercy to wielokrotnie trudna do zbadania zagadka, ale jeszcze większą tajemnicą może okazać się umysł niewinnego człowieka, który niespodziewanie zaczyna ekscytować się śmiercią. Właśnie taką bohaterkę przedstawia Klaudia Muniak w swojej najnowszej powieści Psychopata. Dlaczego Maja Lipska nagle zaczyna fascynować się widokiem ludzkiej krwi?

Zaproponowana fabuła bezwarunkowo przyciąga uwagę. Zaskakująco duża dawka jawnego erotyzmu, przełomowy eksperyment medyczny, nieoczekiwany zanik pamięci i wreszcie seria brutalnych morderstw dokonanych na młodych kobietach – szybko okazuje się, że tak mocno rozproszony splot wydarzeń to kreatywny budulec ciekawości czytelnika. Najbardziej intrygującym elementem zdaje się być tajemnicza amnezja głównej bohaterki, gdyż to właśnie utrata jednego dnia z jej życia zaszczepia największą dawkę niepewności, zarówno w głowie młodej badaczki, jak i w głowie zainteresowanego podejrzaną sytuacją odbiorcy. Poziom świadomej ekscytacji rośnie wzrasta jeszcze bardziej, gdy pozornie niezwiązane wątki sukcesywnie zawiązują się w jedną, misternie opracowaną intrygę.

Ta historia mocno absorbuje, momentami też realnie mrozi krew w żyłach, ale nie tylko podjęty temat okazuje się sposobem na przyciągnięcie uwagi czytelnika. Równie dużym atutem zdaje się być styl, w jakim została zaprezentowana widzowi. Autorka od początku zaskakuje lekkością pióra, nie obciąża odbiorcy zawiłym medycznym slangiem i spowalniającymi akcję długimi opisami, w zamian sprawnie dobiera przyswajalne słowa, stawia na krótsze i bardziej intensywne rozdziały, nierzadko zakończone mniej lub bardziej szokującym akcentem, a także pozwala bohaterce samodzielnie relacjonować bieg wydarzeń.

Narracja pierwszoosobowa okazuje się strzałem w dziesiątkę, ponieważ najważniejsze epizody toczą się właśnie w umyśle Mai Lipskiej. To główna bohaterka traci świadomość na prawie dwie doby i to ona próbuje rozpoznać swoją nową, zagadkową i przerażająco mroczną osobowość. Taki zabieg znacząco udziela się odbiorcy i sprawia, że on także odczuwa unoszący się w oparach umysłu niepokój. Zauważalnie mglista i wyraźnie kryminalna atmosfera w połączeniu z regularnie dawkowanymi scenami erotycznymi z pewnością najbardziej wpływają na intensywny smak kompozycji fabularnej pani Muniak.

Ocena: 4+/6
©Mozaika Literacka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć